Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
отпреди 5 дни

Труд, смирение и много четене

Жана Андонова, Алта Oйлс

Women4Business

Жана Андонова, основател и изпълнителен директор на „Алта Oйлс“ и „Алта Дистрибюшън“ 

Какво ви подтикна преди малко повече от 10 го­дини да се откажете от удобството на корпора­циите и да започнете свой бизнес от Казанлък?

„Всяка желязна лейди е уважавана заради желязната си дума, а не защото е лейди.“ Снимка: Костадин Кръстев-Коко

Всичко се случи на чаша чай с арабски шейх в Дубай. През 2004 г. предложих на шейха да инвес­тира в България. И той отговори: „Аз ще инвес­тирам в моята собствена държава – именно Обе­динени арабски емирства. Правя го, за да може моята родна държава да расте и да се развива“. Почувствах се доста нелепо, тъй като аз бях дошла в Дубай със своите ограничени инвестиции, събрани с много труд в Лондонското сити. Там работих 10 години като търговец на метали.

Шейхът имаше право. Ако всички ние, успели и образовани българи, се върнем в родната си дър­жава, ще можем да направим значителна промяна.

Какво по-точно искахте да промените, когато се върнахте от Дубай в родния си град?

В България много трудно можеш да намериш добър пример. Липсват национални герои, на които хората да се възхищават. Имаме много ус­пешни спортисти, които са дисциплинирани хора, но толкова малко се говори за тях. Проблем са и работната сила, инфраструктурата, образова­телната система, начинът на мислене на хората.

Също така в България липсва концепция и визия за това каква трябва да бъде страната ни след 50 години например. По време на Дубай Експо 2020-а видях макет как ОАЕ ще изглежда през 2070 г. Познавам много богати държави – Иран, Азербай­джан и много други, но само ОАЕ показва смело своята визия къде иска да бъде след 50 години. Затова им се възхищавам. За високото ниво на национална осъзнатост на тази нова държава, за високото ниво на национална идентичност, за ви­зията на държавата им, за грижата, която пола­гат не само за собствения си народ, но и за чуж­денците там.

Помогна ли ви предишният опит за развитието на „Алта ойлс“ (производство на масла) и „Алта дистрибюшън“ (търговия с метали)?

Неимоверно. През последните 30 години аз съм живяла и работила в Чехия, Великобритания, Русия, Иран, ОАЕ и Китай. Посетила съм над 100 държави, в които и до ден днешен продавам или железа, или етерични масла и флорални води от България. Както казва един мой конкурент, който е със средно образование и неговорещ чужди езици: „Ти имаш много влиятелни приятели, които да те подкрепят от целия свят“. Така е. Това е постиг­нато с много труд по 24 часа в 7 дни от седми­цата, но също така с много смирение и с много четене.

„Алта oйлс“ беше основана през 2009 година с цел да бъда част от създаването на националния продукт на България. Аз имах огромен късмет да изучавам този бизнес 12 години в сянката на една от най-великите жени в тази индустрия – г-жа Радка Коева, която наскоро загубихме. Спомена­вам я с огромна благодарност за всичко, което тя направи за мен и за развитието на „Алта ойлс“. Всички мои усилия и труд в „Алта ойлс“ са в памет и чест на г-жа Коева – дългогодишен лидер и в компания „Българска Роза – Карлово“.

За какво мечтаехте като дете?

Моята най-голяма мечта беше да стигна до све­товен университет като „Кеймбридж“. През да­лечната 1989 г. това беше сън. За едно обикновено момиче като мен, от работническо семейство в провинцията (с баща заварчик и майка фризьорка), това бе една истинска мечта.

„Кеймбридж“ неслучайно е водещ световен уни­верситет. Моята магистратура там беше доста академична, а аз мечтаех да омажа ръцете си с истински бизнес. Отново още от дете мечта­ех да се занимавам с международна търговия. За­това завършвайки „Кеймбридж“, кандидатствах само за търговски позиции в Лондон. Започнах ра­бота в най-голямата търговска компания за ме­тали STEMCOR, която тогава се опитваше да купи фабрика „Кремиковци“ в София. Не успяха да я купят, но продължиха да купуват от „Кре­миковци“ доста желязо за своите пазари предимно в Западна Европа и Средния изток.

Избраха да ме обучават за международен тър­говец, защото знаех руски език и можех да следя и покупките от Русия и Украйна. Последваха управленски позиции в други водещи компании в Лондон. През 2004 г. бях преместена да работя в офиса на LIBERTY Steel Group в Дубай. В ОАЕ тогава тепърва започваше строителството на небостъргачи, молове, увеселителни центрове, метро, летища, автобусна инфраструктура и какво ли още не. Тук, в Дубай, за първи път видях желязо, произведено в държави като Китай, Виет­нам, Корея, Саудитска Арабия, Индонезия, Индия и други изключително екзотични за мен произво­дители.

Очевидно предприемачеството е вашият начин да върнете стойността, която сте натрупали под формата на образование, опит и контакти, обратно към България. Какви обаче са предизви­кателствата пред екипа ви?

През последните 3 години се молим на банките ни да подкрепят традиционния бизнес за България – производството на розово масло, и сме глас в пус­тиня. Националният продукт на България – розо­вото масло, е напът да изчезне. Розовите градини се отглеждат от малки семейства – земеделски производители. Тези хора се самофинансират, за да оцелеят и запазят масивите си. Двама коле­ги в розовия бранш в България заслужават апло­дисменти за създаването на асоциа­ция „SOS Българска роза“. Тази година най-сетне получаваме подкрепа от банка ББР.

Въпреки това остава факт, че през изключително тежките години на коронавирусната криза банките хладнокръвно и тотално безкомпро­мисно клеймосаха розовия бизнес в България. А с това и хиляди български семейства.

Какво ви дава сили да бъдете добър пример?

Семейството ми ми дава сила, крила и смисъл на всичко, което правя. Аз невинаги съм добър при­мер. Като всеки човек имам много дъски за дя­лане, но се опитвам да живея благородно – да не лъжа, да не крада, да не двуличнича. Това са ценно­стите, на които уча детето си. И най-важното качество, което искам да изградя у него, е чув­ството за достатъчност. В България и в ОАЕ хората масово нямат чувство за достатъчност. От всички култури, които познавам, единствено англичаните и китайците са ме впечатлявали с чувство на достатъчност. А японците – с благо­родство и смирение.

Кой е моментът, в който сте се чувствали най-успешна?

Това беше моментът, когато ме приеха да уча в Централноевропейския университет в Прага. Имаше хиляди кандидати за само 2 места. Отде­лът, за който кандидатствах, беше оглавяван от световноизвестния антрополог професор Ърнест Гелнър. За мен беше истинска чест да уча и рабо­тя с него през последните 2 години от живота му, и то в такъв красив град като Прага. Моята ма­гистратура от Великотърновския университет беше на тема „Национална идентичност“. Рабо­тех с една от водещите доцентки на елитния ни Търновски университет – доц. Йонка Кръстева. Тя беше човекът, който ме запозна с темата на­ционална идентичност и показа как тя е разви­та в американската и в канадската литература – отражение на проблемите на тези две нации. А да работя с проф. Гелнър беше чест, мечта и на­града за труда ми. До ден днешен помня наизуст разговорите ни относно как да създадем и опазим националната си идентичност.

Различава ли се подходът на жените лидери от този на мъжете на управленски позиции?

Подходите са нещо индивидуално, а не сексуално. Затова не смятам, че една жена и един мъж биха ръководили различно. Ръководителите се различа­ват по образование, по интелект, по ценностна система, по отношението. Загрижеността към партньорите и персонала е най-важното за един лидер.

Какво е представителството на неж­ния пол в търговията с метали? Това дава ли ви предимство?

Единствено опитът и мъжкото от­ношение дават предимство. Казана дума – хвърлен камък. Това дава пре­димство. Всяка желязна лейди е ува­жавана заради желязната си дума, а не защото е лейди.

Какво искате да сте постигнали чрез „Алта ойлс“ и „Алта дистрибюшън“ след 10 г.?

„Алта дистрибюшън“ ще продължи да подкрепя своите дългогодишни и много уважавани клиенти с всичко, което е важно за тях. А именно висо­кокачествени продукти от първокласни световни фабрики, бързи доставки, оптимизирано финанси­ране и оптимизирани логистични решения. В мо­мента българите в компания „Алта дистрибю­шън“ са малцинство. През 2022 година наех изцяло международен персонал, базиран освен в България, също и в Англия, и в Дубай.

На „Алта ойлс“ ѝ предстоят изключител­но красиви и ароматни нови проекти в Средния изток. Ние затваряме тотално кръга на произ­водството от розовите ни полета до крайните ни продукти, продавани от наши собствени ло­кации и онлайн магазини с ключови международни локации. Ние от „Алта ойлс“ ще продължим да маркетираме националния продукт и символ на България – българската роза.

През следващите 10 години всички наши инвес­тиции и усилия ще бъдат насочени към това да направим България още по-популярна с нейната роза.

Балансьори на висота От продавачка на копчета до инвестиционни проекти за милиони

Свързани статии

Не трябва да се отказваш от нещо, за да притежаваш друго

Women4Business

Не трябва да се отказваш от нещо, за да притежаваш друго

Истинското щастие е в добрите каузи

Women4Business

Истинското щастие е в добрите каузи

Смелостта е да направиш нещо различно

Women4Business

Смелостта е да направиш нещо различно

Успехът се крие в позитивния, иновативен и устойчив екип

Women4Business

Успехът се крие в позитивния, иновативен и устойчив екип

Смелост на газовия пазар

Women4Business

Смелост на газовия пазар

Да прескочиш високата летва

Women4Business

Да прескочиш високата летва

Реклама
Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени