С изтънченост и стил – в живота и бизнеса
Елена Караколева, собственик и управител на Сейнт Джордж Мениджмънт, разкрива формулата на успеха
Вие печелите титлите Мисис България 2009 и Мисис Европа 2010. Как житейският ви път достига до управлението на успешен хотелиерски бизнес?
Не съм колекционер на титли, но така се случи, че конкурсите са една от страниците в живота ми – поредно предизвикателство към себе си, което остави приятни емоции, полезен опит, благородни каузи и безброй нови приятелства. Опитът от надпреварата на международно ниво определено беше интересен и отговорностите, каузите, които последваха. Но всичко това беше между другото по времето, когато създавахме семейния бизнес в сферата на туризма.
Идеята за изграждането на хотелски комплекс на нашето Черноморие беше изцяло на съпруга ми, който вече не е между нас. Аз бях против идеята по онова време, но това беше неговата мечта, в която впоследствие вложи душата и сърцето си и нямаше как да не подкрепя проекта и да не се включа в реализирането му. Той се занимаваше с изграждането на обекта, а аз – с административната и финансовата част. Хотелът отвори врати през летния сезон 2011, а управлението му ни изправи пред множество предизвикателства. Наложи ми се да се уча на много неща в движение.
Вече за седма година комплексът е изцяло на моя отговорност. Но както казват, сам човек какво може да направи освен пекарна. Формулата на успеха в случая се дължи на добър екип, защото ние продаваме мечти – при нас идват много чужденци и българи, за които това е мечтаната и дълго очакваната почивка на море в годишния им отпуск. И нашата отговорност е да не разочароваме клиентите си, а да помагаме за реализирането на техните мечти за прекрасен и безгрижен отдих. Името на хотела е вече разпознаваема марка – минали са 11 години откакто стъпихме на пазара. Държим на качеството на услугата и се стремим да подобряваме продукта, който предлагаме.
Има ли сходство между качествата, необходими за титлата Мисис България, и тези, които са нужни на един успешен бизнес лидер?
В някаква степен има сходство между необходимите качества, за да си победител в конкурса и лидер в бизнеса. За да развиеш успешен бизнес, да си сред най-добрите – и това е също своеобразен конкурс, само че надпреварата никога не свършва, ако искаш да си в играта. Необходими са смелост, лидерски качества, устойчивост на стрес, конкурентоспособност, отговорност, състезателен дух, гъвкавост, постоянно развитие, надграждане, за да запазиш позициите си, и др.
Как намирате баланс между семейния живот и бизнеса? Откъде черпите мотивация за справяне с многобройните ангажименти?
Аз съм спортна натура и нося в себе си състезателния дух – обичам да съм от победителите, ако участвам в надпреварата. Всеки някога е преживявал неуспехи, това също ни учи на полезни неща. В такива моменти си казвам „това ме прави по-силна“. Изправям се и продължавам напред с думите „аз мога“. Мотивирам се с това, че трябва да има градация на личността като цяло – стремя се да съм най-добрата версия на себе си. Доста съм критична към себе си и знам, че съвършенството е почти невъзможно, но предпочитам да правя сравнение с високо вдигната летва – така постигам по-високи резултати.
В същото време е необходимо и намирането на баланса между професионалното развитие и личната сфера, което е доста сложно, особено при жените. Жената е тази, която дава живот и е пазителката на дома и семейния уют. Има периоди, в които е необходимо да се концентрира върху важните функции, които са ни възложени от природата. Но това не значи, че не е възможно да се развиваме професионално и да сме равностойни партньори на мъжете.
Как се отрази пандемията на вашия бизнес и как се справихте с предизвикателствата?
В последните години повечето бизнеси са доста засегнати от пандемията. Доста от хотелиерите по нашето Черноморие въобще предпочетоха да не отварят обектите си заради всички рестрикции, неясни и нестабилни прогнози за туристическия поток. Ние и в пандемията рискувахме и работихме, разбира се, при спазването на всички необходими мерки. Беше важно контрагентите и клиентите ни да могат да разчитат на нас, както и да се запазят работните места. Бяха два тежки сезона с безброй постоянни промени в резервациите заради измененията на ограничителните мерки относно пътуванията, експлоатацията на такъв род обекти, увеличаване на доста видове разходи, същевременно недостиг на квалифициран персонал при сезонно наетите лица, енергийната криза и др.