Бърза био енергия
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Лятото на 2014 г., в края на работния ден издателят на списания .net и „ФОТОмания“ Биляна Лаундс преглежда актуалните теми онлайн. Неочаквано се зачита в статия за пчелите на Михаил Михайлов, която бързо я откъсва от бизнес средата наоколо.
„В текста имаше лично отношение и веднага си дадох сметка, че докато гледаме към Космоса и правим открития във високите технологии, пропускаме елементарни неща“, казва Лаундс (47). Тя вижда, че авторът е оставил контакти, и докато се усети, вече набира номера му. Говорят си 40 минути, но по всичко личи, че ще е по-добре да се видят на живо. Вместо да се прибере вкъщи, Лаундс отива с формално бизнес облекло на изложение за пчелари. Отначало с Михайл Михайлов, който е пенсионер, малко се изненадват един от друг. Минава им бързо и той успява да мотивира Биляна Лаундс да се запише за курса му. Казва ѝ: „Ще го изкараш много бързо. През есента и зимата ще научиш всичко за пчелите и напролет вече ще имаш свои кошери.“
Случва се точно така. Осем години след тази среща Биляна Лаундс показва на екипа на Forbes платформата, през която наблюдава своите 10 кошера в Искърското дефиле. За това време офисът ѝ не се е променил. В него има стотици списания, включително колекции на Wired и National Geographic.
Казва, че предишният ѝ живот на издател понякога ѝ липсва, но благодарение на него е създала сегашната си страст – компанията за овкусен мед „Мелифера“ и енергийните гелове за спортисти MelliGEL. Геловете са на пазара от една година, но за последните шест месеца 70% от приходите на компанията на Лаундс идват от тях. За ориентир през 2021 г. оборот ѝ е 185 хил. лв.
Няма как да кажем дали това е много. Знаем, че глобалният пазар на пчелен мед се оценява от Statista на 8 млрд. долара за 2020 г. Няма информация обаче каква част от меда е с примеси. Липсата на данни мотивира Биляна Лаундс. Нейната цел е да покаже предимствата на меда и да го популяризира. „Медът е съвършената суперхрана. Няма нужда да правим велики открития в хранителната индустрия. Природата вече ги е измислила.“
Според нея трудът на пчеларите се подценява. Пазарът не расте и това понякога ги кара да продават на безценица. Още през 2014 г. Биляна Лаундс решава, че ще им помогне. Проблемът е, че пчеларството е потомствена професия и ще ѝ е почти невъзможно да пробие.
Затова се опитва да намери креативно решение, което да провокира хората да ядат повече от продукта. „Започнах да експериментирам, като добавям различни съставки към меда – канела, куркума, джинджифил и спирулина. Исках да видя как реагира продуктът на всяка от тях.“ В процеса открива, че е трудно да слага етерични масла, защото те остават на повърхността и не се получава хубава консистенция. А ако добавките са на водна основа, започва ферментация.
В края на 2016 г. наема помещение, основава компанията „Мелифера“ (преводът от латински е „Правещата мед“) и финално се отказва от кариерата си на издател. Започва с четирима души екип, като стратегията ѝ е да не правят мед, а да го купуват. Първият им вкус е мед розово масло.
С него Биляна Лаундс отива на първото си изложение. Пред щанда идва непознат пчелар и я заговаря. „От 140 години семейството ми прави мед. Той трябва да е чист – без никакви примеси. А това, вашето, не е никакъв мед.“ Въпреки скептицизма в бранша Лаундс намира чуждестранни клиенти и започва да произвежда под техен етикет (private label). Първите пазари, за които изнася, са Сингапур (мед с розово масло) и Саудитска Арабия (мед с черна мака).
Най-големият фен на продукта е самата Лаундс. Тя играе голф и когато ходи на тренировка, си носи бурканче с мед. Така има наблизо нещо сладко, което ѝ дава енергия. Един ден намира в чантата за тенис на съпруга си джобни енергийни гелове. „Видях съдържанието им и веднага го попитах как може да приема такава химия. Предложих да му дам от моите бурканчета“, казва Лаундс. Съпругът ѝ обаче отказва, защото стъклото не е практична опаковка.
Станалото я провокира да научи повече за енергийните гелове. В научната литература пише, че спортистите имат нужда от допълнителна бърза енергия, която може да идва от различни източници, включително и мед. Никой обаче не прави такива продукти. През 2018 г. Mellifera купува нова машина, а рецептите ѝ се пренаписват, за да отговарят на нуждите на тялото при високо физическо натоварване.
Три години по-късно брандът MelliGEL излиза на пазара в седем различни вкуса. Общото между тях е, че имат мед, кордицепс (гъба, която дава енергия) и сол, защото при спорт тялото се нужда от нея. Геловете вече се използват от Българската федерация по тенис, маратона 5KM RUN, българските учени в Антарктида, плувци, тенисисти и голфъри, но също така има интерес от военни в Южна Корея, геймъри и студенти по време на сесия.
Подобно на своя учител Биляна Лаундс с удоволствие споделя знанията си. Ако чуете с каква страст говори за демокрацията при пчелите или полезните свойства на меда, най-вероятно и вие ще поискате да си вземете кошер.