SeedBlink: Демократизация на инвестициите
Само две години след стартирането си инвестиционната платформа за стартиращи технологични компании SeedBlink може да се похвали с над 10 хил. инвеститори. В същото време са подкрепени над 60 компании, които са набрали около 45 млн. евро.
Наред е експанзия в Централна и Източна Европа, която започва с България. „Това е логична стъпка в развитието на платформата, няма друга алтернатива, ако искаме да растем с още по-високи Соколовтемпове“, казва Ангел Хаджиев, управляващ мениджър на SeedBlink за България.
SeedBlink е основана в Румъния през 2020 г. от бивши банкери и настоящи предприемачи. В началото е решение за групово инвестиране в дялов капитал, а в момента е свързващо звено за частните инвестиции и набирането на капитал чрез използване на технологии. По думите на Ангел Хаджиев платформата отговаря напълно на регулациите за crowdfunding платформи, приети през ноември миналата година, въпреки че и в Румъния, и в България тези регулации все още не са имплементирани в местното законодателство. „Това, че отговаряме на тези регулации, е нашето предимство пред подобните платформи“, допълва Хаджиев.
Основната роля на SeedBlink е да свърже стартъпите, търсещи финансиране, с индивидуални инвеститори, готови да вложат средства в такива компании. Според Хаджиев, ако даден инвеститор не е партньор във фонд за рисково инвестиране, той рядко има достъп до подобни активи. Докато с участие в платформи като SeedBlink всеки инвеститор може сам да избере къде да инвестира и да формира портфейла си. От друга страна, чрез платформата стартиращите компании имат възможност да използват финансите на ангел-инвеститорите.
Това, което прави SeedBlink по-различна от подобните платформи, е размерът на инвестицията. При най-масовите платформи минималната инвестиция е 10 долара, а при платформите, които представляват синдикат на ангел-инвеститори, тя е 10 хил. долара. „Ние сме по средата – при нас минималната инвестиция е 2500 евро, а средната достига 6000“, обяснява Ангел Хаджиев.
SeedBlink винаги работи като коинвеститор заедно с фондове за рисково финансиране при отделните рундове за набиране на капитал за дадена компания. Или екипът на платформата намира фонд, или от даден фонд се обръщат към тях за съвместна работа. „Ние сме в много добри отношения с всички фондове в България и Румъния, както и с такива от Централна и Източна Европа“, допълва Хаджиев. Най-важното при това сътрудничество е, че индивидуалните инвеститори на SeedBlink могат да се възползват от договорените условия за финансиране между рисковия фонд и стартираща технологична компания. От платформата не искат места в борда на финансираната компания, но държат нейните инвеститори да получат всички други акционерни права.
Екип от 10 инвестиционни мениджъри има задачата да намира интересни и перспективни компании, в които да се инвестира. Подбраните от тези мениджъри компании се презентират пред инвестиционен комитет. При положителен интерес представители на избрания стартъп се канят на интервю, на което присъстват и по-големи инвеститори и бизнес ангели. След това се решава дали да се участва в рунд на финансиране. От стартирането на платформата през 2020-а досега са прегледани над 1800 компании, но само 3% от тях са били финансирани. „На всички стартъпи се прави сериозен дю дилиджънс и само най-ценните идеи се придвижват напред, защото по този начин се гради доверие и бранд“, казва Хаджиев.
Платформата дава възможност на елитните инвеститори да правят анализ на портфейлите си, който им позволява да изчисляват прогнозируема доходност. На инвеститорите се дава достъп до баланси, отчети и всякаква финансова информация за регистрираните компании. Има и нефинансова информация, която показва какво са постигнали в развитието си. За да могат да ползват платформата и нейните възможности като съвети за участие в даден рунд, инвеститорите плащат определена такса. В момента се внедрява изкуствен интелект, който да автоматизира процесите по профилиране на инвеститорите. „Искаме да им дадем възможност за избор на стартъпи, които пасват най-добре на профила им“, допълва Ангел Хаджиев.
SeedBlink е създадена в Румъния от Раду Георгеску, Андрей Дудою, Кармен Себе и Йонут Патрахау. Екипът на компанията в момента е около 40 души, с тенденция да се разраства. Освен че организира инвеститори за участие в инвестиционни рундове, SeedBlink също набира капитал.
До момента са затворени три рунда и са набрани съответно 800 хил. евро, 3.5 и 4.3 млн. евро, а в момента тече процес на организиране на четвърти рунд. „Средствата от последния рунд ще се използват за придобиване на една или две по-малки подобни платформи от Западна Европа“, уточнява Ангел Хаджиев.
Плановете са в скоро време компанията да се регистрира като австрийски тръст, което ще ѝ даде по-голям достъп до инвеститори и компании. Приходите на SeedBlink са основно от организиране на кампании за набиране на капитал и от регистрация на инвеститори и са 800 хил. евро през 2020 г. и 1.5 млн. евро през 2021 г.