Новият живот на киносалоните
Когато губернаторът на Тексас Грег Абът разрешава от 1 май 2020 г. затворените заради ковид киносалони в щата да отворят врати за посетители, но с 25% от капацитета си, повечето оператори отказват да го направят. Липсват нови заглавия, броят на посетителите е малък – просто няма икономическа логика киносалоните да отварят. Но Мич Робъртс е на друго мнение.

Едва 25-годишен, той е изградил базираната в Остин верига Evo Entertainment, която разполага с шест обекта в Тексас с 57 екрана, 38 пътеки за боулинг, пълно ресторантско обслужване, 200 машини за видеоигри и дълг 42 млн. долара. Когато шест седмици по-рано Мич разбира, че трябва да затвори обектите си, той казва: „Първоначалната ми реакция беше страх. Втората ми мисъл беше как да се подготвим за повторното отваряне.“
Робъртс започва да прожектира пред малобройна публика на закрито култови класически филми и да отдава под наем празните зали на геймъри, които искат да играят Fortnite на 20-метрови екрани. Младият предприемач импровизира в търсенето на нови източници на приходи – боядисва в бяло външната стена на два киносалона и ги превръща в автокина, трансформира пасище от 4 хектара в игрище за пейнтбол, опакова 4-литрови бутилки с коктейл „Маргарита“ за консумация вкъщи и подготвя комплекти със снаксове за домашно кино. Докато много от конкурентите му не работят, той организира летен фестивал за автокино и предлага за Хелоуин млечни алкохолни и безалкохолни коктейли. „Другите затвориха и се скриха – разказва той. – А ние останахме и продължихме да напомняме на хората, че могат да дойдат при нас.“
Въпреки това приходите на Evo намаляват с 60% до едва 20 млн. долара през 2020 г. Робъртс се задържа на повърхността само благодарение на временна помощ от своята банка, а след това и на 21 млн. долара, отпуснати от специално създаден от правителството фонд за подкрепа на затворените заради пандемията развлекателни заведения. „Беше истинско чудо“, обобщава той. Благодарение на усилията на Робъртс и на по-ранното облекчаване на ограниченията заради ковид в Тексас Evo се възстановява значително по-бързо от много от конкурентите си. През 2021 г. продажбите са само с 15% по-ниски от тези през 2019 г., а през второто тримесечие фирмата отново излиза на печалба. Робъртс притежава 60% от Evo. Останалата част е собственост на двете му сестри.
По време на пандемията няколко вериги киносалони затварят завинаги, а други като базираната в Остин компания Alamo Drafthouse (която преди четвърт век първа започна да сервира алкохол на кинозрителите) обявяват фалит. В същото време Робъртс се разраства и придобива четири затворени киносалона в Тексас, включително далаския Southlake Town Square, който превръща във флагман на своя бизнес. Обектът разполага със седем киносалона с ресторанти, седалки с подгрев, лазерно осветление, миниголф и въжена линия на закрито.
За да осигури 30 млн. долара за ремонта на четирите обекта и да финансира по-нататъшното разширяване на бизнеса, без да увеличава банковите си задължения в размер на 40 млн. долара, Робъртс привлича 43-годишния мултимилионер Брайън Шефийлд. „Първоначално реших, че той е луд“, признава Шефийлд, който е трето поколение бизнесмен в петролния сектор. Но след месеци на дискусии той стига до заключението, че Робъртс е разбрал нещо важно – „бизнесът за тълпите“ ще преживее не само пандемията от ковид, но и стрийминга и евтините 65-инчови телевизори. „Живеем в икономика на преживяванията. Хората жадуват за преживявания. Искат да се събират“, заявява Робъртс, който тази година е част от „30 под 30“ на Forbes. Съгласно постигнатото споразумение семейството на Шефийлд ще вложи до 125 млн. долара за обновяване и закупуване на нови обекти. Evo ще получи такса за управление в размер на около 2.5% от приходите на финансираните от Шефийлд имоти и ако те преминат успешно предизвикателствата на рентабилността, той ще разполага и с някакъв дял.
Може би не е изненадващо, че Шефийлд и Робъртс си допадат. И двамата са работили в семейни фирми, но са започнали да развиват самостоятелна дейност. Шефийлд създава през 2008 г. Parsley Energy, като поема управлението на 109 от старите петролни кладенци на дядо си и си осигурява права за сондиране в тях. През миналата година Parsley е придобита от конкурента ѝ, Pioneer Natural Resources (управлявана от бащата на Шефийлд), в сделка на стойност 4.5 млрд. долара в акции. Робъртс от своя страна е четвърто поколение предприемач в областта на киносалоните. Дядо му по майчина линия, Лий Рой Мичъл, основава Cinemark и на 85 години все още е неин председател с 9% дял (в наши дни стойността на дела му е 150 млн. долара) във верига, която включва 524 кина и 5897 екрана за кинопрожекции.
Като дете Робъртс мете пуканките от пода и презарежда бурканите с кисели краставички в киносалон, собственост на неговите родители. Това преживяване го кара да намрази киселите краставички и да мечтае за свой бизнес. На 13 години, когато дядо му Лий Рой му подарява за Коледа скъпата видеоигра Big Buck Hunter Pro, той я поставя (със съгласието на дядо си) в киното на родителите си и дели наполовина приходите с тях, като използва своя дял, за да купи още игри, които да му носят още пари.
На 17 години Робъртс вече има план как да развие по-нататък развлекателните комплекси като Dave & Buster’s. По време на едно пътуване той моли дядо си за финансова подкрепа. Лий Рой му отказва, но се съгласява да помогне да доразвие бизнес плана си от 50 страници. Връзките и съветите на дядото отварят врати пред Робъртс. Въпреки това осем банки и семейни офиси му отказват, преди Capital One да се съгласи да отпусне на тийнейджъра заем 15 млн. долара, за да купи 4 ха земя в Кайл, щата Тексас, на 35 км южно от Остин, и да построи там първия си развлекателен комплекс.
След като е осигурено финансиране, през 2014 г. Робъртс прекъсва следването си в Texas Statе, за да построи обект с площ 6500 кв.м с 11 екрана, 14 пътеки за боулинг, зала за видеоигри и кухня за приготвяне на бургери, пици и други. Бързо похарчва „до стотинка“ получените 15 млн. долара, като сменя и седалките в киносалоните с кресла на стойност по 600 долара.
Този лукс е основателен. Точно както традиционните киносалони успяват да покрият разходите си с приходите от билети и печелят най-вече от продажба на пуканки и газирани напитки, Evo използва филмите като примамка, за да продава по-рентабилни стоки. Робъртс връща на киностудиите над 55% от приходите от билети, но запазва почти всички приходи от боулинг, видеоигри, пуканки, бира и коктейли „Маргарита“. Брутната му норма на печалба достига 90%. За да балансира собствената си неопитност, Робъртс попълва ръководния екип на Evo с ветерани от киното и ресторантьорския бизнес, следвайки съвета на дядо си: „Ако ти си най-умният човек в стаята, значи си в грешната стая.“ (През 2020 г. привлича и дългогодишния главен оперативен директор на Alamo Drafthouse.)
Робъртс уцелва точния момент. Хитове като „Джурасик свят“, „Междузвездни войни – Последните джедаи“ и „Черната пантера“ носят на американските киносалони приходи над 11 млрд. долара на година в периода от 2015 до 2019 г. Робъртс разширява дейността си и заема още 25 млн. долара от Capital One, за да построи обект с 10 екрана в Шерц, на 35 км от Сан Антонио. Съоръжението отваря врати през 2019 г. През същата година филмът „Отмъстителите: финалът“ става вторият най-касов филм на всички времена и осигурява на Evo най-високите приходи за уикенд в историята на киното. Като цяло през 2019 г. Evo получава 50 млн. долара от 2.5 млн. посетители, или средно по 20 долара на човек. Най-добрите обекти генерират над 25 долара на човек с норма на печалба 20%, което е над средната за сектора.
Тогава идва COVID-19. През 2020 г. приходите от продажба на билети на вътрешния пазар се сриват до 2.1 млрд. долара, а през 2021 г. се възстановяват до 4.5 милиарда долара. През декември миналата година бизнес подходът на Робъртс отново дава резултат и Evo продава 62 хил. билета за премиерния уикенд на „Спайдърмен: Няма път към дома“, като надминава дори продажбите на билети за „Отмъстителите“ през 2019 г. Тъй като става дума за Тексас, въпреки бушуващия вариант Omicron към посетителите в киносалоните няма изисквания за ваксини, проверки на температурата или ограничения на капацитета.
В навечерието на Коледа партньорството между Робъртс и Шефийлд реализира първата си голяма сделка – Шефийлд дава приблизително 70 млн. долара за веригата Showbiz, която разполага с девет обекта в крайните квартали. Веригата е изградена от чичото на Робъртс по майчина линия през 2015 г. „Харесват ни процъфтяващите предградия… Обичам да виждам как се издига нова гимназия“, казва Робъртс. Двамата партньори търсят обекти за придобиване из цялата страна, макар да са започнали от щатите с по-меки мерки спрямо ковид като Тексас, Флорида и Колорадо. „Никой не купува киносалони и концертни зали. Но те няма да изчезнат – убеден е Шефийлд. – Когато ограниченията отпаднат, потисканото търсене рязко ще се увеличи.“
С 16 обекта, 148 екрана и 108 пътеки за боулинг Робъртс очаква продажбите тази година да надвишат 125 млн. долара. Продължава да извършва подобрения в своя бизнес. „Сега експериментираме с капсули“, споделя той. Това е мека мебел за двама, която осигурява социална дистанция, било то за защита от ковид или с някаква друга полза.
Автор: Крис Хелман