Красотата обича технологиите
Павлина Маринова, основател и изпълнителен директор на Pick N Dazzle
Как технологиите ни помагат да изберем най-подходящата козметика за нас?
Козметичният пазар ни залива с продукти, но кои от тях са подходящи за нашата кожа и коса? А дали технологиите могат да ни помогнат да намерим точните продукти и да спестим време и пари? Pick N Dazzle прави точно това. Създадохме технологичен алгоритъм с елементи на изкуствен интелект, който работи с база от над 10 млн. информационни точки. Така всяка жена може да създаде бързо и лесно своя Бюти профил и да открие препоръчани продукти лично за нея. Pick N Dazzle беше една от първите компании в света, която въведе персонализиран избор с лична козметична кутия. И това беше забелязано от европейския екип на Google, който отрази иновацията.
Предлагаме опция на клиентите да изберат сами желаните продукти в своята Бюти кутия или да се доверят на нас в избора на база на въведените от тях предпочитания и нужди. Резултатите от този иновативен подход надминаха очакванията. Клиентите дават оценка 5 звезди за над 90% от избраните продукти, никой не връща продукти при нас, клиентите пазаруват в продължение на години, всеки месец.
Имате впечатляващ опит в международни козметични компании. Какво правите, за да споделите това знание?
Участвам като ментор във водеща световна бизнес програма. Студентите са от 40 държави, випуск от само 60 участници на година, притежаващи солиден международен мениджърски опит от минимум 10 години. Задачата е да създадат проект за нов бизнес. Помагаме им да развият идеята до готова за реализация. Някои от проектите се превръщат в реален бизнес.
Участвам в бордовете на голяма и утвърдена финансова институция, както и в 3 стартиращи френски компании. Само едната от тях е в сферата на козметиката. Друга е създадена от студенти. Наскоро получих покана да гостувам в Американския университет в България в класа по Управление на глобален бизнес. Познанията си от сферата на козметиката споделям с клиентите на Pick N Dazzle всеки ден.
Кое е по-важно за модерния лидер – образованието или практиката?
Образованието и практиката са като две спирали, които постоянно се преплитат. Поне веднъж на седем години е добре да получим адекватни за времето знания. За втората си магистърска степен избрах програма на три водещи световни университета, която се проведе на три континента – в Лондон, Ню Йорк, Париж, Шанхай и Ню Дели. Това имаше смисъл, тъй като светът и бизнесът днес са глобални.
Практиката също ни учи. Лидерски умения се придобиват в практиката. Има спор дали лидерите се раждат, или се изграждат. Аз съм на мнение, че е съчетание. Има личностни качества, с които се раждаме и които са в основата на лидерството. От друга страна, умението да преценяваш ситуации и да вземаш правилните решения е резултат както на усет, така и на натрупвания от практиката.
Като инвеститор в стартиращи компании какво търсите в един нов бизнес, преди да решите да му помогнете?
Инвеститорите оценяват основно потенциала на компанията, измерен в пазарен дял в бъдещ период. Но за да се реализира този потенциал, най-важният елемент е екипът. И най-блестящата идея не би могла да се развие без екип, който да може да се променя и да променя бизнеса. При стартиращите компании е почти сигурно, че ще се промени първоначалната идея за бизнеса. И въпросът е дали екипът ще може да реализира тази и всички други промени.
Първата компания, в която инвестирах, беше на двама завършващи студенти без никакъв опит. Те ме спечелиха с ентусиазма си, с откритостта и с интелекта. Постигнаха 5-кратна възвращаемост на първоначалните инвестиции, и то само за няколко години.
Как си представяте бъдещето на козметичната индустрия?
Козметиката се променя с промяната на начина на живот, на технологиите, на нуждите на потребителите. Продуктите за грим днес са комбинация от грим и грижа за кожата.
Продуктите за кожата са ефективни, с конкретни ползи, прилагат се бързо и лесно, защото животът е забързан. Козметиката се комбинира с хранителни добавки, красота отвън и отвътре.
Има и нови компании в света, които произвеждат продукти по индивидуална рецепта за всеки клиент.
Това се постига с компютърни технологии. Дигитализацията навлиза в козметиката, макар и да не е масовизирана.
Но аз вярвам, че в съвсем близко бъдеще ще виждаме, ще помирисваме, ще получаваме усещане за текстурата на продукта, изцяло дигитално.