BP поема водеща роля в зелен проект за 36 млрд. долара с българско участие
British Petroleum (BP) поема водеща роля в проект на стойност 36 млрд. долара за производство на огромни количества водород от възобновяема енергия в австралийската пустиня, основен залог на обещаващо алтернативно гориво, което е в нарастващо търсене, но все още скъпо.
Британският петролен гигант заяви, че ще придобие 40.5% дял в проекта, известен като Asian Renewable Energy Hub (AREH), и ще стане негов оператор. Един от най-големите подобни проекти за „зелен водород“, предложени досега, се очаква да обхваща площ от 2500 квадратни мили (4023 кв. км), съобщава The Wall Street Journal. CWP Renewables, дъщерна компания на инвестиционния фонд PostScriptum Ventures е един от основните акционери в мегапроекта. Съосновател и съдружник в CWP Renewables е българинът Димитър Енчев. В един от основните офиси на компанията в София, Енчев и екипа му от няколко години допринасят за разработката и стратегическото планиране на този проект. Другите партньори са InterContinental Energy и Macquarie Group Ltd.
„Голяма новина! BP, една от най-големите енергийни компании в света, подкрепи нашата амбициозна визия за масивни зелени водородни центрове и ще заеме водещ дял и оперативна позиция в проекта AREH, който е на стойност 36 млрд. долара. Преломен момент за CWP Global, компанията, на която се гордея, че съм съосновател, но и голяма новина за глобалните усилия за декарбонизация и изцяло нова индустрия“, каза Димитър Енчев.
AREH е един от малкото водородни мегапроекти, привличащи все по-големи инвестиции, включително от компании, традиционно фокусирани върху изкопаемите горива. Водородът се очертава като потенциален начин за намаляване на въглеродните емисии от индустрии като камиони, корабоплаване, производство на стомана и производство на торове, които допринасят за изменението на климата, но са трудно заменими на този етап.
Последните високи цени на природния газ, изострени от войната на Русия в Украйна, и последващите усилия на Европа да се откаже от руските изкопаеми горива ускориха правителствената подкрепа за зелен водород по целия свят. Анализатори и инвеститори казват, че горивото е необходимо за допълване и в крайна сметка изместване на природния газ, включително втечнената форма, наречена LNG, която страните в Европа и други страни бързат да внасят.
„Нашите клиенти на газ и клиенти на втечнен природен газ днес са клиентите на зелен водород на утрешния ден“, каза Аня-Изабел Доценрат, изпълнителен вицепрезидент на BP, отговарящ за девизията за газ и нисковъглеродна енергия.
Алекс Хюит, главен изпълнителен директор на CWP Global, казва, че BP носи инженерни познания, опит със сложни проекти на отдалечени обекти и глобална операция за търговия с енергия.
За разлика от природния газ, водородът отделя вода, а не затоплящ климата въглероден диоксид, когато се изгаря като гориво. Но е предизвикателство за транспортиране и съхранение, а зелената форма на водород, произведена с възобновяема електрическа енергия чрез процес, известен като електролиза, в момента е много по-скъп от формите на горивото, произведени от нефт и природен газ.
Отдалечената, слабо населена Западна Австралия е място за избор за разработване на зелен водород поради изобилното слънце, силните ветрове и близостта до океана за корабоплаване и морска вода, която според разработчиците може да бъде превърната във водород и амоняк.
Проектът има за цел да генерира до 26 гигавата мощност – еквивалентно на около една трета от общото електричество, генерирано в Австралия през 2020 г. – и да използва това електричество за разделяне на водата на водород и кислород за производство на така наречения зелен водород.
Той има за цел да произвежда около 1.6 милиона метрични тона гориво или еквивалент в зелен амоняк годишно, като първото производство на водород се очаква да е след 2027 г. За контекст Европейският съюз си е поставил за цел да произвежда 10 милиона метрични тона гориво, допълнително да внася още 10 милиона метрични тона за блока до 2030 г., за да замени газ, въглища и петрол.
Проектът в Австралия е най-големият в портфолио за нисковъглеродни бизнеси на BP. Петролният гигант предвижда инвестиция за милиарди долари през целия живот на проекта, но не разкрива подробности. Главният изпълнителен директор на BP Бернард Луни заяви, че компанията иска да завземе 10% от глобалните „основни пазари“ за водород до 2030 г. Подобно на по-големия си съперник в Обединеното кралство, Shell PLC – BP се опитва да балансира големи, но често нестабилни печалби от нефт и газ с изискванията на инвеститорите и правителството за енергия с по-ниски емисии на парникови газове, без кримпване на печалбите.
Анализатори, еколози и големи енергийни компании казват, че светът се нуждае от зелен водород, за да изпълни целите на международното Парижко споразумение, което има за цел да ограничи глобалното затопляне до под 2 градуса по Целзий и за предпочитане до 1.5 градуса от прединдустриалните нива. Но пътят до там все още не е ясен, казват много поддръжници, а водородът е източник на разбити надежди от години. Настоящите пречки включват инфлацията и стегнатите пазари на труд. „От търговска гледна точка съществуват големи рискове около разходите, логистиката и веригата за доставки“, каза Мария Йи, базиран в Сингапур анализатор с енергийния консултант Wood Mackenzie. „Все още сме в началото на състезанието.”