Електрохолд ще инвестира 300 млн. лв. в модернизация на мрежата на ЕРМ Запад
Дигитализация и модернизация на мрежата на ЕРМ Запад и услугите ѝ ще бъде един от основните фокуси в дейността на Електрохолд България, като от началото на 2021 г до края на 2023 г. инвестицията в това направление ще достигне близо 300 млн. лв., съобщиха от компанията при представянето на новата корпоративна идентичност.

“Подготвяме мрежата за електроенергетика от ново поколение и същевременно работим усилено за спазване на основния ни ангажимент – поддръжка на най-голямата мрежа в страната и непрекъснатост на доставките,” коментира Карел Крал, главен изпълнителен директор на групата Електрохолд в България.
Електрохолд България управлява дейността на седемте дружества, които публичното дружество Еврохолд придоби от чешката държавна енергийна компания CEZ Group през миналата година, посредством дъщерната си Eastern European Electric Company B.V. за 335 млн. евро.
Към момента са дигитализирани над 80% от услугите на Електрохолд Продажби и над 90% от тези на ЕРМ Запад. Над половин милион клиенти използват е-фактура, а повече от 200 хиляди имат регистрация за sms услуги. “Отчитаме силен интерес към електронните услуги и използвам възможността да призова всички клиенти да се възползват от тях. Пести време, усилия и средства”, каза още Карел Крал.
Електрохолд Продажби АД ще бъде името на най-големият доставчик на електроенергия за битови потребители и малки и средни предприятия в страната, познат досега като ЧЕЗ Електро. Доставчик за големи индустриални клиенти ще бъде Електрохолд Трейд ЕАД, а операторът на електроразпределителната мрежа в Западна България (с обща дължина над 58 000 км), вече се нарича Електроразпределителни мрежи Запад АД (ЕРМ Запад АД).
Електрохолд Продажби АД и ЕРМ Запад са публични дружества, а цената на акциите им при затварянето на търговията в четвъртък бе съответно 29 600 лв. и 290 лв. за акция. Пазарната капитализация на Електрохолд Продажби АД е 148 млн. лв., а на ЕРМ Запад достига 560 млн. лв.
Вече се реализират и проекти, включващи технологии от последно поколение за наблюдение на мрежата в реално време и нейното управление, постоянен мониторинг на потреблението и оптимално използване на екипите. Внедряват се дронове и се използва изкуствен интелект, което е важна предпоставка за развитието на икономиката на бъдещето.
Предвижда се и разширяване на дейността на енергийния бизнес на Еврохолд България. “Ще търсим възможности за експанзия в съседни на България държави. Целта ни е да станем лидер в Централна и Източна Европа и в този сектор,” каза Асен Христов, председател на надзорния съвет на Еврохолд.
В стратегията за развитие на холдинга се акцентира на синергията между застрахователния и енергийния бизнес. “Наред с електричество клиентите ни ще могат да се възползват от стойностни предложения за застрахователни и други финансови услуги,” посочи Кирил Бошов, председател на управителния съвет на Еврохолд. Първоначално този модел ще бъде приложен в България, а впоследствие и в други държави, в които холдингът извършва дейност.