Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
17 юни 2022, 16:00

Въпрос на визия

Елеонора Тарандова редактор във Forbes

Индустрия, производство, транспорт и селско стопанство.

За индустрията на роботиката настават по-добри времена. Проблемите във веригите за доставки, които много компании изпитаха по време на пандемията, кризата в Украйна, тенденцията за връщане на производството в Европа, недостигът на квалифицирани работници и сравнително високите разходи за персонал направиха създаването на добавена стойност възможно само с висока степен на автоматизация. В резултат Международната федерация по роботика (IFR) отчита рекордни доставки от 435 хил. робота за 2021 г., а големите производители вече трудно покриват нарастващите нужди на пазара.

За инж. Христо Гилищаров развитието на FANUC България минава през създаване на академия за обучение на кадри, в която инженерите могат да се запознаят с възможностите на роботите. Снимка: Владимир Томашевич

„Кризата в пандемията накара компаниите да се забързат с взимането на решения за автоматизация. Всички искат да намалят риска от липсата на работна ръка“, казва инж. Христо Гилищаров, управител на FANUC България. Японската компания е световен лидер в производството на ин­дустриална автоматизация, а той отгова­ря за бизнес развитието в България, Гър­ция, Северна Македония, Кипър и Алба­ния. За последните две години приходите на FANUC България нарастват с над 40% в сравнение с 2019 г. и стигат до над 10 млн. лв.

Голяма част от времето си Гилищаров прекарва в заводите при клиентите заед­но със системните интегратори на робо­ти, които разработват уникални решения с моделите на FANUC. Освен че с присъст­вието си се стреми да подсили представа­та за компанията като доверен партньор на бизнеса, той лично се ангажира всички проблеми да се решават бързо с автома­тизация. Много държи каквото е обещал, да се изпълнява.

Когато директорът на „Буллтек“, ком­пания за преработка на пластмаси, му съ­общава със сериозен глас, че консумацията на енергия при шприц машините не е как­вото му е обещал, в първия момент го об­зема леко притеснение. „Разходът е по-ни­сък“, продължил директорът, доволен, че шеговитият му подход е сработил.

Понеже все повече компании в региона се стремят по всякакъв начин да останат конкурентни на западните и китайските производители, във FANUC България се радват на повишен интерес към автома­тизацията и роботизацията. Всяка нова доставка е показател, че бизнесът на кли­ентите расте, какъвто е случаят с произ­водителя на водогрейни котли и пелетни камини „Марели системс“ в Пловдив, кой­то в рамките на една година поръчва тре­ти заваръчен робот.

Навлизането на мултинационалните компании за автомобилни компоненти и нуждите на по-малки компании да компен­сират липсата на работна ръка също ус­коряват процесите на автоматизацията.

Има компании като Vioral в Гърция, които поръчват техника за автоматизация дори само за да се представят пред оди­торите и да са пред конкуренцията в про­изводството на отливки за автомобилни и електронни части.

Най-голямото раздвижване на автома­тизацията идва от европейските опера­тивни програми, но „колкото ползи са до­несли, толкова и негативи“. „Голяма част от закупеното оборудване никога не е из­ползвано“, казва Гилищаров с огромно съ­жаление. След всяка нова вълна на финан­сиране по програми идва затишие, до след­ващия транш. В момента няма програми и компаниите търсят други начини на фи­нансиране. Това според него е по-устойчи­вият модел, защото „автоматизацията не е само въпрос на възможности, а и визия какво всеки иска да се постигне“. Цялата си кариера е посветил на проекти, свърза­ни с автоматизация на производството, и има ясна преценка за мащаба на ползите за бизнеса.

Завършил автоматика и автоматизация в техническия университет в София, Гили­щаров попада в екипа на Emerson process Management, която работи по два много големи проекта с рафинерията на „Лукойл“. Той влиза като мениджър продажби и сти­га до управляващ директор, отговорен по проекти в различни индустрии – химическа, нефтена и газова, фармацевтична. Опи­тът му в областите на продажбите и биз­нес развитието го прави перфектния кан­дидат за управител на FANUC България. През 2014 г. японската компания търси за­местник на директора в София, който из­лиза в пенсия. Гилищаров е сред претенден­тите. Финалното одобрение става лично от президента и главен изпълнителен ди­ректор на FANUC д-р инж. Йошихару Ина­ба. По традиция Инаба лично се запозна­ва с всеки избран да управлява различните офиси в регионите най-вече за да усети ви­зията му за развитие. „Каза ми, че имам широк поглед върху процесите и индустри­ята в България и това му харесва“, разказ­ва Гилищаров.

Срещата с Йошихару Инаба е в заво­да на FANUC, който се намира в подножи­ето на вулкана Фуджи на 100 км от Токио. В многобройните производствени халета вижда роботи, които сглобяват роботи. Човешката намеса е почти никаква. От­вън кампусът има вид на парк с плувен басейн и болница за служителите. Това, вър­ху което Гилищаров разсъждава, е ефектив­ността – компанията има над 7 млрд. до­лара приходи годишно и само 8300 души гло­бално: „При същия оборот една американ­ска компания би имала в пъти повече ра­ботници.“

След срещата с Йошихару Инаба той разбира, че има пълната свобода да при­лага идеите си в управлението на FANUC България, както и да отговаря за резулта­та. Офисът на FANUC в София е от пър­вите в Европа, създаден през 1981 г. зара­ди силния машиностроителен сектор (през 90-те японската компания отваря произ­водство на роботи в Стара Загора). Еки­път е малък. Съставен е от петима ин­женери, които се занимават с поддръжка­та на CNC контролерите за металообра­ботващата индустрия. FANUC е най-го­лемият производител на CNC контроли с 65% пазарен дял в света. Компанията оба­че е и водещ производител на индустриал­ни роботи и робомашини, което за мест­ния бизнес е неизвестно. Други са били це­лите преди, но от този момент инженери­те започват да популяризират индустриал­ните роботи сред клиентите – винаги, ко­гато ги посещават. Донякъде се улеснени, че марката е позната. Няма нужда от по­вече ресурс за маркетинг, но проникването или популацията на роботите, както Гили­щаров се изразява, се случват много бавно и дори „мъчително“. Минават три–четири години, докато бизнесът започне да възпри­ема FANUC като партньор за пълна авто­матизация на производството. „За да ус­пеем, трябваше да инсталираме колкото може повече роботи за заваряване, палети­зация, обслужване на металообработващи машини и по този начин да трупаме опит и референции“, разказва Гилищаров.

В неговите отговорности влиза и раз­витието на дейността на FANUC в Румъ­ния. Обиколките му по местните машино­строителни заводи с 40-годишна история, които до един ползват японските CNC контролери, са по-скоро за да поддържа добрия имидж на компанията като дове­рен партньор. Но в Румъния има автомо­билна индустрия, която дава възможност на местните производители да се разви­ват успешно, и той иска да ги убеди да ра­ботят с FANUC. През 2018 г. индустрията в Румъния толкова се разраства, че япон­ската компания решава да открие офис в северозападния град Клуж.

Междувременно Гилищаров получава и още една задача – да поеме управлението на дейността в Гърция. Там попада в труд­на ситуация. Хората от местния систе­мен интегратор на роботи SABO S.A. по­казват открита враждебност. Дори от­бягват контакт. „Напълно разбирах тях­ното недоверие, защото знаех, че са ра­ботили с офисите в Италия и Турция и в много случаи това прехвърляне им е съз­давало неудобства. Но от мен се искаше да направя така, че да видят в нас парт­ньор, който при нужда би помогнал, и да не ни разглеждат като най-обикновен достав­чик“, казва той.

Ситуацията в Гърция е сложна за FANUC и по още една причина – само 11% от БВП идва от производството при сред­но над 20% в Европа. Потенциалните кли­енти са предимно от хранително-вкусова­та и бутилиращата индустрия, свързани с туризма. В повечето случаи това са малки семейни компании, които изискват много внимание и грижа, докато се спечели тях­ното доверие и се решат да въведат ав­томатизация в края на производствената линия и поръчат роботи за палетизация.

В Гърция FANUC постига над 30% пазарен дял при роботите, и то благодарение на SABO S.A., които са интегрирали над 500 робота в цял свят.

Приблизително 30% е пазарният дял на японската компания и в България, където има по-голямо разнообразие в индустриите за автоматизация, но „липсва основен дви­гател, който да дърпа останалите“. Гили­щаров казва, че Dacia създава работа поне на 1000 компании в Румъния и посочва ав­томобилната индустрия като голям дви­гател за проникване на автоматизация­та. Той изказва съжаление за решението на Volkswagen да не инвестира в България и за това, че българската индустрия произвеж­да продукти с по-ниска добавена стойност, което удължава срока за възвръщане на ин­вестиции в автоматизация.

Активността на бизнеса в посока ав­томатизация се покачва след решението на FANUC България да даде публичност на всички инженерни проекти, изпълнени в местните заводи, макар някои да са про­тив заради фирмената тайна. Кратките видеа в платформата на компанията и в каналите на социалните медии предизвик­ват интерес наред с примерите от заводи в Германия и Италия. Местните систем­ни интегратори вече могат да предста­вят пред широка аудитория своите уникал­ни решения с роботите на FANUC.

Кадри с обучения на персонал как да се управляват роботи също стават част от маркетинга за популяризиране на дейност­та. Особен ефект се постига с клип за обу­чение в завода за бутилиране на минерал­на вода в Албания. Краткият видеомате­риал за начина, по който са внедрени робо­тите за палетизиране, качен в мрежата, добива популярност сред местните компа­нии, които също започват да търсят ре­шения за автоматизация и стават клиен­ти на FANUC.

Обученията са критично важни за въз­приемане на новите технологии. Силната връзка на FANUC с немския производител на хладилници Liebherr в България също за­почва с едно обучение, целящо да запознае инженерите с възможностите на японски­те роботи. По традиция в заводите на Liebherr се използват роботи, произведени от европейски компании. Само че ръковод­ството в Пловдив решава да тества обу­чителния робот на FANUC, който може да замени човека в извършване на тежка фи­зическа работа, след което развива собст­вен инженерен екип, който внедрява реше­ния за автоматизация. Роботите заменят непривлекателния труд, но също така има нужда от хора, които да ги управляват и внедряват.

Част от стратегията за развитие на FANUC България включва създаване на ака­демия за обучение на кадри. Компанията инвестира в строежа на собствена сграда с голям шоурум, където могат да се тест­ват машините. Също и в голям склад с резервни части. Фундаментът на FANUC всъщност е в дългосрочното гарантира­но обслужване. Един от аргументите, с които инженерите на компанията успя­ват наскоро да убедят македонския про­изводител на детайли „Евроедил“ да взе­ме три нови робомашини, вместо да купи нещо втора ръка, каквито планове е имал собственикът, е именно, че се гарантира доживотна поддръжка. Дори инсталират дистанционно машините по време на лок­дауна през 2020 г.

Вторичният пазар се оказва най-големи­ят конкурент на FANUC, защото инвес­тицията в употребявана техника е зна­чително по-малка и в страни като Бъл­гария това е от голямо значение. Мест­ните интегратори обаче често отказват да внедряват решения с втора ръка маши­ни, защото никой не знае какво е състоя­нието на робота и не може да гарантира поддръжката. Едва след време компаниите осъзнават колко скъпа може да бъде под­дръжката на една металорежеща машина с живот 30 години, ако е втора ръка. За­това във FANUC гордо изтъкват предим­ството на доживотното обслужване. Това скъпо и трудно начинание да се поддържат резервни части 30 години дава сигурност на клиентите, както и квалифицираните инженери, които да изпълнят ремонтите. „Ние създаваме нашите инженерни кадри по начин, който да отговаря на нуждите на компанията с дългосрочната поддръжка на машините. Имаме млад екип, но със се­риозен опит. Ценим си хората и ги разви­ваме“, казва Гилищаров.

6 признака, че сте родени с харизма на човек, който променя правилата на играта ESG – кой, защо, как и какво следва?

Свързани статии

Между митовете и реалността на киберсигурността

Forbes Insights, Бизнес

Между митовете и реалността на киберсигурността

„Имаме нужда от дебат с балансирано представени мнения“

Forbes Insights, Бизнес

„Имаме нужда от дебат с балансирано представени мнения“

BlackPeak-eli

Бизнес

Вторият фонд на BlackPeak Capital набра 126 млн. евро

Операта не трябва да оцелява, а да се развива

Forbes Insights, Лайфстайл

Операта не трябва да оцелява, а да се развива

Scalefocus: Програмирана за иновации

Forbes Insights, Бизнес

Scalefocus: Програмирана за иновации

Новият живот на киносалоните

Бизнес, Водещи новини

Новият живот на киносалоните

Реклама

Избрано

отпреди 23 часа

Новият живот на киносалоните

отпреди 2 дни

Инфлационна спирала, рецесия или меко приземяване?

отпреди 3 дни

Правилата на „Зайо Байо“

24 юни 2022, 17:11

Как Пресиян Каракостов промени играта

23 юни 2022, 15:26

StorPool: Микромеханика на успеха

23 юни 2022, 11:30

За ИТ експертите заплатата е на второ място

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени