Движи се напред със страст и убеденост
Галина Чулева, главен директор „Управление на хора и култура“ в Yettel, за стойността на успеха
Галина Чулева е главен директор „Управление на хора и култура“ в Yettel България от 2018 година. Тя ръководи екипите, фокусирани върху хората и управлението на представянето, корпоративната култура и организационен дизайн, които позволяват на бизнеса да постига своите цели. Галина е част от екипа на компанията от 2009 г., като преминава през различни управленски роли в направленията бранд и маркетинг, бизнес трансформация, управление на хора и корпоративна стратегия. Галина Чулева е възпитаник на Американския университет в България и магистър по икономика от American University, Washington DC, USA.
Каква е стойността на успеха според вас и как помагате чрез нея на обществото?
В света на бизнеса като че ли сме вманиачени в това да измерваме успеха в пари, титли, статус… Мнозина преследват печалби и растеж на бизнеса, влиятелни позиции, високо заплащане и награди в кариерата и въпреки това често, когато ги постигнат, не се чувстват успешни и удовлетворени. Може би е така, защото можем да измерим успеха в живота си само когато си дадем сметка какво ни носи щастие и усещане за смисъл.
Вярвам, че същото важи и за бизнеса. Начинът, по който говорим за успеха, трябва да се отнася много повече до това колко усмивки, радост и удовлетворение сме донесли на хората, с които и заради които работим, отколкото за процента растеж или печалба. Истинската стойност, която носим, и въздействието, което оставяме след себе си като личности, екип или като бизнес, са нещата, които създават трайна връзка, докосват хората и в крайна сметка определят нашия успех.
„УСПЕХЪТ Е КОЛКО УСМИВКИ, РАДОСТ И УДОВЛЕТВОРЕНИЕ СМЕ ДОНЕСЛИ НА ХОРАТА, С КОИТО И ЗАРАДИ КОИТО РАБОТИМ.“
Като технологичен бизнес ние генерираме възможности, решения и иновации, които променят начините, по които хората общуват, изживяват и възприемат живота. Фокусираме се върху това, нещата, които създаваме и предлагаме на пазара, да донесат стойност за нашите клиенти. В сърцето на нашия успех е именно да бъдем ориентирани към потребителите, да свързваме хората и бизнесите с най-важното за тях и да гарантираме, че използват услугите ни по безопасен и отговорен начин. Да осигуряваме стабилна заетост на хиляди и да инвестираме в служителите си, в тяхното личностно и професионално израстване, да споделяме най-добрите си практики с компании със сходно мислене – това са само някои от начините, по които създаваме истинска стойност, подобряваме живота на хората и влияем положително на обществото.
Стойността, която всяка компания дава, се генерира от хората в нея. Какво мотивира вашия екип да бъде полезен на околните?
Един бизнес процъфтява, когато се движи от мотивирани служители, устремени към голяма обща цел и успех отвъд печалбата. В Yettel инвестираме много време и усилия, за да информираме и ангажираме нашите служители със стратегията на компанията – откъде сме тръгнали, накъде отиваме и защо.
В новата ни „голяма цел“, която формулирахме при неотдавнашното ребрандиране на компанията, е заложена амбицията, че съществуваме, за да помагаме на хората да постигнат живот е баланс. Цялата стратегия за марката, продуктите и хората е съобразена с тази ключова цел. Създадохме я заедно с колегите ни от Сърбия и Унгария и това изгради сред хората ни усещане за ангажираност и принадлежност, както и удовлетвореност, че работата им прави смисъл за живота на клиентите, а те самите са нужни и оценени на работното място.
Каква трябва да бъде фирмената култура, за да насърчава успеха?
Не мисля, че има универсален модел, но има някои общи аспекти във фирмените култури, които насърчават успеха и високата ефективност – те са позитивни, проактивни и подкрепящи, а комуникацията е прозрачна и лесна. Ангажират служителите ежедневно, като се фокусират върху развитието на хората и им дават възможност да поемат отговорност за своята роля. Притежават организационен интегритет, при който ценностите не остават само на думи, а се отразяват в ежедневното поведение. Няма разминаване между „казвам“ и „правя“. Тези аспекти на корпоративната култура и работната среда стимулират ангажираността на хората и те са готови да инвестират повече в работата, която вършат, и се идентифицират с компанията и нейния успех.
В голяма степен тези елементи са заложени в стратегията ни за хората в Yettel – фокусирана върху личностното и професионално израстване на хората в подкрепяща среда, в която те са свободни и обезпечени с технологии и умения, за да създават стойност за клиентите ни. И да се забавляват, докато го правят.
Каква е ролята на лидера в такава среда?
Истинският лидер умее да поставя амбициозни цели и да води хората със себе си. Открит и автентичен е, движи се напред със страст и устрем. Дава приоритет на своето личностно развитие и се съсредоточава върху развитието на екипите си – дава им поле за изява, третира ги като личности и ги напътства и разширява възможностите пред тях.
Коя е любимата ви инициатива на Yettel и защо?
Преди 5-6 години, по време на един уъркшоп за развитие на работодателската ни марка, се запитахме какво бихме могли да направим за хората, така че да случваме нещата в офиса бързо и лесно и да станем още по-добър и предпочитан работодател. Така се роди идеята за приложението Digital Office, което в общи линии слага офиса в джоба ти. С него успяхме да елиминираме много административна работа, да намалим употребата на хартия и да съберем всички работни процеси на едно място – от това да подпишеш трудовия си договор, да откриеш контакт на колега бързо и удобно, да се запишеш за някоя инициатива, да направиш дарение от заплата или просто да научиш новините от компанията. Продължаваме да развиваме функционалностите му и с времето осъзнахме, че приложението може да бъде полезно и на други компании, които преминават през същите предизвикателства по дигитализиране на вътрешните процеси. Днес Digital Office е решение, което се ползва от над 10 компании и има хиляди потребители отвъд Yettel.
„ДЪЛБОКО СЪМ УБЕДЕНА, ЧЕ НАЙ-СИЛНАТА ИНВЕСТИЦИЯ, КОЯТО ЧОВЕК МОЖЕ ДА НАПРАВИ, Е ИНВЕСТИЦИЯТА В СЕБЕ СИ, САМОРАЗВИТИЕТО – НЕЗАВИСИМО ДАЛИ Е ДА ПРИДОБИЕ НОВО УМЕНИЕ, ДА ПРОЧЕТЕ КНИГА, ДА НАПРАВИ НЕЩО, КОЕТО ВИНАГИ Е ИСКАЛ ДА НАПРАВИ, ИЛИ НЕЩО, КОЕТО ВИНАГИ ГО Е ПЛАШЕЛО.“
Друга наша програма, която ми е много любима и ни отличава, е програмата Open Mind, която се превърна в част от нашето ДНК и се утвърди като наш дългосрочен и устойчив социален ангажимент. Тя променя живота на хората с увреждания и задава стандарт на пазара на труда. Пътят ни през годините мина през изграждането на отворена и достъпна работна среда, усилията да намерим партньори по програмата и заедно да покажем, че различията не непременно ни разделят, а напротив – биха могли да ни научат на много.
От 2009 г. сте сменили няколко управленски позиции, но не и компанията. Какво научихте през това време и как то ви помага днес?
Винаги съм вярвала, че ако човек стои на едно място, пътят е само един – и това е назад, към посредствеността.
Аз съм в компанията от 13 години, но не съм се застоявала на едно място. Ръководила съм 4 различни направления – „Бранд и маркетинг комуникации“, „Дигитална трансформация“, „Корпоративна стратегия“ и сега „Управление на хора и култура“.
Навлизането в нещо ново на всеки 3-4 години ме държи любопитна и учеща, спасява ме от арогантността и философията на „всезнанието“, помага ми да запазя начина на мислене на „начинаещия“ – убеждението, че без значение колко образован и успешен си, винаги има нови неща, които да научиш, по-добър начин да правиш нещата. Този начин на мислене отваря свят от възможности и ти помага да си представиш неща, които може би никога не са били правени преди.