5 навика на силните психически хора
Когато си мислим за силни психически хора, често се сещаме за такива, които притежават свръхчовешки самоконтрол и дисциплина. В ежедневието тези качества се забелязват много по-трудно, но това не означава, че липсват.

Да си силен психически е необходимост, ако искаш да постигаш целите си или да си лидер, който помага на околните да постигат техните. Авторът на Forbes Тони Юинг посочва пет навика, които да ти помогнат.
Справят се със собствените си слабости и не съдят другите
Силните психически хора разбират колко е важно да избират за какво да мислят – да си фокусиран върху критиките на околните е загуба на време и е по-добре да се фокусираш върху това, което те прави по-силен. Има научно обяснение и за обратното – колкото повече съдим и критикуваме другите, толкова по-малко забелязваме собствените си грешки. Затова сме по-склонни да виждаме недостатъците в мисленето на тези около нас и сме сигурни, че те трябва да мислят като нас. Предразсъдъците обаче ни правят податливи на манипулации от страна на тези, които ни казват точно каквото искаме да чуем. В тази категория влизат и фалшивите новини. По пътя към това да сме по-силни психически е добре да избягваме да критикуваме другите и дори да обърнем критиката към себе си. Запитай се: „Възможно ли е да критикувам някого, защото виждам отражение на собствените си проблеми?“
Не се доверяват прекалено на собствената си позиция
Нещо положително, което произлиза от това да не съдиш околните, е, че спираш да вярваш прекалена на собствената си позиция. Това в никакъв случай не е липса на самочувствие. Интелектуално смиреният човек знае, че може да и да греши. Не само разбира, че има и други гледни точки, но приема, че неговата може да е грешна. Това означава, че може и да бъде убеден, че греши, без това да го срине психически и емоционално. Признак на емоционална зрялост е да си широко скроен и да си готов да се учиш от околните.
Не се самосъжаляват
Силните психически хора знаят, че самосъжалението е пагубно. Когато си намираш извинения, създаваш ментален „съквартирант“, който постоянно ти мрънка, когато си изправен пред дори малко предизвикателство. Гладен си? „Съквартирантът“ ти казва, че ако не ядеш веднага, ще умреш. Изморен си? Той те уверява, че по никакъв начин не можеш да работиш по-здраво. Психически силните хора се отървават от това вътрешно гласче.
Съчувстват на околните
Важно е да показваш съчувствие на околните. Учени от Berkeley твърдят, че за развитието на човечеството първа по важност е емпатията. Според тях стремежът към съчувствие е генетично заложен. Те са установили, че децата на родители, които демонстрират емпатия, са по-щастливи и силни психически. Но това не се отнася само за децата – възрастните също стават по-устойчиви, когато се научат да съчувстват на околните.
Разбират страха и знаят как да го контролират
Едно от най-важните качества на силните психически хора е възможността им да се справят с изненадите, особено неприятните. Те знаят как да се справят със страха, който идва от непознатото. Страхът може да направлява мисленето и действията ни, както и спососбността ни да поемаме интелигентни рискове. Но силните хора активно се противопоставят на тази тенденция. Те успяват да се овладеят. Разумът им казва, че бързата, но необмислена реакция често е по-опасна от забавения, но по-обмислен отговор. Това прави тези хора по-успешни в професионален план и по-добри лидери.