Истинското щастие е в добрите каузи
Моника Станишева, собственик на агенция „Актив груп“ и председател на съвета на директорите на Dir.bg
Г-жо Станишева, какви предизвикателства среща една жена, която иска да успее в сферата на медиите и комуникационния бизнес?
Работя в сферата на медиите и комуникациите от близо 30 години. Познавам много жени, които се справят изключително добре като мениджъри на компании в тези индустрии. Те успяват, защото са целеустремени, резултатно ориентирани и могат да вършат по няколко задачи едновременно. Не смятам, че когато става дума за талант, качества и професионална реализация, трябва да се прави разлика между мъжете и жените. Който и да си, където и да работиш, няма как да успееш, ако не преодолееш поредица от трудности, които те изграждат.
Как дефинирате и обяснявате успеха – своя и на други хора?
Успехът е да можеш да си щастлив с това, което си постигнал. Не да имаш много пари или да си направил главозамайваща кариера. Светът е пълен с богати и нещастни хора.
Това, че си успял в бизнеса или в кариерата, не значи, че си непременно успял човек. Ако обаче си щастлив, ако си в хармония със себе си и едновременно с това си реализиран, тогава си успял. В този смисъл вярвам, че съм успял човек.
По какво друга се познава успехът?
По пътя към успеха идва един момент, когато осъзнаваш, че трябва да преодолееш егото си. Тогава разбираш, че истинският успех идва, когато успяваш заедно с другите, а не за тяхна сметка. Виктор Франкл казва, че щастието и успехът не идват, когато ги преследваш самоцелно, а когато работиш за кауза, по-голяма от теб самия. По пътя към тази по-висша цел, идват и успехът и щастието.
Като лидер как задавате атмосферата в работната среда и отношенията в екипа си?
За мен лидерството в екипа доста прилича на родителството – налагаш правилата, които ти самият спазваш, и говориш това, в което наистина вярваш. Стремя се да задавам тона на работа чрез собственото си поведение. Ценя колегиалността, диалога, толерантността в отношенията между хората. В медиите динамиката на работата е висока, напрежението е голямо и е важно да има добра комуникация, доверие и взаимно уважение в екипа. Подкрепям и развивам хора, които са работоспособни, коректни и имат идеи. Това, което не понасям, е интригантството. С такива хора се разделям, независимо колко добри професионалисти са.
Какво трябва да жертва една жена, за да изгради кариерата си?
Кариерата винаги има своя цена. За мен тя е времето заедно, прекарано с хората, които обичам. За съжаление имаме ограничен брой часове в денонощието. Случвало ми се е да работя по 18 и повече часа на ден, особено преди години, когато основах пиар агенцията си. С годините разбрах, че е важен балансът между работата и личното време. В себе си го дефинирам като баланс между удовлетворението и щастието. Удовлетворението от постигането на една цел, за която си вложил цялата си енергия и идеи. И щастието, когато си отдаден на семейството и когато имаш време за любимите си неща.
Откъде черпите своята увереност? Съмнявате ли се понякога в себе си?
Имам увереност в себе си още от дете. Някак си знам, че винаги ще се оправя. Това е усещане на подсъзнателно ниво. Иначе има много осъзнати причини, които ми дават сила. Три са основните – стремежът да променям средата към по-добро, да виждам смисъл в това, което правя и любовта към децата и близките хора, заради които винаги съм готова да продължа напред. А дали се съмнявам в себе си – случва се, но рядко. Смятам, че ако се съмняваш в силата си, ти даваш сила на съмненията си.
Какво ви подтикна миналата година да организирате дебат за зеления преход и неговото значение за България?
Зеленият преход ще промени света такъв, какъвто го познаваме. На прага сме на нова ера в развитието на икономиките и обществата. Хората и бизнесите обаче не са подготвени, институциите са абдикирали от водещата си роля в този процес. В следващите 30 години можем да модернизираме икономиката си, да я направим по-производителна, по-малко енергоемка, климатично неутрална.
Но има сериозни предизвикателства като загуба на работни места и затваряне на цели отрасли от енергетиката. Тези теми трябва да се коментират открито. Замитането под килима няма да реши проблемите. Затова организирахме събитието за Зеления преход, което бе открито от вицепрезидента на ЕК Франс Тимерманс и комисаря по иновации и образование Мария Габриел. Получи се силна дискусия с над 50 участници в 6 различни панела. Предстои второ издание през юни. Надявам се с това да допринасяме за повече информираност в обществото.