Труд, смирение и много четене
Жана Андонова, основател и изпълнителен директор на „Алта Oйлс“ и „Алта Дистрибюшън“
Какво ви подтикна преди малко повече от 10 години да се откажете от удобството на корпорациите и да започнете свой бизнес от Казанлък?

Всичко се случи на чаша чай с арабски шейх в Дубай. През 2004 г. предложих на шейха да инвестира в България. И той отговори: „Аз ще инвестирам в моята собствена държава – именно Обединени арабски емирства. Правя го, за да може моята родна държава да расте и да се развива“. Почувствах се доста нелепо, тъй като аз бях дошла в Дубай със своите ограничени инвестиции, събрани с много труд в Лондонското сити. Там работих 10 години като търговец на метали.
Шейхът имаше право. Ако всички ние, успели и образовани българи, се върнем в родната си държава, ще можем да направим значителна промяна.
Какво по-точно искахте да промените, когато се върнахте от Дубай в родния си град?
В България много трудно можеш да намериш добър пример. Липсват национални герои, на които хората да се възхищават. Имаме много успешни спортисти, които са дисциплинирани хора, но толкова малко се говори за тях. Проблем са и работната сила, инфраструктурата, образователната система, начинът на мислене на хората.
Също така в България липсва концепция и визия за това каква трябва да бъде страната ни след 50 години например. По време на Дубай Експо 2020-а видях макет как ОАЕ ще изглежда през 2070 г. Познавам много богати държави – Иран, Азербайджан и много други, но само ОАЕ показва смело своята визия къде иска да бъде след 50 години. Затова им се възхищавам. За високото ниво на национална осъзнатост на тази нова държава, за високото ниво на национална идентичност, за визията на държавата им, за грижата, която полагат не само за собствения си народ, но и за чужденците там.
Помогна ли ви предишният опит за развитието на „Алта ойлс“ (производство на масла) и „Алта дистрибюшън“ (търговия с метали)?
Неимоверно. През последните 30 години аз съм живяла и работила в Чехия, Великобритания, Русия, Иран, ОАЕ и Китай. Посетила съм над 100 държави, в които и до ден днешен продавам или железа, или етерични масла и флорални води от България. Както казва един мой конкурент, който е със средно образование и неговорещ чужди езици: „Ти имаш много влиятелни приятели, които да те подкрепят от целия свят“. Така е. Това е постигнато с много труд по 24 часа в 7 дни от седмицата, но също така с много смирение и с много четене.
„Алта oйлс“ беше основана през 2009 година с цел да бъда част от създаването на националния продукт на България. Аз имах огромен късмет да изучавам този бизнес 12 години в сянката на една от най-великите жени в тази индустрия – г-жа Радка Коева, която наскоро загубихме. Споменавам я с огромна благодарност за всичко, което тя направи за мен и за развитието на „Алта ойлс“. Всички мои усилия и труд в „Алта ойлс“ са в памет и чест на г-жа Коева – дългогодишен лидер и в компания „Българска Роза – Карлово“.
За какво мечтаехте като дете?
Моята най-голяма мечта беше да стигна до световен университет като „Кеймбридж“. През далечната 1989 г. това беше сън. За едно обикновено момиче като мен, от работническо семейство в провинцията (с баща заварчик и майка фризьорка), това бе една истинска мечта.
„Кеймбридж“ неслучайно е водещ световен университет. Моята магистратура там беше доста академична, а аз мечтаех да омажа ръцете си с истински бизнес. Отново още от дете мечтаех да се занимавам с международна търговия. Затова завършвайки „Кеймбридж“, кандидатствах само за търговски позиции в Лондон. Започнах работа в най-голямата търговска компания за метали STEMCOR, която тогава се опитваше да купи фабрика „Кремиковци“ в София. Не успяха да я купят, но продължиха да купуват от „Кремиковци“ доста желязо за своите пазари предимно в Западна Европа и Средния изток.
Избраха да ме обучават за международен търговец, защото знаех руски език и можех да следя и покупките от Русия и Украйна. Последваха управленски позиции в други водещи компании в Лондон. През 2004 г. бях преместена да работя в офиса на LIBERTY Steel Group в Дубай. В ОАЕ тогава тепърва започваше строителството на небостъргачи, молове, увеселителни центрове, метро, летища, автобусна инфраструктура и какво ли още не. Тук, в Дубай, за първи път видях желязо, произведено в държави като Китай, Виетнам, Корея, Саудитска Арабия, Индонезия, Индия и други изключително екзотични за мен производители.
Очевидно предприемачеството е вашият начин да върнете стойността, която сте натрупали под формата на образование, опит и контакти, обратно към България. Какви обаче са предизвикателствата пред екипа ви?
През последните 3 години се молим на банките ни да подкрепят традиционния бизнес за България – производството на розово масло, и сме глас в пустиня. Националният продукт на България – розовото масло, е напът да изчезне. Розовите градини се отглеждат от малки семейства – земеделски производители. Тези хора се самофинансират, за да оцелеят и запазят масивите си. Двама колеги в розовия бранш в България заслужават аплодисменти за създаването на асоциация „SOS Българска роза“. Тази година най-сетне получаваме подкрепа от банка ББР.
Въпреки това остава факт, че през изключително тежките години на коронавирусната криза банките хладнокръвно и тотално безкомпромисно клеймосаха розовия бизнес в България. А с това и хиляди български семейства.
Какво ви дава сили да бъдете добър пример?
Семейството ми ми дава сила, крила и смисъл на всичко, което правя. Аз невинаги съм добър пример. Като всеки човек имам много дъски за дялане, но се опитвам да живея благородно – да не лъжа, да не крада, да не двуличнича. Това са ценностите, на които уча детето си. И най-важното качество, което искам да изградя у него, е чувството за достатъчност. В България и в ОАЕ хората масово нямат чувство за достатъчност. От всички култури, които познавам, единствено англичаните и китайците са ме впечатлявали с чувство на достатъчност. А японците – с благородство и смирение.
Кой е моментът, в който сте се чувствали най-успешна?
Това беше моментът, когато ме приеха да уча в Централноевропейския университет в Прага. Имаше хиляди кандидати за само 2 места. Отделът, за който кандидатствах, беше оглавяван от световноизвестния антрополог професор Ърнест Гелнър. За мен беше истинска чест да уча и работя с него през последните 2 години от живота му, и то в такъв красив град като Прага. Моята магистратура от Великотърновския университет беше на тема „Национална идентичност“. Работех с една от водещите доцентки на елитния ни Търновски университет – доц. Йонка Кръстева. Тя беше човекът, който ме запозна с темата национална идентичност и показа как тя е развита в американската и в канадската литература – отражение на проблемите на тези две нации. А да работя с проф. Гелнър беше чест, мечта и награда за труда ми. До ден днешен помня наизуст разговорите ни относно как да създадем и опазим националната си идентичност.
Различава ли се подходът на жените лидери от този на мъжете на управленски позиции?
Подходите са нещо индивидуално, а не сексуално. Затова не смятам, че една жена и един мъж биха ръководили различно. Ръководителите се различават по образование, по интелект, по ценностна система, по отношението. Загрижеността към партньорите и персонала е най-важното за един лидер.
Какво е представителството на нежния пол в търговията с метали? Това дава ли ви предимство?
Единствено опитът и мъжкото отношение дават предимство. Казана дума – хвърлен камък. Това дава предимство. Всяка желязна лейди е уважавана заради желязната си дума, а не защото е лейди.
Какво искате да сте постигнали чрез „Алта ойлс“ и „Алта дистрибюшън“ след 10 г.?
„Алта дистрибюшън“ ще продължи да подкрепя своите дългогодишни и много уважавани клиенти с всичко, което е важно за тях. А именно висококачествени продукти от първокласни световни фабрики, бързи доставки, оптимизирано финансиране и оптимизирани логистични решения. В момента българите в компания „Алта дистрибюшън“ са малцинство. През 2022 година наех изцяло международен персонал, базиран освен в България, също и в Англия, и в Дубай.
На „Алта ойлс“ ѝ предстоят изключително красиви и ароматни нови проекти в Средния изток. Ние затваряме тотално кръга на производството от розовите ни полета до крайните ни продукти, продавани от наши собствени локации и онлайн магазини с ключови международни локации. Ние от „Алта ойлс“ ще продължим да маркетираме националния продукт и символ на България – българската роза.
През следващите 10 години всички наши инвестиции и усилия ще бъдат насочени към това да направим България още по-популярна с нейната роза.