От продавачка на копчета до инвестиционни проекти за милиони
Гена Събева, предприемач и визионер, ВИТ – борсата за матраци
Гена Събева е предприемач и ментор с 30 годишен опит в бизнеса. Стартира като продавачка на копчета, а днес е управляващ партньор в семейната компания за управление на проекти в строителството „Събеви груп“ и работи с инвестиции за милиони левове. Тя развива собствена франчайз марка „ВИТ – Борсата за матраци“, чрез която помага на други хора да създадат свой собствен бизнес. Основател и председател е на Асоциация на интериорните дизайнери в България (АИДБ) и има голям принос в популяризирането на професията на интериорния дизайнер през последните 10 години. От 2019 г. е член на изпълнителния съвет на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
Водена от желанието си да помага на хората да се развиват, тя е основен идеолог по създаването на менторска програма за жени предприемачи, където обединява успешни дами от бизнеса, които да споделят своя опит и да вдъхновяват други дами да се впуснат в света на бизнеса. Знаейки колко е важно да разбереш кой си и какво можеш, тя е чест гост в училищата, където разказва на учениците не само за предприемачеството като възможност за създаване на собствен бизнес, но и за важността му като начин на мислене, поемане на отговорност и израстването като устойчиви и щастливи личности. За нея семейството е най-важната градивна единица. Тя е щастливо омъжена и има три деца.
Как един студент в Техническия университет избра търговията за свой бизнес?
С много експерименти и търсене на моето нещо. За себе си избрах бизнеса с матраците, след като опитах куп други неща. Същото съветвам децата си и по този начин им помагам да открият това, което биха правили с удоволствие в живота си. През годините съм се занимавала с радиочасти, копчета, спортни стоки, платове, мебели, текстил за интериора, хранителни стоки – какво ли не. Докато работех в магазина си за мебели, забелязах, че на пазара излизаха големите мебелни магазини. Тогава имах два избора – да стана тясно специализирана или да избера интериорния дизайн. Създавайки ВИТ – Борсата за матраци, направих и двете, а няколко години след това основах Асоциация на интериорните дизайнери в България. В „Събеви груп“, компания за организация и управление на строително-инвестиционни проекти – складове, фабрики, логистични бази, основната движеща сила е моят съпруг Илия Събев. Фирмата управлява инвестиции за милиони и помага на инвеститорите ефективно да управляват своите ресурси, за да постигнат стратегическите си цели.
Твърдите, че мислите малко, а действате много като истински предприемач. Какво означава това?
Организирам множество събития и съм част от различни каузи. Природата ми е такава, че аз имам нужда от цели, които да гоня постоянно. Динамична съм, обичам предизвикателствата и рисковете. Това ме зарежда и ме кара да се чувствам истински добре. Постоянно имам нови идеи, виждам възможности и искам да създавам. Чувствам се удовлетворена от нещата, които постигнах дотук, но имам план и в следващите 50 години да покорявам лични и професионални върхове! През цялото това време имам яснота какво искам и какво не искам. Всъщност аз не спирам дори когато не знам какво искам – продължавам да бягам, докато получа яснота. Животът е постоянно движение.
А за почивката – винаги намирам време за достатъчно почивка, защото управлявам своето време добре.
Как на 25 години разбрахте кои са вашите седем важни стъпки на успешната жена?
Когато бях на 25 години, исках да се срещам с успешни хора. За да направя това, трябваше самата аз да бъда такава. Тогава определих за себе си седем стъпки на успеха. Те бяха: да имам семейство, три деца, бизнес, пари, точно определени къща и кола и да пътувам по света. Вероятно това е и представата на всеки млад човек. През последните месеци се срещам с ученици по програмата на МОН „Бизнесът преподава“. На тях им е интересен животът на хората от бизнеса, задават много въпроси. Сред тях са каква кола карам, какви имоти имам, къде пътувам, дори ми зададоха въпроса дали съм участвала в издание на Forbes. Вероятно материалното е първото, което успяваме да свържем с успеха. Аз лично успях да постигна своите тогавашни цели за 12 години. Имаше известен период от време след това, когато се изгубих, защото смятах, че вече съм постигнала всичко и няма какво повече да направя. Не след дълго обаче открих нови предизвикателства и цели, видях една по-голяма картина. Преоткрих като своя мисия да мотивирам предприемачи. Имам огромното желание да давам знания, опит, да стимулирам и да развивам предприемачеството в България. Разбрах, че една дума може да преобърне живота ти.
Какво съветвате жените в менторската програма и всички хора, които по някакъв начин се допитват до вас?
Най-важно е да откриеш „твоето нещо“ и да го правиш с желание. Моята „утопична“ според много хора мечта е всеки човек да има свой собствен бизнес. Каквато и заплата да предлага корпоративният свят, не може да се сравни с лекотата и удовлетвореността, когато правиш нещо с желание. Работата в корпоративни структури аз лично наричам „модерното робство“. Собственият бизнес ти дава възможност да реализираш своите мечти, а не тези на някой друг.
От изключително значение е да открием своите таланти и да знаем как да ги превърнем в продукт – именно в това жените и младите хора най-често срещат затруднение и имат нужда от подкрепа. Това, че си добър психолог, не означава задължително, че трябва да отвориш кабинет – можеш да използваш този свой талант като допълнение към друго.
В бизнеса е важно да знаеш, че не трябва да се отказваш и да имаш план Б. Имаш само план А и се бориш за целта си докрай. Трябва да си 100% сигурен и наистина до го направиш – това е моята формула.
Казвате, че за един човек е най-важно да открие таланта си. С какво свързвате това?
Едно от най-тежките преживявания е да не знаеш кой си и какво можеш. Спомням си, че когато бях в първи клас, от училището ни бяха организирали екскурзия. Аз бях разбрала, че е в неделя, но когато родителите ми ме заведоха до определеното място, за да се кача в автобуса и никой не дойде, разбрах, че съм объркала деня и екскурзията е била в събота. Не съвсем обещаващо начало, но някак си така ми тръгна цялото училище. Очакванията бяха, че така ще бъде през целия ми живот. Никога не съм можела да помня факти и цифри, а тогава, може би дори и днес, обществото определя умението да правиш тези неща като ключови, за да бъдеш успешен. Като ученичка и след това като студентка аз през цялото време се опитвах да открия нещата, които знам и мога. Всяко от децата се справяше добре и имаше интерес в дадена област, а аз не усещах удовлетворение от нито един предмет. На мен ми беше приятно да си говоря със съучениците ми в междучасията, а в часовете четях книги под чина, защото това, което слушах, не ми беше интересно. В детството ми имах и един постоянен стожер, който вечно ми повтаряше „Нищо не става от тебе, Гена“. Нямах представа каква ще бъда и с какво ще се занимавам. През 1989 г. родителите ми стартираха свой бизнес. Тази тяхна стъпка ми подейства много и при мен се появи възможност. Така се появи първият ми магазин за копчета. Толкова много ми хареса и впоследствие бях минирала цялото пространство от Халите до Женския пазар с магазини. В онези години аз продължавах да търся своето място и да опитвам различни неща, за да открия себе си и да намеря своето място.
Как се определяте като предприемач?
Постоянно търся нещо ново и хареса ли ми – действам моментално. Знам, че съм много упорита и мога да постигна това, което реша. С течение на годините разбрах, че аз съм много добра в комуникацията, имам таланта да общувам, да създавам контакти, да виждам възможности и да събирам правилните хора, които могат да реализират прекрасни проекти заедно.
Рециклирането на матраци ли е новото за тази година?
Работим усилено по различни проекти в „Събеви груп“, развиваме много активно и франчайз модела на „ВИТ – Борсата за матраци“. На финалната права сме във второто издание на менторската ни програма и предвид интереса към нея вече подготвяме третото издание. Предстои ни и голямо събитие „Арена на дамския бизнес“, по време на което ще представим проектите на дамите от програмата.
Всяка година обаче имам един нов, голям проект, едно ново предизвикателство. През тази година ще работим по проекта ни „Рематрак“. В България множество стари матраци се изхвърлят всяка година. Ресурсите в матрака – полиуретан, метали, текстил, се губят завинаги. Ние искаме да поемем отговорност и да рециклираме старите матраци в духа на кръговата икономика. Разработваме нов процес, който превръща полиуретана в изходна суровина. Ще получим и нов изолационен материал за строителството. Развивайки и комбинирайки моя бизнес и този на съпруга ми, ние допринасяме за смисленото използване на ресурсите и опазването на околната среда. Вярвам в устойчивостта на фамилния бизнес и споделям философията, че ако в семейството единият е продуктът, а другият е неговият търговец, успехът е гарантиран.