Рецептата за стартъпи в здравеопазването, които искат да привлекат рисков капитал
Стартъпите в сферата на здравеопазването, които имат за цел да привлекат рисков капитал, трябва да проучат задълбочено пазара и всички аспекти на проблема, който решават, както и да изградят екип от опитни и млади специалисти, които са готови да работят да развитието на продукта със страст, каза Николай Тодоров, съдружник в Смарт Софт Хелткеър, по време на Forbes Healthcare Summit – Визията на новаторите.

Именно към тази философия се придържа Смарт Софт Хелткеър, която разработва продукта CoLumbo, представляващ софтуер, базиран на изкуствен интелект за анализ на изследвания с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на лумбалната област на гръбначния стълб. Тодоров и неговите съдружници внимателно изследват пазара с идеята да предложат нещо уникално не само у нас, но и на глобално ниво. „Това, което може би ни прави интересни е, че в момента няма подобно решение в световен мащаб, което да работи. Мога да кажа, че ние сме първата компания не само в Европа, но в световен мащаб, която има преминати клинични изпитания както в Европа, така и в САЩ. Имаме регулаторно одобрение за използване за клинични цели в Европа,“ каза Тодоров.
Към момента софтуерът работи с пет патологии, като генерира различни измервания като височината на прешлените, които впоследствие автоматично се наливат в съответния доклад. Това спестява около 25% от времето, което е нужно на един радиолог за да обработи един ЯМР.
Именно спестеното време е и един от ключовите приноси на софтуера в сектор от медицината, който изпитва все по-остра липса на кадри. „Образните изследвания се увеличават с всяка една година, докато броят на специалистите, радиолозите, е крайно недостатъчен. Радиолозите имат около половината време, необходимо им да направят един обстоен преглед. Това води до пропуски, води до грешки,“ каза Тодоров.
Затова и компанията не остава незабелязана от инвеститорите. Макар да получава редица откази от чуждестранни инвестиционни фондове, за които търсената от Смарт Софт Хелткеър сума от 2.1 млн. евро е твърде малка, компанията намира своите инвеститори на родна почва. „За наш голям късмет се оказа, че тук в Източна Европа, на Балканите, има доста добра среда от инвеститори, доста добра екосистема и нещата се случиха,“ каза Тодоров.
Търпението и усилията на компанията да намери правилните инвеститори, така наречените „умни пари“, дава своите плодове. „Искахме инвеститор, който да е специализиран в здравеопазването, да има необходимото знание и опит, необходимите контакти, да може да ни представя на ключови играчи, да може да ни даде ценни съвети, когато различни казуси изникват. И за наша голяма радост, нашите инвеститори са точно такива и ни оказваха помощ в много различни аспекти досега,“ каза Тодоров.
На дневен ред за Смарт Софт Хелткеър е стъпването на американския пазар, където в най-кратки срокове очаква да получи ключово разрешение, а в по-дългосрочен план целите са други големи пазари като Китай и Япония.
Гледайки напред, компанията планира втора версия на своя софтуер, която ще цели да намали необходимото време за обработка на един ЯМР от радиолог с около 50%. Работи се върху нови функции, нови патологии, покриването на допълнителни части на гръбнака и др. Крайната цел, която компанията си поставя, е да спести около 80-85% от времето на радиолозите. А за да това да се превърне в реалност, в края на 2022 г. или началото на 2023 г. Смарт Софт Хелткеър планира да набере между 7 и 10 млн. евро. Дали този рунд ще събуди апетита и на чуждестранните фондове – предстои да видим.