България губи позиции в глобална класация на стартъп екосистемите
България пада с едно място в Global Startup Ecosystem Index – световна класация, която подрежда страните на база колко благоприятен е климатът за развитието на стартъпи.

Страната ни е на 36-о място в проучването, след като през 2021 г. заемаше 35-а позиция. Въпреки това България продължава да е страната с най-добро класиране на Балканския полуостров. След нея се нареждат Румъния (39), Хърватия (45) и Гърция (48).
Проучването се прави от консултантската агенция StartupBlink, която оценява колко лесно е за стартиращите бизнеси да работят в дадена страна. Сред предимствата на България са посочени достъпа до дигитална инфраструктура, ниски разходи за живот и квалифицирани ИТ кадри.
“Предприемачи и дигитални номади от цяла Европа забелязват стартъп сцената в България и местят бизнесите си там, подмамени от ниските разходи за живот и данъчните привилегии. България има резерв от технически талант, който специализира в в индустрии като машинно учене и анализ на данни. Това предполага, че българската екосистема има потенциала да се превърне в регионален технологичен хъб, ако се въведат благоприятни политики”, се казва в доклада.
Сред примерите за успешни стартъпи от България са посочени Payhawk и Ucha.se.
Payhawk разработва продукт, с който компаниите могат да контролират по-добре разходите си. Съоснователят на Payhawk Христо Борисов беше корица на един от последните броеве на Forbes, след като компанията стана първият български стартъп с оценка 1 млрд. долара.
Ucha.se е платформа за видеоуроци, която в разгара на пандемията успя да локализира съдържанието си за два чуждестранни пазара. Историята на съоснователят й Дарин Маджаров може да прочетете тук.
Топ 10 на най-добрите стартъп екосистеми
На световно ниво най-благоприятни условия за развитие на стартъп има в САЩ. Ето ги и останалите страни в топ 10:
- САЩ
- Великобритания
- Израел
- Канада
- Швеция
- Германия
- Сингапур
- Австралия
- Франция
- Китай