Първи икономически прогнози след началото на войната
Войната в Украйна влоши перспективите за европейската и световната икономика. Очакванията на Международния валутен фонд от април показват, че световният икономически растеж ще е с около 1 процентен пункт по-нисък (около 3.6% през 2022 г.), а инфлацията ще е с около 2-3 процентни пункта по-висока в глобален план (почти 6% в богатите страни и почти 9% в останалите страни). За еврозоната очакванията са също за по-нисък икономически растеж с около 1 процентен пункт (до 2.8% през 2022 г.) и по-висока инфлация (над 5% средногодишно).

Разбира се, тези очаквания са базирани на досегашните развития – несигурността е висока, защото войната може да ескалира, или да спре кранчето на руския газ, но също така войната може и да свърши в някакъв момент или поне да се стигне до примирие. Икономистите не се опитват да прогнозират как ще се развие войната, те нямат такива претенции и знания. Те се опитват да вземат като база досегашните развития и тенденции, породени от войната, и на база на тях да моделират ефекта им върху икономиката. Съответно при ескалиране на войната ще има последващи промени в прогнозите.
Какви са прогнозите за България след началото на войната?
Като цяло средната прогноза на осем институции е за 2.5% икономически растеж през 2022 г., което е с 1.4 процентни пункта по-ниска от предходната средна прогноза от 3.9%. Но свиването на прогнозите не е единствената промяна – забелязва се и по-голямо разнообразие на прогнозите, които варират между 1.4% и 3.2%. Но все пак е забележително, че всички прогнози очакват икономически растеж.
По отношение на инфлацията също има влошаване, като повечето прогнози залагат на средногодишна инфлация около 10%. Това е значително повече отколкото предишните очаквания. Например при Министерството на финансите има почти удвояване на прогнозата за инфлацията, но при БНБ вдигането е по-малко, тъй като първоначалната прогноза беше по-висока.
Поради високата несигурност някои институции имат и по-негативен сценарий, който отразява шокови развития – например според МФ такъв сценарий е пълно блокиране на външната търговия или силен шок върху цените на суровините. За БНБ несигурността е висока заради евентуална ескалация на конфликта или нарушения на доставките на суровини. При негативен сценарий Министерството на финансите очаква с 2 процентни пункта по-нисък икономически растеж (т.е. растеж от 0.6%), а Виенският институт WIIW очаква нулев икономически растеж за 2022 г.
За разлика от кризата през 2020 г. засега никой не е публикувал прогноза за рецесия, но това не е изключено при следващи прогнози в зависимост от развитието на ситуацията. В същото време перспективите са доста по-ведри за следващата 2023 г., когато се очаква ускорение на икономическия растеж и рязко забавяне на инфлацията.