Колко е богат Путин?
Размерът на личното богатство на руския лидер е най-голямата загадка в продължаващото вече няколко десетилетия изчисляване на световното богатство от Forbes – по-трудна от определянето на богатството на десетките тайни наследници на Дюпон или на богатството на кралица Елизабет или дори от изчисляването на парите от наркотици на Хоакин Гусман с прякор Ел Чапо. На хартия Путин е скромен държавен служител. В официалната финансова декларация са посочени годишен доход 140 хил. долара, три коли, два малки апартамента, ремарке и няколко паркоместа. Но няма съмнение, че той разполага с милиарди.
Уилям Браудър, американски финансист, прекарал десетилетие в Русия и един от лобистите за закона „Магнитски“, който позволява на САЩ да наказват нарушителите на човешките права, като замразяват активите им, смята, че след като Путин е арестувал петролния милиардер Михаил Ходорковски през 2003 г., е сключил сделка с олигарсите: „Давате ми 50% от богатството си, а аз ще ви позволя да запазите останалите 50%.“ Според Браудър Путин ги е заплашил да им отнеме активите и да ги хвърли в затвора, ако не се подчинят. Въз основа на това Браудър изчислява, че нетното състояние на Путин през 2017 г. е било 200 млрд. долара. Това би го поставило в спор за позицията най-богат човек в света.
Браудър не разполага с доказателства. Но има доказателства, че Путин е накарал олигарси от времето на Борис Елцин да продават активи обратно на Русия, което е засилило властта му. През 2005 г. Роман Абрамович продаде остатъчния си дял в петролната компания „Сибнефть“ на държавния конгломерат „Газпром“ за 13.1 млрд. долара в брой, което е увеличило контрола на Путин върху петролните и газовите активи на страната. След това, през 2013 г., Михаил Фридман и група други олигарси, сред които и Герман Хан, продадоха своята петролна компания ТНК-BP на държавната „Роснефть“ за 56 млрд. долара (Британският енергиен гигант ВР също участваше в сделката).
Най-вероятно богатството на руския президент се дължи на това, че е предоставил на близкия си приятелски кръг държавни поръчки и собственост върху предприятия в замяна на дял. През 2004 г. „Газпром“ започна да предоставя ценни активи на фирми, контролирани от съюзници на Путин, на изгодни цени, включително застрахователния гигант „Согаз“, който отиде при Юрий Ковалчук – дългогодишен съюзник на Путин, който притежава къща в същата ексклузивна кооперация „Озеро“ като президента. Той е един от поне шестимата руски милиардери, сред които Генадий Тимченко и Аркадий и Борис Ротенберг, забогатели благодарение на връзките си с Кремъл. Путин е тясно свързан с огромен комплекс от сгради на черноморското крайбрежие, наречен от лишения от свобода руски опозиционен лидер Алексей Навални „дворецът на Путин“. Съобщава се, че Александър Пономаренко, друг милиардер, който дължи богатството си на Путин, е платил 350 млн. долара за имота преди десет години. След това, през 2021 г., след като базираната в Литва фондация на Навални публикува разследване за него, Аркадий Ротенберг, дългогодишен приятел на Путин, предяви претенции за собственост.
Руският лидер се свързва и с три суперяхти – „Чайка“ на стойност 18 млн. долара, „Грациозна“ на стойност 120 млн. долара и „Шехерезада“ на стойност 700 млн. долара. Те са обект на друго разследване на Навални, публикувано през март.
Не че тези подробности са от голямо значение, при положение че Путин третира цяла Русия като своя лична касичка. Както заяви Министерството на финансите на САЩ през февруари, дори Руският суверенен фонд с 10 млрд. долара е „фонд за рушвети“ на президента. А Путин очевидно се интересува повече от властта, отколкото от купищата пари. В края на краищата, когато разполагате с безконтролна власт, лесно може да заграбите каквото си пожелаете.