NFT от ново поколение
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Когато започва пандемията, Васил Тучков (36) е в мрачно настроение, породено от скорошна тежка раздяла, което го кара да започне да пише нова история. Заедно с неговия приятел и съсед Ед Матинян поставят основите на постдистопичния свят на „It Remains“, който включва графичен роман и колекция от незаменими токени или NFT на стойност около 1.4 млн. евро.
Амбицията на Тучков обаче е историята да порасне до мащабите на „Междузвездни войни“ и да е първият децентрализиран франчайз, базиран на блокчейн и креативността на голяма общност. Тази идея успява да привлече бившия арт директор на Pixar и съосновател на ARC Academy Антони Христов (51), както и десетки инвеститори от цял свят.
За разлика от повечето популярни NFT колекции „It Remains“ залага на задълбочена история. Тя е вдъхновена от автори като Нийл Геймън и художници като Зджислав Бекшински. „Сторителингът изгражда осъзнаването ни за света, това е материята, от която са направени мечтите ни“, казва Тучков. „Това, което ме привлече в проекта, са дълбочината му и дълбокото значение на историята. Това е различното при нас“, казва Антони Христов. Според него NFT е нова технология, която е забавна и интересна, но е крайно време да започне да се мисли и за историята, която се разказва.
Васил Тучков определя жанра на „It Remains“ като beyond dystopia, а графичният роман разказва за свят в последните дни на съществуването си, където са останали само пясък, кости и пластмаса. В центъра на този свят е Жълтата уста – порастващо жълто езеро, което поглъща всичко по пътя си. Край постоянно разширяващите се брегове на езерото живеят То и баща му, които са резистори, устояващи на притегателната сила на Жълтата уста.
„Това е история за загубата на дефиниция, промяната и адаптацията“, казва Тучков. Героите на тази история всеки ден вървят през света, така че да заспят там, където на следващия ден водите на Жълтата уста ще са ги настигнали, без да са ги погълнали. Ако обаче потопят ръката си, докато държат някакъв предмет, той става част от тяхната плът. Така резисторите могат да добавят окончания, които да им помагат да оцеляват, но и абсурдни предмети, чийто контекст не познават.
Това е и обяснението на NFT колекцията „It Remains: RESISTERS“, която включва 7777 произволно генерирани резистора. Те са съставени от различни ръчно рисувани парчета, които след това са компютърно събрани на произволен принцип. Всяка част се среща ограничен брой пъти, като на базата на тази рядкост се определя и рангът на незаменимия токен.
Идеята за резисторите е вдъхновена от реални проблеми с отпадъците и бездомните хора, които са част от модерния свят. „Обикалях различни градове и снимах бездомни хора и бунища, които с Ед Матинян превърнахме в тези образи“, казва Тучков. Затова и някои от резисторите имат разпознаваеми неща по себе си – части от електрически скутери, статуетка „Оскар“ или пък торбички от популярни супермаркети.
Работата по „It Remains“ продължава повече от две години, в които Тучков успява да привлече голям екип от професионалисти в различни сфери. Основните лица в проекта застават зад него с истинските си имена, като са включени и компаниите на Тучков Motion Software и Studio Rubik. Тази публичност е необичайна за света на NFT, където повечето колекции се разпространяват от анонимни колективи. „Искаме да покажем, че не го правим с цел да изкараме пари в краткосрочен план“, казва Тучков.
Подходът обаче, изглежда, сработва, тъй като Тучков се хвали с огромен интерес от страна на инвеститори от цял свят. Първото голямо събитие е изложба в интерактивната галерия Infinity Des Lumieres в Дубай в края на април. „Там ще дадем старта на проекта в една форма, която обединява конвенционалното развлечение и изкуство с новия абстрактен свят на метавселената и NFT“, казва Тучков. След това през май ще бъде минтването на колекцията, като всяко NFT ще се продава за 0.066 етера (около 180 евро) и ще дава достъп до физически награди, но и право на глас за бъдещото развитие на франчайза.
СТОРИТЕЛИНГЪТ ИЗГРАЖДА ОСЪЗНАВАНЕТО НИ ЗА СВЕТА, ТОВА Е МАТЕРИЯТА, ОТ КОЯТО СА НАПРАВЕНИ МЕЧТИТЕ НИ
Следващите стъпки са издаването на графичния роман и изпращането на физическите награди – комикси, екшън фигури и постери, на купилите токени. В това време ще продължи разработката на видеоигра, в която ще се включат и държателите на токени. „Те ще имат думата как да се развива историята, защото нещата не са определени напълно от нас – казва Антони Христов. – Ще видим как ще се развиват въз основа на инвеститорите, които ще имат думата.“
Част от развитието на франчайза ще е създаването на DAO (децентрализирана автономна организация) и неин трезор, които ще се управляват с гласовете на държателите на NFT от колекцията. Франчайзът ще има и грантова схема, с която да финансира идеи от общността, като бордови игри например. „Искаме да стимулираме творчески и технически хора да работят заедно под една шапка и по една тема“, казва Тучков. В трезора ще отиват 50% от приходите от вторичните продажби на токените в колекцията, както и част от приходите от физически продажби на продукти от франчайза.
Амбицията на Тучков и Христов е балансирана върху това да обединяват креативни хора, които да работят във вселената на „It Remains“ и неспирния им интерес към новите технологии. „Различното тук са медиумът и интерактивността, но историята на Васил е много човешка и аз му помагам да я разкажем по ефективен и интересен начин“, казва Антони Христов. За Васил Тучков обаче именно този нов медиум е един от основните мотиватори. „Това не е нещо отъпкано и до болка познато – казва той. – Точно това ни кара да ставаме с удоволствие и да се надъхваме все повече за проекта.“