Превенцията и емоционалното здраве излизат на преден план
Аптеката не е просто място за купуване на лекарства, това вече е здравен център и място където фармацевта и клиента обсъждат и мислят за превенция и полагане на лична грижа, каза Методий Пейчев, маркетинг мениджър на аптеки SOpharmacy. Той бе интервюиран от Аркади Шарков, макроикономист от Експертния клуб за икономика и политика по време на Forbes Healthcare Summit – Визията на новаторите.

“Фокусът на клиентите вече и насочен силно към превенцията и емоционалното здраве. За да не се лекуваме много трябва да превентираме и подобряваме качеството на живот,” каза Пейчев. Според него лекарствата все още имат дял от 55% в продажбите в аптеките, но за период от около година делът на нелекарствените продукти за превенция и грижа ще преминат 50% дял от продажбите и това се дължи на факта, че покупките на лекарства не намаляват, а промяната идва от повишаване на търсенето на други продукти, насочени към личната грижа. Секторът на продуктите за превенция расте с между 15 и 25 процента на годишна база, докато сегмента на лекарствата расте с 5-10%, показват данни от изследване на SOpharmacy.
Интересът към емоционалното и ментално здраве се повишава постоянно и тази тенденция е изразена най-силно при поколението Z (родено между 1995 и 2009 г.), показва още изследването. “Да си здрав не значи само физическо здраве, осъзнава се нуждата, че и менталното здраве е част от общото добро състояние,” допълни Методий Пейчев. Това е свързано и с тенденцията за нова култура на хранене, където има значение какво се яде човек, как се храни, как приготвя храната и от къде пазарува. Тенденцията показва, че по-зрелите поколения се грижат за другите, докато по-новите се грижат първо за себе си.
Клиенти на аптеките в момента са шест поколения, като най-възрастното е “Тихата генерация” (родени преди 1945 г.), а най-новото е поколение Alpha, което обхваща всички родени след 2010 г. “Трябва да сме готови да посрещнем нуждите на всяко едно от поколенията – от фармацевтичната грижа до услуги, които се търсят. Всяко следващо поколение има все повече изисквания, клиентите ни провокират и искат повече отколкото даваме,” каза още Пейчев.
Според него все повече се използват дигитални приложения за всичко, включително диагностика и съвет, наречени “Доктор в джоба”. Сред новите тенденции са и персонализираните лекарства, генетични модификации и удължаване на живота. Увеличава се и ползването на устройства, които пестят време, като измерват кръвното налягане, следят състоянието на организма и веднага може да се разбере ако има проблем.
Има динамиката и в онлайн търговията с продукти от аптеките. Изследването показва, че преди Ковид пандемията между 9 и 13% от интернет потребителите в България са ползвали онлайн аптека. По време на пандемията, за една година този дял се удвоява до 26% и тенденцията се запазва и тази година. Най-новият тренд е да се поръча онлайн и след това да се вземе от аптека.
Един от добрите примери за оптимизация на дейността на аптеките в България според Пейчев е въвеждането на електронна рецепта. Преди въвеждането й, времето за обработването на рецептата в системата, консултиране, подбор на лекарства е било до 10-15 минути на клиент. С електронна рецепта целия процес се съкращава до средно 3 минути.