Как с помощта на термокамера можем да подобрим скрининга и профилактиката
Как би изглеждал животът ни, колко спокойни бихме се чувствали, ако има нещо, което може да следи за здравословното ни състояние проактивно, нещо, което може да следи за проблем, преди той още да се е показал на повърхността?
С тези думи Георги Къдрев, управител на Imagga Technologies и изпълнителен директор на Kelvin Health, започна своята презентация на тема “Профилактика, скрининг и мониторинг от ново поколение” по време на Forbes Healthcare Summit – Визията на новаторите.
“Преди почти точно две години, в началото на карантината в България си зададохме въпроса не можем ли да използваме нашата експертиза в машинното обучение и изкуствения интелект, в анализа на снимки, каквато имаме от предишната ни компания Imagga, и да създадем диагностичен инструмент, който е толкова щадящ за пациента и същевременно толкова лесен за използване, че да може специалиста, личния лекар или дори член на семейството да заснеме една термална снимка на тялото ни. Използвайки термокамера, която се закача на телефона, можем да прихванем локалната температура на тялото, да видим някакви аномалии и лекарят да бъде уведомен, ако има нужда”, обясни Къдрев идеята при създаването на Kelvin Health.
Той допълни, че температурата на тялото е директно свързана с кръвоснабдяването на съответната зона и има ограничен брой причини, които могат да повлияят на промени на това кръвоснабдяване – възпаление, увеличен метаболизъм, какъвто се наблюдава при раковите състояния, спазъм или лош достъп заради запушване.
“На базата на това можем да обучим модел, който да разпознава какъв проблем има и да получим точен диагностичен процес”, подчерта той.
Георги Къдрев даде пример с три реални случая на пациенти, при които идеята им е реално приложима. Първият е с тъста му, който почти губи крака си заради периферна съдова болест, от която страдат над 200 млн. души по света.
Вторият пример е с Блага, на 28 години, която на 25 години е диагностицирана с рак на гърдата. След след успешна операция и на двете гърди е в ремисия, но ще трябва да се подлага на редовни профилактични прегледи чрез мамография на всеки шест месеца до края на живота си.
Третият пример е с майка на седем деца, която има ревматоиден артрит. “Към момента не съществува терапия, която да лекува ревматоиден артрит, има медикаменти, които, особено ако кърмиш, трябва да се дозират по правилния начин. Не съществува и обективен начин, по който да се измери болка и възпаление”, допълни Къдрев.
Изпълнителният директор на Kelvin Health показа снимки от ангиография на долни крайници, която показва ниска кръвоснабденост. Изследването обаче е доста инвазивно и е неприложимо при някои пациенти. При снимка с термокамера се забелязва същото – ниска кръвоснабденост на долните крайници, но в случая изследването е напълно безопасно и може да се прави неограничен брой пъти.
Той направи сравнение и при друг пациент, при който с по-неинвазивно изследване с доплер ехография не е забелязан проблем, но при термална снимка се виждат аномалии и е взето решение да се направи ангиография, която потвърждава, че има проблем, и се преминава към лечение.
“В момента работим с няколко организации и болнични заведения, за да съберем достатъчно данни и вече имаме над 950 термални изображения на различни състояния. Целта е да се направи прецизен модел, който да разпознава недостатъчна снабденост с кръв в различни зони на тялото, след което да преминем към регулаторно приемане на метода”, обясни Къдрев.
Той подчерта, че решението на Klevin е полезно за всички участници в здравната система. “За специалистите подобрява ефикасността и прецизността на прегледите. За здравните системи е нещо, което може да помогне за спестяване на разходи – не само по-ефикасна диагностика, но и превенция, която може да спаси от усложнения и най-важното – да спаси живота и да подобри качеството на живот на пациентите.”
По думите му целта в момента е достъп до решението да имат първо специалистите, а на по-късен етап да се работи за това всеки да има в дома си такова устройство.