Пет глупави причини да учиш бизнес
Ако сте кандидат-студент или родител на такъв, ще ви спестя четенето на остатъка от този текст: няма умна причина да запишеш бизнес специалност. Ако все пак решението е взето, може би има смисъл да прочетете това.
- Защото искам да съм богат.
По принцип вярвам, че това е легитимна цел за един млад човек. Също така вярвам, че живеем във времена, в които шансовете да забогатееш са по-големи от всякога. Но не вярвам, че някой може да те научи на забогатяване. Това е процес преди всичко на лично израстване, градене на капитал и избор на добри партньорства. Няма университетска програма, която да ви подготви пълноценно за това. Може да получите части разпръснато знание, но няма как друг човек да ви научи как да бъдете по-ценни за обществото, по-добри хора, по-търсени от другите – и в крайна сметка по-богати. Това зависи от вас самите, вашия мироглед и стремеж към подобряване.
- Защото татко иска да наследя семейния бизнес.
Труден разговор, но все пак опитайте – първо попитайте татко дали той е учил бизнес, преди да създаде семейната компания. Ако не (на което залагам), опитайте да разберете какво полезно е учил в университета. Ако не е ходил в университет, говорете за начините, по които е трупал знание, капитал, приятелства през годините. Ако има партньори, говорете и с тях. Ако семейният бизнес ви харесва, смело се впускайте в него 12
– това е вашият бизнес университет, поне в началото.
- Защото не е толкова трудно като науката.
Науката изглежда по-трудна за незубърския мозък. Но тя е систематична и нейното усложняване е постепенно, а това позволява тя да бъде преподавана. Бизнесът изисква широк спектър от умения и знания, които не могат да се поберат в една учебна програма, но при всички случаи някои не са тривиални. Най-малкото – вероятности, статистика, микроикономика и теория на игрите. Заслужава си да проверите знанията си по математика, преди да продължите с всеки от тези курсове. И, не, няма такъв бизнес, в който тези умения и знания да не са критично необходими.
- Защото завършвам търговската гимназия.
Това е всъщност добра причина да не продължите да учите бизнес. Ценните знания от гимназията по счетоводство, финанси и търговско право ще са добра основа за всичко, с което се захванете. Но няма нужда да продължавате с тях, освен ако не искате да станете адвокат или счетоводител. Професионалната гимназия е нещо като застраховка, че няма да останете без доход, дори ако не успеете в бизнеса. Но тя не може и не трябва да определя пътя ви след 12-и клас. Винаги е добър момент да помислите за професия, която ще ви даде повече от застраховка срещу безработица.
- Защото не ставам за инженер, значи трябва да уча нещо хуманитарно.
Това е натискът от съучениците, който, без да усещате, си оказвате един на друг. В един клас от 25 абитуриенти само двама знаят със сигурност, че искат да учат медицина, а други пет – че ще отидат в „техническия“. Останалите мислят повече за географската локация на университета, а не толкова за това какво ще учат там. Университетите с хитър маркетинг знаят това и предлагат огромен спектър от специалности, включително неясните, общо формулирани и дори интердисциплинарни бизнес специалности. Съчетано с малко натиск от родителите, че „все нещо трябва да запишеш, дори да не знаеш какво“, това дава добър улов на университетите, но по никакъв начин не подобрява вашите шансове за успех. В тази ситуация по-добре отложете решението с година или две, междувременно пътувайте, мислете, опитвайте, грешете и се учете. Университетът ще ви чака.