Модерни решения за трансформация на здравеопазването
Здравните системи в икономически развитите държави има нужда от редизайн, тъй като настоящата система на финансиране, базирана на обема извършена работа, е неефективен и следва да бъде заменен от метод, който измерва постигнатите резултати, каза в своята презентация „Модерни решения за трансформация на здравеопазването – редизайн на здравната система: оценка на здравните технологии, формиране на политики, иновативни модели на заплащане на медицинските дейности“ Славейко Джамбазов, изпълнителен директор на Health Technology Assessment, по време на Forbes Healthcare Summit – Визията на новаторите.

През последните над 20 години инвестициите в здравеопазване се увеличават, а постигнатите резултати са все по-незадоволителни, според Джамбазов. Тази тенденция е още по-видима в Централна и Източна Европа, където е императивно да бъдат намерени ефективни решения и да не се пилеят ресурси.
Корените на проблема могат да бъдат открити в начина на финансиране на системата на здравеопазването, който е изначално противоречив – от една страна желанието е пациентите да получават качествена услуга, но от друга качеството е показател, който по никакъв начин не бива измерван и следен понастоящем.
А как може да бъде разрешен този проблем? „Чрез здравеопазване, основано на ползите за пациента. Щем, не щем, ще вървим в тази посока, тъй като заплащането за дейност не води до резултатите, които общество, работещи и всички заети в сектора очакват,“ каза Джамбазов.
При здравеопазването, основано на ползите за пациента, ключовите индикатори са постигането на здравни резултати, които имат съществено значение за пациентите, както и постигането на оптимална стойност. „И като казвам здравни резултати, които имат значение за пациентите, пример ще дам с рак на простата. Ако попитате един медицински онколог каква е неговата цел при лечение на рак на простата, обикновено ще каже преживяемост без прогресия или обща преживяемост. Ако питате пациента, той ще каже не искам да имам еректилна дисфункция, не искам да имам инконтиненция,“ каза Джамбазов.
Именно затова е важно да бъдат измервани и възнаграждавани резултатите, а не обемът свършена работа. Настоящата система стимулира наличието на здравни заведения, които разфокусират вниманието си и покриват крайно разнородни дейности. Те трябва да бъдат заменени от интегрирани екипи, които лекуват конкретно здравословно състояние. „Заплащането на база обем извършена дейност очевидно не работи никъде. Ние трябва да преминем към пакетно заплащане, което да обхваща целия цикъл на лечение и да възнаграждаваме резултати, а не обем,“ каза Джамбазов.
Първата стъпка в тази посока трябва да бъде измерването на постигнатите резултати. Това би позволило системата да стане по-ефективна и от там да бъдат подобрени както финансовите резултати на лечебните заведения, така и възнагражденията на медицинския персонал. „В крайна сметка, постигането на резултати трябва да е висшата цел на една здравна система,“ каза Джамбазов.