Хвърляй надалеч, за да гониш
Елина Иванова, собственик и изпълнителен директор на Princeps Group / El Shisha / Vapy и президент на Европейската асоциация на вейп индустрията
El shisha e първото в света портативно електронно наргиле и неговата родина е България. Как пробихте на силно конкурентния световен пазар за толкова кратко време?
Връщаме се в края на 2019-а, малко преди светът да затвори. Социалните мрежи се взривиха от най-голямата кампания, правена в българския Instagram – El Shisha бе представена с помощта на най-влиятелните публични личности у нас – 150 певци, актьори, модели, телевизионери.
Всичко започна от това, че се инспирирах да създам миниатюрно устройство, което да имитира социалния ритуал на пушене на наргиле, но да бъде достъпно навсякъде и по всяко време. С екип немски технолози побрахме всичко в джобните 13 см, като използвахме основата на вейп технология – тренд, който вече беше започнал да набира скорост в цял свят – и я преработихме така, че да произвежда плътни ароматни облаци пара с богата селекция от вкусове. Премахнахме изцяло съдържанието на тютюн, катран и никотин. Лабораторните тестове показват, че устройствата ни са десетки пъти по-безвредни от всяка цигара, пура или стандартен тютюн за наргиле.
Позиционирахме El Shisha във високия клас, разработвайки дизайни със злато, кристали, кожа. Оказа се, че никой не прави това. Устройствата изглеждат повече като моден аксесоар, отколкото като средство за пушене. Следя модата изкъсо – когато има прет-а-порте на Dior, D&G и Elisabetta Franchi, трескаво гледам за общата брънка – за стила, който негласно обявяват за най-актуален за сезона, и по най-бързия начин пускам нов модел El Shisha в такъв цвят, материя, десен.
El Shisha e като Mercedes – тя и всички останали. Най-луксозният бранд електронни наргилета в света. През последните месеци бях на световни изложения в Лондон и Лас Вегас, сега ни предстои Дубай – навсякъде са впечатлени от това, което правим.
Каква е концепцията зад El Shisha?
Оказа се, че не само любителите на наргиле са наша таргет аудитория, но и стотици хиляди хора, които търсят начин да спрат цигарите. На практика El Shisha се яви най-елегантният и модерен начин за това.
На този етап мисията зад El Shisha е да помогне колкото може повече хора да се откажат от цигарите и да преминат към един много по-безвреден, по-елегантен и дискретен вариант за пушене. Била съм пушач много години и не мога да повярвам как съм си позволявала да вирея с тази ужасна миризма и отрова.
Какво ви накара да създадете втори, паралелен бранд – VAPY?
Година след старта на El Shisha на пазара започнаха да се появяват устройства с неясно съдържание и произход. Нашият пазар е ценово чувствителен и беше въпрос на време да се появят компании, които да стъпят на вълната, която вече бяхме създали, подбивайки цените. Не беше логично просто да произведем евтин модел, защото това не отговаря на стандарта на нашите клиенти. Предпочетох да създам паралелен бранд и да задоволя назрялото пазарно търсене. Във VAPY си партнирам с хора, които са много опитни в дистрибуцията, което ни даде още едно недостижимо предимство.
Не спахме две денонощия, всичко се правеше едновременно – технически проекти, състав на течности, визии, опаковки, документация, рекламни материали, план за логистика. Когато първите 100 хил. бройки кацнаха в България, се продадоха за по-малко от 24 часа.
В момента България е най-силният вейп пазар в цяла Европа. Не са много нещата, с които можем да се похвалим като трендсетъри, но тази индустрия е от тях. Оборотите са в милиони и растат с прогресивни темпове.
Какво взехте от опита в консултантския бизнес в маркетинга като собственик на Princeps Group?
Princeps Group e моето наследство – най-старата рекламна агенция у нас, създадена от майка ми Елена Маринова в далечната 1990. Тя е от първите жени с частен бизнес в България. По нейните учебници по маркетинг все още учат в много университети. Още от дете бях на снимачната площадка за първите в страната реклами, присъствах на създаването на марки и концепции, които днес са емблематични за страната ни. Много години по-късно осъзнах колко много ми е помогнало това да опозная психологията на българския потребител.
МОЯТА РАБОТА Е ДА КАРАМ ХОРАТА ДНЕС ДА ЖАДУВАТ ПРОДУКТИ, КОИТО ДО ВЧЕРА НЕ СА ЗНАЕЛИ, ЧЕ СЪЩЕСТВУВАТ.
Когато работиш в сферата на маркетинга и рекламата в България, неминуемо се сблъскваш с три основни типа клиенти. Моята среща с тях през годините беше поетапна:
Започнах със скок в дълбокото – големите корпорации. Работила съм като маркетинг консултант на гиганти като Coca Cola, Boss, Calvin Klein, Danone, Toyota, Astra Zeneca, Pizza Hut и много други. Работата с тях е престижна и се оперира с големи бюджети, но е абсолютно лишена от възможност за намеса в стратегическото планиране и криейтива. Когато натрупах достатъчно опит, започнах да консултирам по-малки и местни компании, което предполага много по-голяма свобода на действие. Тогава се появиха резултати, плод на собствените ми решения и стратегическо планиране, а не просто положителен ръст в края на месеца.
Силните на деня. Едно от най-големите предизвикателства в живота ми. Не, не говорим за политика, а за онези български компании, ръководени от хора, често определяни като арогантни и недостъпни – собствениците на най-известните и модерни марки в България. Истинско предизвикателство е да накараш нашенския типаж предприемач да следва нечия стратегия – която НЕ той е измислил. У нас хората с пари често са с усещането, че знаят повече от всеки, когото наемат, независимо колко тесен специалист е. Искат всичко за вчера, възможно най-евтино, но възможно най-грандиозно изпълнено. Това са хора и компании, които международните агенции не могат да обслужват, защото сменят мнението и желанията си от сутринта до вечерта. При международните агенции всичко се случва на конвейер и by the book – планира се дългосрочно и всяко изменение е равносилно на сътресение.
В агенциите тук никой не иска да се обвързва с резултата и не гарантира на клиентите, че предложеното ще сработи. Но типажът на българския успешен бизнесмен е такъв, че той е склонен да плаща за всичко, което може да види или да пипне, но е твърде скептичен към това да плаща за ноу-хау, консултации, планиране, дизайн и изобщо не-видими услуги. В годините се научих как да работя с такива хора – приемах проектите и бюджетите като собствени и поемах отговорност за резултатите.
Стартъпите. Най-интересната стъпка по пътя ми на маркетолог. Има идея, няма пари. Има пари, няма стратегия. Има пари и стратегия, няма познание за пазара и таргета. При всеки такъв клиент има съществена липса, която трябва да запълним. Да застанеш пред празния бял лист със задачата да развиеш или пък изцяло създадеш продукт, е истинско удоволствие. Имам зад гърба си десетки марки, създадени от нулата, много от които влязоха в ежедневието ни. Някъде по пътя се роди страстта ми към продуктовия дизайн – да измислиш нещо, което не съществува, и да накараш хората да го заобичат. В английския има един термин – crave (*жадувам) – моята работа е да карам хората днес да жадуват продукти, които до вчера не са знаели, че съществуват.
Какво ви накара да станете сериен предприемач?
Аз съм чиста проба работохолик. Намирам предприемачеството като логичното “кариерно” развитие за моята порода. Съчетавам знания и умения с личен капитал, който рискувам по собствена преценка, със страстта да създавам. Ако днес заспя с нова идея за бизнес, утре започвам да работя по нея. Това е усещане за свобода, което няма аналог. Имам бизнес в сферата на услугите и такъв в сферата на продуктите. Имам бизнес, в който трябва да виждам непрестанно клиентите си, и такъв, в който мога да не ги видя никога, ако не искам. Имам избор, разнообразие и свобода, а това е много ценно. Не знам дали Щатите са страната на неограничените възможности, но винаги съм твърдяла, че България е страхотен пазар за развиване на иновации, стига да имаш усет.
Откъде черпите енергия да менажирате множество бизнеси и да сте майка на две деца?
Имам непреодолимо желание да се развивам и доказвам на себе си. Има една максима “Хвърляй надалеч, за да гониш”. Когато се предизвикваш и си поставяш постоянно цели, израстваш, защото те неминуемо те карат да се променяш, a oсновната спирачка да си успешен е съпротивата за промяна. Mотивацията е слабак, ако нямаш самодисциплината да превърнеш нещата, които искаш да бъдеш и правиш, в навик – не можеш да си успешен. 21 дни. Това е времето, което е нужно, да прекараме в това да се насилваме да правим нещо ново, докато го превърнем в навик.
Клише или не, любовта движи всичко. Много години имам до себе си мъж, който е умен, логичен, находчив, комбинативен, харизматичен. Той е човек, който може да продаде сладолед на ескимос. Всеки ден се уча от него. Красив ум.
А децата ми – те са най-сложният „проект“, по който ще работя цял живот. Възпитавам ги да бъдат индивидуални личности, самодостатъчни, оправни, със собствено мнение. Успея ли в това, независимо какви ще станат, „проектът“ ще е успешен.