Как да работите с колеги, с които имате различни възгледи
За да просперира една компания, служителите трябва да могат да работят добре заедно и да има една обща визия за бъдещето на фирмата. Може ли това да се случи обаче, ако на едно място работят хора с различни възгледи?
Не е трудно да се намерят теми, по които хората имат коренно различни мнения – от политика до ваксини срещу COVID-19, затова е важно колегите да се научат да оставят различията си на заден план, за да вършат добре служебните си задължения. Авторът на Forbes Трейси Брауър дава пет съвета как да го постигнем.
Поставете работата си на първо място
Като служители на една компания трябва да поставяте служебните си задължения на първо място. Помнете кои са общите ви цели и колко важно е да работите добре заедно. Поставете на първо място плюсовете, които всеки от вас внася в екипа. Оставете различията си на заден план и се фокусирайте върху проекта, по който работите заедно.
Нека взаимоотношенията ви са ваш приоритет
Доказано е, че за да работим ефективно и да сме удовлетворени от работата си, трябва да имаме позитивни взаимоотношения с колегите си. Важно е да съществува откритост и доверие между служителите. Винаги ще има теми, по които можете да имате противоположни мнения, но не позволявайте те да се намесят и да провалят общата ви работа. Оценявайте хората около вас, дори и да не споделяте техните възгледи.
Приемете, че човекът отсреща има добри намерения
Ако все пак започнете разговор по темите, които се опитвате да избягвате, приемете, че човекът отсреща има добри намерения. Макар и събеседникът ви да има различна гледна точка, големите ви цели вероятно си приличат – грижа за децата и близките или това хората в страната да са здрави. Признаването на тези общи цели ще помогне на взаимоотношенията ви.
Може би събеседникът ви има различна информация от вашата
Технологиите играят огромна роля за това каква информация получаваме. Избираме източниците си на новини на базата на интересите си. Освен това алгоритмите на социалните медии увеличават шанса да получим информация, която отговаря на вече изграденото ни мнение. Това означава, че двама души могат да имат напълно различна информация по един и същи въпрос и затова не е изненадващо, че си изграждат различно мнение по тях.
Бъдете готови да научите нещо ново
Опитайте се да разберете отсрещната гледна точка. Задайте въпроси, за да получите нова информация, а не само да изтъкнете своята гледна точка. Заслушайте се в причините за възгледите на отсрещната страна. По-доброто разбиране на различната гледна точка ще ви помогне да развиете собствените си идеи и начина си на мислене.
Опитайте да проведете смислен диалог с човека отсреща, като тръгнете с идеята за компромис, а не за конфронтация. Така ще обогатите собственото си мнение и ще можете да изградите по-пълноценни връзки с колегите си.