Бизнесът не е само шоколад
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Годината е 2013-а, Красимир Бенямин работи в търговския отдел на Hewlett Packard Enterprise, но мечтата му е да обикаля света и да води класове по йога и медитация. За да я финансира, съосновава компанията за био веган шоколади Bio Benjamin. Целта му е с нея за десет години да осигури останалата част от живота си.
С тази нагласа в последните девет години Бенямин разработва 26 нестандартни рецепти в различни цветове. Шоколади Benjamissimo включват суперхрани като чия, мача, киноа, куркума, джинджифил, но също така люта чушка и брашно от рожков вместо какао. С тях компанията „Био Бенямин“ пробива на 30 пазара, а през изминалата 2021 г. оборотът ѝ се увеличава с 50% до почти 3 млн. лв. Екипът ѝ днес е от 30 души.
Нишите, в които оперира Bio Benjamin, изглеждат апетитни. Прогнозите на Grand View Research са до 2028 г. глобалният пазар на веган шоколадови изделия да се увеличи от 467.3 млн. долара през 2021 г. до 1.41 млрд. долара. Сходни са и очакванията за този на биошоколади.
Когато компанията стартира, двата пазара обаче са още много малки, а в България не се говори много за тях. „През 2013 г. в Европа почти нямаше веган шоколади, а тези, които все пак се намираха, имаха кошмарен вкус. Трябваше да направим нещо наистина вкусно, което хората изобщо да не разбират, че е веган“, казва Красимир Бенямин (40).
Представя тази възможност за бизнес на брат си Мартин Бенямин и на съпругата на Мартин – Сара Алсбей. Те много харесват идеята и тримата започват да правят шоколад в домашни условия, като решават какаото да остава сурово в рецептите им.
„Брат ми не пропуска възможност за пътуване. Благодарение на тази негова страст опитахме над 800 вида шоколад от различни дестинации, преди да разберем точно какво искаме“, казва Красимир Бенямин. През април 2014 г. основават „Био Бенямин“ с първоначална инвестиция 100 хил. евро. Средствата идват от личните спестявания на Мартин Бенямин, събрани от успехите му като професионален покер играч.
Производството обаче не е никак евтино. Освен шоколадът да бъде вкусен, за тримата е важно той да е полезен за потребителите, производството да не вреди на околната среда, а суровините да се отглеждат в нормални условия за труд. За да избягат от доставчици с лоша репутация, правят старателни проучвания и не се страхуват да платят малко повече. „Много време търсихме честни доставчици на висок клас древни сортове какао. Успяхме да ги намерим в Перу, Никарагуа, Доминиканска република. Това решение увеличава разходите ни с два до четири пъти, отколкото внос от Африка.“
Шоколатиерите си правят груба сметка колко биха им стрували сертификатите за качество и какъв бюджет им е необходим за участия в изложения. Така разбират, че не могат да си позволят голямо пространство, където да правят шоколад. Затова наемат възможно най-евтиното – малко мазе в сграда близо до Hewlett Packard Enterprise. Красимир Бенямин продължава да работи за корпорацията през деня. През нощта той произвежда първите ръчно изработени шоколади на Bio Benjamin под марката Rocao, а във времето, което му остава, преподава източни изкуства.
По време на международни изложения българските шоколатиери намират нови клиенти. Започват да произвеждат под техен бранд като private label. Силите им обаче започват да не стигат и имат нужда от капитал, за да продължат да растат. Така се свързват с Митко Йорданов, управител на фондa Maxi Investment. Можете да си представите изражението му, когато вижда, че компанията, която се самооценява на 1 млн. долара, се помещава в мазе и няма нито една машина.
„Преди това той беше инвестирал предимно в недвижими имоти и слънчеви панели. Затова не беше сигурен как да подходи към нас, а и ние нямахме нищо друго освен идея и това, че аз говорих за нея много убедително“, казва Красимир Бенямин, изпълнителен директор на компания.
През 2016 г. фондът купува 44% от акциите за 100 хил. евро и дава на Bio Benjamin още 550 хил. евро под формата на заем. С този капитал братята Бенямин и Алсбей решават да започнат всичко отначало, като стъпят на наученото от Rocao. Шоколадите им вече се казват Benjamissimo, а какаото се пече, както при повечето подобни изделия на пазара. Красимир Бенямин напуска работа, за да се отдаде на предприемаческото си начинание. Създават и нов бизнес план. Целта им е да пробият в Германия и да продават предимно там. Мотивацията им е вече развитият пазар за био и веган продукти. Отварят офис, наемат по-голямо производство в България и привличат първите хора на заплата.
Германският пазар обаче се оказва прекалено конкурентен и Bio Benjamin затваря представителството си там след по-малко от година. За сметка на това след няколко изложения съоснователите започват износ за други 20 пазара, сред които са САЩ, Япония, Южна Африка, Испания, Финландия, Канада и Израел. За тях изпълняват нови 25 рецепти.
Това значително увеличава работата на компанията. В най-неподходящия момент обаче се поврежда една от машините за печене на какаови зърна. „Каса Какао“ от Пловдив веднага откликва и им помага: „Пращах какао до тяхната фабрика, те ми го изпичаха и после ми го връщаха обратно в София“, казва Бенямин.
През 2018 г. съоснователите на Bio Benjamin взимат още един заем. Този път за 200 хил. евро.
През 2020 г. компанията губи най-големия си клиент с private label, чрез който продуктите ѝ стигат до САЩ. Същото се случва и с единствения дистрибутор в Япония. Bio Benjamin използва момента, за да достигне до нови компании и крайни клиенти. За няколко месеца води виртуални разходки във фабриката и курсове за приготвяне на шоколад в домашни условия. За тях се записват 2 хил. участници. Въпреки кризата шоколатиерите успяват да излязат с 8% повече приходи. Според Бенямин заслугата за това не е била само за бързите им действия: „Ако биоиндустрията е била в бум малко преди COVID-19, то по време на пандемията този бум стана още по-голям.“
В началото на 2021 г. Сара Алсбей решава да излезе от бизнеса, а Мартин Бенямин вече е само съдружник. Срокът за връщане на последния заем обаче се приближава. Красимир Бенямин решава да не губи време и се отдава на стратегически промени. Наема двама нови души – финансов директор и оперативен директор, купува нови софтуери за управление на финансите, организиране на производството и планиране. Така дистрибуторите и клиентите за private label не се тревожат за количествата, защото Bio Benjamin ги изчислява вместо тях.
Новите попълнения в екипа помагат на Красимир Бенямин да се съсредоточи върху подобрения, които могат да дадат добавена стойност за компанията. „Преди тези промени аз не бях управител, а пожарникар. Нямах много време за развойната дейност, пиара, маркетинга… И времето ми отиваше в оперативен бизнес. Тези неща не са ми по специалността и не носят директно пари за фирмата, но ако не ги правиш, се обезсмисля всичко останало.“
Чрез новите подобрения Красимир Бенямин забелязва, че цветните шоколади предизвикват по-голям интерес. С тази нагласа за един месец създават три шоколада от идея, през опаковки до излизане на пазара. Тава са син със спирулина, оранжев с чили и жълт с куркума и джинджифил. Третият се превръща в най-продавания им шоколад.
Това помага кредитът за 200 хил. евро да бъде върнат, но компанията има нужда от нови клиенти. През януари 2022 г. Красимир Бенямин решава да пише на корпорацията Müller, която има близо 900 дрогерии, 600 от които в Германия. Първоначално оттам го отпращат, но после се разбират Bio Benjamin да създаде два нови шоколада, които потенциално да влязат в портфолиото продукти в дрогериите. Екипът на Müller остава впечатлен. Българските шоколатиери получават договор за минимум 50 хил. шоколада, с които да се провери дали има интерес. Затова ще бъдат пуснати на шест пазара, а ако се харесат от клиентите, се очаква българската компания да получи нова, значително по-голяма поръчка.
Партньорството изглежда обещаващо, а Красимир Бенямин се оглежда за чуждестранна инвестиция от поне 10 млн. евро, за да подкрепи развитието на компанията. Част от сумата ще отиде за собствена фабрика, защото продължават да бъдат под наем. Друга част е за развитието на нови продукти с шоколад.
По всичко обаче личи, че Бенямин оставя обикалянето на света най-рано за 2025 г., като „всичко зависи от това дали компанията се справя добре и без мен“, казва единственият основател, който все още работи в Bio Benjamin.