Пътеводител на руските олигарси
В продължение на четвърт век Forbes прави разследвания за олигарси милиардери, като се рови в техните политически връзки, неясни авоари и лабиринти от офшорни активи. Ето всичко, което трябва да знаете за богатия елит, облагодетелстван от управлението на Владимир Путин.
През 1997 г. Forbes включи първите четирима руснаци в класацията на милиардерите в света. Тези първи олигарси забогатяха по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век, придобивайки държавни активи за жълти стотинки. След като Владимир Путин дойде на власт през 2000 г., помогна на мнозина от тях да станат още по-богати, а най-тесния кръг от приближени възнагради, като ги превърна в милиардери. В световната класация на милиардерите тази година има 83 руснаци. Считаме 69 от тях за олигарси. Други 19 олигарси бяха милиардери преди войната, но след нахлуването в Украйна претърпяха твърде големи загуби, за да влязат в класацията.
На 25 милиардери и отпаднали милиардери бяха наложени санкции от САЩ, Великобритания или ЕС. На 11 от тях след анексирането на Крим през 2014 г., а на останалите – след нахлуването в Украйна. По оценки на Forbes от януари насам тези олигарси, чието съвкупно богатство към 11 март е 290 млрд. долара, са загубили 240 млрд. долара, което е почти половината от нетните им активи отпреди войната. На следващите редове ще намерите нашия пътеводител на всички санкционирани досега олигарси и на онези, които може да ги последват*. Пълната класация е публикувана на forbes.com/russian-oligarchs.
САНКЦИОНИРАНИ ПРЕЗ 2022 Г.
Роман Абрамович
Нетно богатство: 6.9 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
От сирак без пукната стотинка, през спортен магнат до изгнаник, срещу когото са наложени санкции, Абрамович е олицетворение на възможностите и капаните за руската олигархия. Той бързо си проправя път в бизнеса. Голям пробив постига през 1995 г., когато в партньорство с автомобилния олигарх Борис Березовски поема контрола над петролния гигант „Сибнефть“ на много изгодна цена. Когато през 2000 г. Березовски се спречква с Путин, Абрамович придобива на безценица акциите на своя ментор, а през 2005 г. ги продава на „Газпром“ за 13.1 млрд. долара. Твърди се, че от 2000 до 2008 г. по нареждане на Путин той е назначен за губернатор на руския далекоизточен регион Чукотка. На Запад Абрамович е известен с това, че живее охолно, харчи много за любимия си футболен отбор „Челси“ от английската Висша лига и дарява над 500 млн. долара за еврейски каузи. Той прекарва голяма част от времето си извън Русия. Притежава израелски и португалски паспорт. Абрамович съдействаше при първите преговори между Русия и Украйна, но докато е бил в Киев, вероятно е бил отровен. Замразени са поне четири от активите му, включително „Челси“, който бе продаден, има самолет Gulfstream G650 и лондонско имение с 15 спални на стойност 140 млн. долара. Двете му яхти на стойност 900 млн. долара са закотвени на недостъпни места в Турция.
Евгений Швидлер
1.6 млрд. долара • Санкции от: Великобритания
Най-добрият приятел и бизнес партньор на Абрамович от години живее в Лондон. Неговата незасегната от санкциите яхта с дължина 112 метра – Le Grand Bleu, на стойност 109 млн. долара, е подарък от Абрамович. През март британските власти запорират два от самолетите му. Швидлер не е руски гражданин. Роден е в Съветския съюз, но има британски и американски паспорт.
Михаил Фридман
11.8 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
Роден в Украйна и израснал в Лвов, Фридман и приятелите му от университета Герман Хан и Алексей Кузмичев основават през 1989 г. компанията за търговия със суровини „Альфа-Еко“, която прераства в консорциума „Альфа Групп“ и „Альфа банк“. Благодарение на връзките си с Кремъл – един неговите подчинени впоследствие става главен политически съветник на Путин – Фридман придобива допълнителни активи в областта на телекомуникациите, банковото дело и добива на петрол. Имотите му в Лондон – включително имението Athlone House от викторианската епоха на стойност 100 млн. долара, което разполага с градини с площ над 2 хектара, проектирани във версайски стил – са запорирани от британското правителство.
Герман Хан
7.8 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
Хан, който има израелско гражданство, ръководи ТНК-BP – съвместно предприятие с британската петролна компания BP, от 2003 г. до продажбата му на държавната компания „Роснефть“ през 2013 г. Наложен е запор върху имотите на Хан във Великобритания, включително два апартамента на стойност 35 млн. долара и къща в шикозния лондонски квартал „Белгравия“.
Алексей Кузмичев
6 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
На 7 март другият дългогодишен партньор на Фридман подава оставка от управителния съвет на базираната в Люксембург инвестиционна компания LetterOne заедно с Хан. През март френските власти запорират двете му яхти – La Petite Ourse и La Petite Ourse II.
Пьотр Авен
4.3 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
Бившият министър на външноикономическите отношения при управлението на Путин е президент на най-голямата частна банка в Русия, „Альфа банк“, от 1994 до 2011 г. Три от жилищата му – включително имение с 18 стаи в Съри и вила за 4.4 млн. долара в Италия – са конфискувани или замразени. Двамата с Фридман се заканват да оспорят санкциите на ЕС. На 3 март Авен се оттегля от борда на LetterOne.
Андрей Мелниченко
111 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
Син на съветски физик, Мелниченко напуска университета след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., за да започне бизнес в областта на туризма и верига от обменни бюра. Две години по-късно той основава банката МДМ (Московский деловой мир), чиито клиенти са Роман Абрамович и Олег Дерипаска. По-късно включва в сферите си на дейност производството на торове и добива на въглища. Двете му яхти – включително най-голямата ветроходна яхта в света – са запорирани или дерегистрирани от властите в Италия и на остров Ман. В свое изявление говорител на Мелниченко определя санкциите на ЕС като „абсурдни и безсмислени“.
Алексей Мордашов
13.2 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
Ръководителят на руския стоманодобивен гигант „Северсталь“ купува първата си фабрика на безценица през 1992 г., на 27-годишна възраст, по време на масовата приватизация в Русия. Яхтата му Lady M и вилата му за 115 млн. долара в северната част на Сардиния са запорирани от италианската полиция, но другата му яхта – дългата 141 метра Nord, е забелязана за последен път на 29 март в Корейския проток на път за Русия. В същия ден, в който ЕС му налага санкции, той прехвърля на съпругата си собствеността си върху ключови активи, включително акции в туристическата компания TUI и в миннодобивната компания Nordgold,. Мордашов твърди пред Forbes Russia, че не разбира защо е наказан.
Вадим Мошкович
1.4 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
Председателят на агропромишлената фирма „Русагро“, която е голям производител на свинско месо и захар, прекарва осем години в Съвета на федерацията, горната камара на руския парламент.
Александър Пономаренко
1.9 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
Заедно със съдружника си Александър Скоробогатко, Пономаренко навремето е контролирал едно от най-големите пристанища на Черно море. През 2013 г. двамата бизнесмени заедно с Аркадий Ротенберг печелят договор за модернизация на 62-годишното държавно летище на Москва – „Шереметиево“. Пономаренко, също както и други олигарси, оспорва налагането на санкции от ЕС.
Дмитрий Пумпянски
900 млн. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
През 90-те години на ХХ век Пумпянски притежава заводи за метали в богатия на природни ресурси Уралски регион, преди да поеме през 1998 г. завод за тръби, който през 2000 г. се превръща в ТМК – най-големия производител на тръби в Русия и доставчик за газовия гигант „Газпром“. Неговата суперяхта Axioma на стойност 42 млн. долара е запорирана през март в Гибралтар.
Виктор Рашников
6.6 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания
Рашников е бивш механик. Той е мажоритарен собственик на един от най-големите производители на стомана в Русия – „Магнитогорский металлургический комбинат“ (MMK). Неговата 140-метрова яхта Ocean Victory е забелязана за последен път на Малдивите в началото на март.
Леонид Симановски
990 млн. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания, САЩ
Дългогодишен партньор на Леонид Михелсон, който контролира газовия гигант „Новатек“ (и спрямо когото засега не са наложени санкции), Симановски е заместник-председател на комисията по бюджет и данъци в руската Дума (парламента на страната) от 2003 г.
Олег Тинкоф
660 млн. долара • Санкции от: Великобритания
От продажба на бира и кнедли Тинкоф стига до публично предлагане на акции на своята дигитална банка Tinkoff в Лондон през 2013 г. на стойност 3.2 млрд. долара. Преди налагането на санкциите Тинкоф е арестуван в Лондон през февруари 2020 г. по обвинение от федералните власти на САЩ за укриване на данъци. Той се призна за виновен и през октомври миналата година плати 509 млн. долара за постигане на извънсъдебно споразумение. Преди нападението над Украйна богатството му възлизаше над 5 млрд. долара.
Алишер Усманов
11.5 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания, САЩ
Роденият в Узбекистан Усманов първоначално натрупва богатство с производство на найлонови торбички в края на 80-те години на миналия век. По-късно купува дялове във фирма за метали, която в крайна сметка се превръща в стоманодобивния гигант „Металлоинвест“. През 2009 г., докато е председател на дъщерната инвестиционна компания на държавния гигант „Газпром“, Усманов инвестира във Facebook и други технологични стартъпи заедно с Юрий Милнер, който сега е известен инвеститор на рисков капитал в Силициевата долина. Заради санкциите неговата 156-метрова яхта Dilbar на стойност близо 600 млн. долара е блокирана в германското пристанище Хамбург. В свое изявление Усманов нарече санкциите „несправедливи“ и обеща да „използва всички законови средства, за да защити честта и репутацията си“.
САНКЦИОНИРАНИ ПРЕДИ 2022 Г.
Владимир Богданов
900 млн. долара • Санкции от: САЩ (2018 г.)
Петролен барон, който приватизира държавните петролни и газови кладенци през 90-те години на миналия век, за да създаде „Сургутнефтегаз“, през 2016 г. Богданов е обявен от Путин за герой на труда на Руската федерация „за особени трудови заслуги към страната и народа“.
Олег Дерипаска
1.7 млрд. долара • Санкции от: САЩ (2018 г.)
Великобритания (2022 г.)
През 2000 г. Дерипаска слива своя завод „Сибирский алюминий” с активите на Millhouse Capital на Роман Абрамович, за да създаде обединената компания „Русал“ (един от най-големите производители на алуминий в света – бел. ред.). Бившата му съпруга е доведена внучка на Борис Елцин. Дерипаска притежава дипломатически паспорт. През 2018 г. Министерството на финансите на САЩ наложи санкции както на него, така и на „Русал“. Мерките срещу „Русал“ бяха отменени през декември миналата година, след като Дерипаска намали собствеността си в нея до под 50%. През март 2019 г. той оспори санкции в американски съд. През юни 2021 г. съдия от Окръжния съд във Вашингтон отхвърли иска му. Дерипаска притежава имоти в чужбина на стойност близо 1.4 млрд. долара, включително имение за 21 млн. долара във Вашингтон и къща в квартал „Белгравия“ в Лондон. Яхтата му Clio за последен път е забелязана на Малдивите.
Михаил Гуцериев
1.3 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания (2021 г.)
Гуцериев, чиято промишлено-финансова група „Сафмар“ притежава активи във финансовия, медийния и индустриалния сектор както в Русия, така и в Беларус, е санкциониран от ЕС за това, че е „дългогодишен приятел“ на беларуския диктатор Александър Лукашенко. Двата му самолета отлетяха от Москва за Дубай и Истанбул съответно на 19 и 20 март.
Сюлейман Керимов
4.4 млрд. долара • Санкции от: САЩ (2018 г.)
ЕС, Великобритания (2022 г.)
Членът на горната камара на руския парламент Керимов повторно успява да натрупа богатство след 2008 г., залагайки на руския производител на злато „Полюс“, след като губи първите си милиарди по време на финансовата криза през 2008 г. През 2019 г. властите във Франция, където той притежава четири вили на обща стойност 280 млн. долара, го разследваха по обвинения в данъчни измами. Керимов отрече да е извършил нарушение и през 2020 г. съдът прекрати делото.
Юрий Ковалчук
1.3 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания, САЩ (2014 г.)
Фактически вторият човек на Русия е описан от правителството на САЩ като „близък съветник“ и „личен банкер“ на Путин. Той е най-големият акционер в банката със запорирани активи „Россия“. Чрез холдинговата си компания „Национальная медиа группа“ (НМГ) той държи под строг контрол новините, които руснаците имат право да чуват и виждат. Двамата с Путин притежават жилища в една ексклузивна кооперация – „Озеро“, а според разкритията на „Досиетата от Панама“ Ковалчук е собственик на ски курорта, в който през 2013 г. се състоя сватбата на дъщерята на Путин.
Аркадий Ротенберг
1.7 млрд. долара • Санкции от: ЕС, Великобритания, САЩ (2014 г.)
Бившият спаринг партньор на Путин по джудо е спечелил през годините милиарди от държавни поръчки за строителство на какво ли не – от инфраструктурата за Зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 до мост през 2018 г., свързващ новоприсъединения Крим с руската суша. През 2019 г. той продаде строителната си група SGM на дъщерно дружество на „Газпром“ за 1 млрд. долара и прехвърли акциите си в „Мостотрест“ на съвместно дружество с една държавна банка. Ротенберг притежава много недвижими имоти в чужбина, включително вили в Сардиния и луксозен хотел в Рим. Всички те бяха запорирани от италианските власти през септември 2014 г. Ротенберг заведе дело срещу ЕС и през 2016 г. постигна частична отмяна на санкциите.
Борис Ротенберг
1 млрд. долара • Санкции от: САЩ (2014 г.),
Великобритания (2022 г.)
Борис е по-малък брат и бизнес партньор на Аркадий Ротенберг. Заедно със съпругата си Карина двамата притежават три вили на Френската ривиера и три къщи на стойност 4 млн. долара в Атланта.
Андрей Скоч
4.7 млрд. долара • Санкции от: САЩ (2014 г.)
ЕС, Великобритания (2022 г.)
Съдружникът на Алишер Усманов е член на Думата от 1999 г. Министерството на финансите на САЩ го обвинява в „дългогодишни връзки с руски организирани престъпни групи“, което той отрича.
Генадий Тимченко
11.3 млрд. долара • Санкции от: САЩ (2014 г.)
ЕС, Великобритания (2022 г.)
В края на съветската ера Тимченко ръководи държавна компания за износ на петрол и става един от най-големите ѝ акционери, когато тя е приватизирана. През 90-те години на ХХ век Тимченко се сприятелява с Путин в Санкт Петербург, когато заедно с братята Ротенберг основават клуб по джудо „Явара-Нева“. В наши дни Тимченко притежава дялове в газовата компания „Новатек“ и в производителя на нефтохимически продукти „Сибур“. Той е и председател на руската хокеена суперлига КХЛ.
Виктор Векселберг
5.5 млрд. долара • Санкции от: САЩ (2018 г.),
Великобритания (2022 г.)
Роденият в Украйна барон в добива на алуминий е сключил сделки с олигарси, сред които Олег Дерипаска (ОК „Русал“) и Михаил Фридман (TНK-BP). През март Министерството на финансите на САЩ запорира суперяхтата Tango и самолета Airbus A319 на Векселберг на стойност 90 млн. долара.
НЕСАНКЦИОНИРАНИ
Александър Абрамов
5.5 млрд. долара
След финансовия колапс в Русия през 1998 г. Абрамов изкупува стоманодобивни компании и въглищни мини на изгодни цени. Днес той е председател на управителния съвет на „Евраз“ – най-големия производител на стомана в Русия.
Вагит Алекперов
10.5 млрд. долара
Алекперов е бивш работник на нефтена платформа в Каспийско море и заместник-министър на петрола и газа в последното съветско правителство. Той основава „Лукойл“ през 1991 г. като държавно предприятие. Две години по-късно го превръща в частно. Сега компанията произвежда 2% от световния петрол. Считан за сравнително независим, Алекперов не е санкциониран, вероятно защото западните държави го възприемат като противовес на шефа на държавната компания „Роснефть“ Игор Сечин.
Игор Алтушкин
1.8 млрд. долара
В началото на 90-те години на миналия век Алтушкин се занимава с търговия с метален скрап. Той е основател и най-голям акционер в „Русская медная компания“ (РМК) – третия по големина производител на мед в страната. Алтушкин е ключов поддръжник на Руската православна църква. През 2017 г. Путин го награждава с Ордена на дружбата.
Андрей Гуриев
4.8 млрд. долара
Бившият ръководител на комунистическия комитет работи в инвестиционната компания на Михаил Ходорковски „Менатеп“. След като Ходорковски е арестуван през 2003 г., Гуриев изкупува дела на бившия си шеф в производителя на торове „ФосАгро“. Синът му, Андрей А. Гуриев, е главен изпълнителен директор на „ФосАгро“ и неговите активи са запорирани от ЕС на 9 март.
Владимир Лисин
18.4 млрд. долара
Лисин се калява по време на бруталната война в Русия за контрол върху добива на алуминий през 90-те години на миналия век. Той управлява заводите на Trans-World Group, група от търговци на суровини с дялове в алуминиеви заводи. По-късно руските власти започват разследване срещу Trans-World за банкови измами. През 1995 г. Лисин е разпитан в руската полиция във връзка със смъртта на местен политик. Той отрича да е извършил престъплението. Днес Лисин е председател на NLMK Group, голям производител на стоманени продукти.
Владимир Литвиненко
900 млн. долара
От 1994 г. Литвиненко е ректор на Минния университет в Санкт Петербург, където през 1997 г. Путин пише своята дисертация (според института Brookings Institution той е плагиатствал), посветена на минералните ресурси в града. Литвиненко притежава повече от една пета от „ФосАгро“, която му е дадена за политическата му подкрепа и лобиране, твърдят източници на Forbes. Според Литвиненко той е получил дела в замяна на консултантски услуги.
Искандер Махмудов
3.6 млрд. долара
Роденият в Узбекистан Махмудов е основният собственик на металургичния конгломерат „Уральская горно-металлургическая компания – УГМК, който контролира 300 минни компании, разпръснати из цяла Русия. През 2003 г. Махмудов и бившият му бизнес партньор Олег Дерипаска бяха обвинени от американски съдилища в ръководене на „мащабна схема за рекет“. Те отрекоха. В крайна сметка искът беше отхвърлен. УГМК похарчи 100 млн. долара за изграждането на ледената арена „Шайба“ за Олимпийските игри в Сочи през 2014 г., която след игрите дари на руското правителство.
Леонид Михелсон
14 млрд. долара
Основател и председател на производителя на природен газ „Новатек“ и акционер с 36% дял в нефтохимическата компания „Сибур“, Михелсон купува част от акциите си в „Сибур“ от Кирил Шамалов, бивш зет на Путин. Олигархъг Генадий Тимченко, спрямо когото са наложени санкции, е негов партньор и в двете компании.
Владимир Потанин
17.3 млрд. долара
Бивш съветски бюрократ, той е бил за кратко заместник министър-председател на Борис Елцин през 1996 и 1997 г. и е помогнал за приватизацията на различни държавни предприятия. Потанин похарчи 2.5 млрд. долара за разработването на ски курорт, сноуборд парк и център за ски свободен стил за Олимпийските игри през 2014 г. Той управлява „Норильский никель“, най-големия производител на никел в света. След нападението на Русия над Украйна Потанин се оттегли от борда на фондацията Guggenheim Museum, в който членуваше в продължение на две десетилетия.
Дмитрий Риболовлев
6.6 млрд. долара
Риболовлев трупа богатството си, инвестирайки в новоприватизирани акции през 90-те години на миналия век. През 2010 г. той продава дела си в „Уралкалий“ – най-големия производител на калиеви торове в Русия, за 5.3 млрд. долара. Похарчил е около 1 млрд. долара за имоти в Европа, включително 400 млн. долара за луксозен пентхаус апартамент в стил бел епок в Монако, в който живее в момента. Притежава и гръцкия остров Скорпиос, както и футболния отбор Monaco.
Автори: Джакомо Тонини и Джон Хайат, Forbes
*Списъкът с несанкционираните и санкционираните и информацията за тях е актуален към 1 април 2022 г.