Стремим се към елегантни решения на сложни проблеми
Георги Галчин, главен директор „Дигитална Трансформация“ в TBI Bank, разказва за новите технологии и бъдещето на финтеха
Ако трябва да опишете TBI Bank, как бихте я определили?
Ако трябва да отлича едно нещо в TBI Bank, това е изключителният екип от професионалисти с доказан опит в разнообразни области от 16 националности. Ние имаме различен начин на мислене от останалите компании във финансовия сектор – предизвикваме утвърдения модел на банкиране и търсим ясни, опростени и достъпни подходи за предоставяне на услуги и продукти за клиентите ни. Стремим се към елегантни решения на сложни проблеми. Този стремеж ни води към непрекъснато подобрение на нашите продукти и целия ни бизнес. Откриваме нови възможности и предоставяме уникални решения, използваме както доказали се, така и иновативни технологии. Обичаме това, което правим, и го правим с много страст и отдаденост!
Как в банката внедрявате нови технологии – чрез собствен екип или използвате външни изпълнители?
Използваме нашето знание и опит винаги когато е възможно. За последните няколко години екипът ни нарасна в пъти, колегите постоянно търсят нови методи, похвати и опит от най-различни сфери. Непрекъснато проучваме последните технологии, както и различни доставчици и услуги. Инвестираме в обучение и разширяване знанията и уменията на екипа ни. Насърчаваме експериментирането с нови похвати, не ни е страх от грешки, защото знаем, че можем се да учим от тях. Въпреки това сме наясно, че наши доказали се партньори по добър начин допълват екипа, и съвместно работим за постигане на поставената цел. Това е едно голямо предимство на днешното време – вече всеки може да намери външни изпълнители от целия свят и бързо да внедри техните решения в своя бизнес.
Кои са най-новите финтех технологии, които вече са застъпени в работата на банката на пазарите, в които оперирате?
Кооперираме се и използваме решения от глобални и местни доставчици. Не само в традиционните сфери от операциите на банката, но особено в мобилното ни приложение и в онлайн каналите. Работим с технологии от Microsoft, FintechOS, Provenir, Inventia SelfID, Namirial, IOvation, BriteVerify, Onfido, Zendesk, VCC Live и много други. Съвсем наскоро започнахме работа и с решенията на UIPath в областта на роботизираната автоматизация на процесите (RPA). Спряхме се на UIPath като технология, върху която искаме да стандартизираме разработката и оперирането на роботи. UIPath, между другото, е румънската компания, която поведе списъка от еднорози в региона. От началото на годината внедрихме над десет RPA и резултатите са впечатляващи. Затова създаваме вътрешен екип, който да е специализиран в използването на UIPath и да спомогне за бързото внедряване на нови автоматизации.
Наскоро TBI Bank влезе на нов пазар – Гърция. Как една финтех банка стартира бизнеса си на нов пазар?
С много ентусиазъм, но и задълбочена подготовка и усилен труд. Заимствахме от най-добрите си практики, почерпихме от дългогодишния опит на нашите служители и партньори. Сформирахме страхотен екип. Всеки ден провеждахме кратки срещи с участието на ръководството на клона в Гърция, отговорниците по различни направления, инженерите, специалистите и експертите – определяхме задачите, преглеждахме срещнатите проблеми и начините за решаването им. Стараехме се да сме максимално гъвкави – ако не бяхме в състояние директно да се справим с някой проблем, бързо намирахме и реализирахме алтернативно решение. Почти винаги решенията се взимаха по време на тези ежедневни срещи. Въпреки ограниченията, произтичащи от пандемията, поддържахме непрекъсната връзка помежду си.
Кои технологии от пазарите в България и Румъния ще бъдат внедрени в Гърция?
Използваме технологиите от утвърдения ни технологичен стек – основна банкова система VCSoft Bank++, дигитална основна система FintechOS, върху която построяваме всички процеси онлайн, Provenir – за оценка на риска и вземане на решения, пакет от решения Siron за намаляване на риска, правомерност и предотвратяване изпирането на пари, Onfido за отдалечена идентификация на клиентите и много други. Инфраструктурата е хибридна, част от нея работи в нашия частен облак в Мicrosoft Azure, друга част е в нашите центрове за данни. Заимствахме процеси, които успешно прилагаме в Румъния, и ги допълнихме с технологични решения от България, където имаме богат опит с автоматизация и оркестрация. Базирахме се на модела на данните от България, адаптиран към особеностите на пазара в Гърция, което значително опрости пренасянето на софтуерните разработки.
Ще има ли технологии, които ще бъдат използвани за първи път в Гърция, а след това внедрени и на досегашните пазари на банката?
Идентифицирахме няколко решения, които смятаме да приложим и на други пазари. По-специално стартирахме партньорство с утвърдена компания в областта на Open Banking и PSD2. С нейна помощ разширяваме, подобряваме и прецизираме моделите за оценка на риска на клиентите с данни от други финансови институции. Така можем да предложим по-справедлива цена на нашата услуга, съобразена с нуждите на конкретния клиент. Освен това опростяваме процеса по идентификация на клиента (KYC) и подобряваме потребителското изживяване. Премахваме ненужно събиране на вече набавени данни. Разглеждаме и възможността да добавим и PSD2 като допълнителна опция при разплащането със стоки и услуги онлайн.
Как виждате бъдещето на финтех – докъде може да стигне автоматизирането на банковата дейност?
Финтех компаниите и традиционните банки едновременно се допълват и конкурират. Печеливши са клиентите – услугите стават все по-достъпни, разширява се изборът, отваря се път за множество нови предложения. Банковата дейност е вече силно автоматизирана в бекофиса. Мисля, че в следващите няколко години ще се размие разделителната линия между работата с клиентите – на място и онлайн, както и бекофис процесите. Обслужването ще става на едно място и в реално време за практически всички продукти и услуги. Мобилните и интернет платформите също ще дават възможност на клиента да се обслужи самостоятелно и в реално време с интуитивен и разбираем интерфейс. Всичко това е възможно само чрез непрекъсната интеграция и автоматизация на работата на различните системи.
Кои са последните иновации, които имплементирахте както за клиентите, така и за партньорите?
Финансите вече са напълно внедрени в ежедневието ни. И в TBI знаем това. Например, дистанцираме се от типичния модел на мобилно банкиране, предлаган от повечето традиционни банки. Вместо това предлагаме мобилно приложение, което улеснява и подобрява шопинг преживяването на клиента. Даваме допълнителни възможности при закупуването на стоки и услуги. Предлагаме на клиента да избере предпочитания от него начин за конкретния случай – с карта, с финансиране от банката, с услугата BNPL (Купи сега, плати по-късно) или с разсрoчване на вноски. Цялата информация и възможностите за погасяване, добавяне на средства или отлагане на вноска, управление на карта, както и много други, са удобно достъпни в приложението ни.