Бъдещето е в мотивираните служители и облачните технологии
През пролетта на 1999 г. отварянето на офис на чуждестранна технологична компания в България е необичайно явление. Освен, че страната все още се възстановява от хиперинфлацията, достъпът до интернет е по-скоро екзотика и практически никой няма опит за работа на международно ниво. Въпреки това немската компания SEEBURGER вижда потенциал в един български студент, който преминава практика в централата ѝ в Германия, и му дава зелена светлина да постави основите на нейн офис у нас.
Днес SEEBURGER AG е ветеран и глобален лидер в сферата на B2B софтуера за интеграция с над 35 годишна история и над 1000 служители в Европа, Азия и Америка. Българското дружество SEEBURGER Informatik пък функционира от над 20 години, в които се превръща в ключово за компанията и днес около една четвърт или над 250 души работят в офисите му в София и Пловдив. Общата нишка в историята на компанията и нейното дъщерно дружество е постоянната промяна, която формира и бъдещите им планове за развитие.
През първите години у нас работят местни разработчици, докато ръководството е поверено на немски мениджъри. С годините обаче местните специалисти успяват да натрупат ценен опит, с което българското дружество печели ключовата си позиция в бизнеса на SEEBURGER. Днес тук е част от развойната дейност на компанията, както и хостинга и операциите за хилядите клиенти, които използват облачните услуги на компанията. Това е съществено, тъй като именно преминаването към облачни услуги е една от най-важните стъпки за бъдещото развитие на SEEBURGER.
“В миналото основно продавахме софтуер, който инсталирахме върху компютрите на клиентите. След това дойдоха услугите за управление на този софтуер, а бъдещето ни е да сме облачна компания”, казва Аксел Ото, главен финансов директор на SEEBURGER AG. Основите на това бъдеще вече са положени, като SEEBURGER не предлага просто пакет за софтуерна интеграция, а цялостна платформа, която обединява услуги за интеграция. С разрастването на различните системи, които бизнесите използват в ежедневната си работа, става все по-важно тези системи да могат да комуникират една с друга и обменът на данни между тях да е безпрепятствен. Именно тук е мястото на платформата на SEEBURGER, която интегрира тези системи, така че да работят в синхрон. Клиентите могат да изберат дали да управляват сами тази платформа, да оставят това изцяло на SEEBURGER или да комбинират двете опции, благодарение именно на облачните технологии.
Облакът е и сферата където SEEBURGER бележи най-голям ръст в бизнеса си, като компанията засега залага изцяло на собствен център за данни. “Поддържаме такова нещо, защото за нас е по-изгодно, отколкото да предоставяме същата услуга през хиперскалируеми публични облаци като Microsoft Azure”, казва д-р Мартин Кунц, Chief Cloud Officer на SEEBURGER AG. Фокусът в разработките обаче все пак е върху облачни технологии, които са стандартизирани и вбъдеще ще могат лесно да се внедряват и в такава среда.
Причината е, че друго важно развитие според д-р Кунц е т.нар. “цивилен подход” на внедряване на интеграциите. Целта е то да е толкова лесно, че да може да се извършва от по-ниско квалифицирани хора, т.нар. цивилни, вместо от експерти. Този подход е възможен чрез iPaaS модули (integration Platform as a Service), с които поддръжката на платформата се извършва от доставчика – SEEBURGER, но интеграциите остават за клиента. Благодарение на превръщането на платформата в облачна услуга, клиентите получават не само гъвкавост, но и по-висока сигурност, която е все по-важен елемент за всички клиенти. “Много компании не могат да си позволят да поддържат собствени системи, които отговарят на високите изисквания за сигурност. Това е друга важна причина да се насочват към облачните услуги”, казва д-р Кунц.
Отвъд по-непосредствените развития, SEEBURGER гледа и по-далеч в бъдещето, където стоят по-разнообразни технологии. “На пазара сме от 35 години и сме в добра позиция, но ако софтуерът ни не е достатъчно добър, историята може да не е на наша страна”, казва Аксел Ото. Според него някои от големите предизвикателства за компанията са развитието на изкуствения интелект и автоматизацията, но това не го плаши. “Трябва да се фокусираме върху иновациите и да разглеждаме нови технологии и начини, по които да ги добавим в нашия софтуер”, казва той.
За целта обаче е нужна промяна в модела на работа, с който свикнахме по време на пандемията. Подобно на повечето софтуерни компании и SEEBURGER преминава изцяло на дистанционна работа, което води до промени в установените навици. “Позитивното е, че сега всички срещи са дистанционни и всички участници имат равен шанс да се включат”, казва д-р Кунц. Според него това е направило връзката между клоновете на компанията и централния ѝ офис по-добра, но пък е нарушило връзките между хората в офисите.
“В бъдеще ще трябва да работим повече заедно. – казва Аксел Ото – За да имаш иновация, трябва да имаш комуникация”. Според него това е особено важно за по-младите професионалисти, но и за новите служители, чието обучение е по-добро на живо. Друг недостатък на дистанционната работа е и загубата на връзката между екипите, което пък води до загуба на страстта към работата. Според Ото решението на тези проблеми е подобрение на работната среда, така че служителите да усещат полза от това да отидат в офисите и да срещнат колегите си. “Нужна е гъвкавост и ясна комуникация, но със сигурност общуването в офиса е съществено”, казва той.
Живата комуникация е съществена тема, тъй като растежът на SEEBURGER до голяма степен зависи от разрастването на екипа. “Не е лесно да намериш служители, това е едно от най-големите ни предизвикателства”, казва Аксел Ото. Това кара компанията да инвестира не само в по-приятни офиси, разнообразни придобивки за служителите си и различни социални активности, но и да оформи цялостно отношение към тях и кариерата им. “Важно е да дадеш шанс на хората да се развиват, възможности да растат и ясна картина какъв е пътят за тяхната кариера, така че всеки да знае какво може да постигне в SEEBURGER, казва той. За него това е бъдещето, което ще донесе растеж, както на компанията, така и на служителите ѝ.
Очакванията на д-р Кунц за растежа на SEEBURGER в следващите 3-4 години са в порядъка на 15-20%, като основен двигател за това ще са облачните технологии. “Ръстът в приходите е различен от растежа на броя служители. – казва той – В следващите няколко години мислим да наемем още около 50 души в България”. Това ще са най-вече софтуерни експерти, които да се включат именно в разработката на новите облачни услуги, които компанията предлага на клиентите си, но и хора, които да са любопитни към новите технологии, които безспорно ще са част от развитието на компанията.
Единственото абсолютно сигурно за бъдещето на SEEBURGER е, че ще включва промени. “От толкова дълго съм в този бизнес и съм видял толкова много промени, че знам, че няма как да разчиташ само на една технология”, казва д-р Кунц. Богатият му опит обаче го е научил, че често новите технологии всъщност представляват стари концепции в нова опаковка, което е ценно наблюдение, особено за хората с по-малък опит. “Ако трябва да препоръчам какво да учат хората, които искат да са част от индустрията, това ще е математика. Аз бих се фокусирал върху математика и логика, защото това са фундаментите”.