Успех въпреки трудностите
Елиза Георгиева, управител на МБАЛ „Свети Панталеймон“, Плевен, за най-важната инвестиция
Вие сте дългогодишен собственик на бизнес в сферата на здравеопазването. С какви трудности се сблъсквате?
От самото начало преди 15 години ежедневно се сблъсквам с трудности и проблеми. За да се подобри качеството на здравната услуга, спешно трябва да се въведе електронната здравна карта – така всеки ще контролира процеса и няма да има злоупотреби, да се въведе изцяло електронно здравеопазване и да има демонополизация на НЗОК, за да се избегнат съществуващите корупционни практики и да има истинска конкуренция, която ще
доведе до значително повишаване на качеството на услугата. Необходима е и активна работа с хората с цел повишаване на здравната култура, здравословен начин на живот, храна, спорт, профилактика и превенция.
Пандемията донесе нови предизвикателства. Какви стъпки предприехте, за да осигурите устойчивост на бизнеса си?
Когато затвориха държавата, ние не останахме в домовете си. Бяхме на работните си места – уплашени, нямахме все още научна информация за вируса, нямахме протоколи за лечение, тестването беше бавно в ограничени по брой лаборатории. Но бяхме в призрачно изглеждащите болница и клиники, на работните си места в очакване на пациентите. След първоначалния шок бързо се съвзехме, организирахме външна услуга за тестване на персонала, докато оборудвахме нашата PCR лаборатория. За сигурността на хората, които лекуват, и на тези, които търсят медицинска помощ, тествахме всички. Значително се увеличиха разходите ни за тестове, за дезинфектанти и предпазни средства. Когато излязоха ваксините, ние постъпихме отговорно с вяра в науката. Имаме над 95% ваксинално покритие на персонала. Това ни спаси. Щастлива съм, че нямаме загубен човешки живот. От самото начало разкрихме имунизационен кабинет, който функционира и сега.
Как се погрижихте за екипа си в новата ситуация?
Инвестицията в хората за мен е най-важната! Редовно тестване, разяснителна кампания за имунизация, лични предпазни средства. Създадохме и детски кът за почасово занимание на децата на персонала – в началото по европроект, а след това с наше финансиране. Той продължава да съществува и да ни носи много радост. Когато коридорите бяха пусти по време на пандемията, от детския кът се чуваше глъч и смях, което разсея призрачната атмосфера.
Какво ви мотивира да продължавате въпреки трудностите?
Надеждата, че дългоочакваната реформа в здравеопазването ще се случи. Че наистина ще има нормална конкурентна среда, прозрачност и справедливост.