Да пребориш предразсъдъците
Диана Пазаитова, управител на лобистка (public affairs) агенция „Фама кънсалтинг“, за качествата на професионалния лобист
FAMA Consulting съществува вече 13 години. С какви предразсъдъци се сблъсквате като управител на професионална лобистка агенция?

Така е, компанията ни е вече в тийнейджърския си период, но е поставила здрави основи още в създаването си. Етичният ни кодекс, основан на международните стандарти в сектора, беше първият ни работен документ. Правилността му се доказва във времето и от одитираното ни членство в редица европейски лобистки асоциации. Независимо от всички негативни публични конотации, с които е обрасъл терминът навсякъде по света поради объркване в смисъла, неоспорим е фактът, че лобизмът има своето легитимно място в демократичния свят.
Винаги ще има законодателна и регулаторна работа, ще има бюрократична намеса, ще има противостоящи си интереси. Следователно и казуси, които трябва да бъдат представяни. Ключът към успеха е това да се прави открито и професионално. Такъв е стремежът и на „Фама кънсалтинг“ – да предлага ефективна, почтена комуникация между взимащите решения и тези, които тези решения засягат, за да се постига необходимият баланс в интерес на обществото. А който разчита на уреждането „по втория начин”, губи репутация и нарушава закони – това не води до дългосрочни устойчиви резултати, но допринася именно за подмяна в понятията.
За кого са подходящи лобистките услуги?
Нашите клиенти са предимно големи международни компании, а напоследък имаме все повече ангажименти и към паневропейски лобистки кампании, провеждани от името на отделни фирми или браншови асоциации, които се нуждаят от представителство по различни въпроси. Силно се надяваме скоро и повече български компании да проявят интерес към нашите услуги, но си даваме сметка, че в България все още има нужда от доста просветителска работа, за да се преодолеят стари нагласи, лош опит от миналото, а и предразсъдъци, както стана дума по-горе. Така че все още клиентската ни база е предимно от чуждестранни компании, в които обаче все повече български специалисти заемат отговорни мениджърски позиции. Неколцината бели лястовички от българските компании, с които работим, вече бяха уверени в добавената стойност, която даваме, чрез опита с такива услуги от международната им дейност.
Благодатна ли е средата в България за този тип услуги?
Трябва да признаем, че много хора остават разочаровани, когато разберат, че същността на застъпническата дейност не е чак толкова вълнуваща, колкото са си представяли – защото не става въпрос за това да познаваш „определени хора” и да отваряш врати, а да познаваш механизмите за взимане на решения, широкия контекст на политическите процеси. Нашият принос е в точното формулиране на проблема и предлагането на съответно решение, базирано на сериозна аналитична работа. Очертава се кръгът от хора, които реално отговарят за взимането на решенията, техните цели, както и наборът от различни легитимни аргументи. Оттам нататък буквално е въпрос на няколко срещи, където се излага конкретният казус – компетентно, открито и ясно. Крайното решение, разбира се, е винаги в ръцете на политиците.
От какви качества се нуждае един професионален лобист?
Нашата агенция разчита на екип от хора с доказана репутация, широки познания, добра комуникативност, упоритост, последователност и решителност в преследването на професионалните цели. Тази комбинация от качества е необходима за успеха на един застъпник. А, както е казано, име не се гради върху намерения. Затова и ние, екипът на „Фама кънсалтинг“, се стремим да се оценяваме по делата ни – устойчивите решения и осезаемите резултати, постигнати за клиентите ни.