Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
29 юни 2022, 11:40

Новият живот на киносалоните

Forbes Bulgaria

Избрани статии и новини от редакцията на Forbes Bulgaria

Когато губернаторът на Тексас Грег Абът разрешава от 1 май 2020 г. затворените заради ковид киносалони в щата да отворят врати за посетители, но с 25% от капацитета си, повечето оператори отказват да го направят. Липсват нови заглавия, броят на посетителите е малък – просто няма икономическа логика киносалоните да отварят. Но Мич Робъртс е на друго мнение.

Мич Робъртс в своя киносалон в Шерц, Тексас, където храната се доставя директно до мястото ви в киносалона. Снимка: Аарън Котовски

Едва 25-годишен, той е изградил базираната в Остин верига Evo Entertainment, която разполага с шест обекта в Тексас с 57 екрана, 38 пътеки за боулинг, пълно ресторантско обслужване, 200 машини за видеоигри и дълг 42 млн. долара. Когато шест седмици по-рано Мич разбира, че трябва да затвори обектите си, той казва: „Първоначалната ми реакция беше страх. Втората ми мисъл беше как да се подготвим за повторно­то отваряне.“

Робъртс започва да прожектира пред малобройна публика на закрито култо­ви класически филми и да отдава под наем празните зали на геймъри, които искат да играят Fortnite на 20-метрови екрани. Младият предприемач импрови­зира в търсенето на нови източници на приходи – боядисва в бяло външната стена на два киносалона и ги превръща в автокина, трансформира пасище от 4 хектара в игрище за пейнтбол, опакова 4-литрови бутилки с коктейл „Марга­рита“ за консумация вкъщи и подгот­вя комплекти със снаксове за домашно кино. Докато много от конкурентите му не работят, той организира летен фестивал за автокино и предлага за Хелоуин млечни алкохолни и безалкохол­ни коктейли. „Другите затвориха и се скриха – разказва той. – А ние останах­ме и продължихме да напомняме на хо­рата, че могат да дойдат при нас.“

Въпреки това приходите на Evo на­маляват с 60% до едва 20 млн. долара през 2020 г. Робъртс се задържа на по­върхността само благодарение на вре­менна помощ от своята банка, а след това и на 21 млн. долара, отпуснати от специално създаден от правителството фонд за подкрепа на затворените зара­ди пандемията развлекателни заведения. „Беше истинско чудо“, обобщава той. Благодарение на усилията на Робъртс и на по-ранното облекчаване на ограни­ченията заради ковид в Тексас Evo се възстановява значително по-бързо от много от конкурентите си. През 2021 г. продажбите са само с 15% по-ниски от тези през 2019 г., а през второто тримесечие фирмата отново излиза на печалба. Робъртс притежава 60% от Evo. Останалата част е собственост на двете му сестри.

По време на пандемията няколко ве­риги киносалони затварят завинаги, а други като базираната в Остин компа­ния Alamo Drafthouse (която преди чет­върт век първа започна да сервира алкохол на кинозрителите) обявяват фалит. В същото време Робъртс се разраства и придобива четири затворени кино­салона в Тексас, включително далаския Southlake Town Square, който превръща във флагман на своя бизнес. Обектът разполага със седем киносалона с рес­торанти, седалки с подгрев, лазерно ос­ветление, миниголф и въжена линия на закрито.

За да осигури 30 млн. долара за ремон­та на четирите обекта и да финанси­ра по-нататъшното разширяване на бизнеса, без да увеличава банковите си задължения в размер на 40 млн. долара, Робъртс привлича 43-годишния мултими­лионер Брайън Шефийлд. „Първоначално реших, че той е луд“, признава Шефийлд, който е трето поколение бизнесмен в петролния сектор. Но след месеци на дискусии той стига до заключението, че Робъртс е разбрал нещо важно – „бизне­сът за тълпите“ ще преживее не само пандемията от ковид, но и стриймин­га и евтините 65-инчови телевизори. „Живеем в икономика на преживявани­ята. Хората жадуват за преживявания. Искат да се събират“, заявява Робъртс, който тази година е част от „30 под 30“ на Forbes. Съгласно постигнатото споразумение семейството на Шефийлд ще вложи до 125 млн. долара за обновя­ване и закупуване на нови обекти. Evo ще получи такса за управление в размер на около 2.5% от приходите на финан­сираните от Шефийлд имоти и ако те преминат успешно предизвикателства­та на рентабилността, той ще разпо­лага и с някакъв дял.

Може би не е изненадващо, че Шефийлд и Робъртс си допадат. И двама­та са работили в семейни фирми, но са започнали да развиват самостоятелна дейност. Шефийлд създава през 2008 г. Parsley Energy, като поема управление­то на 109 от старите петролни кла­денци на дядо си и си осигурява права за сондиране в тях. През миналата година Parsley е придобита от конкурента ѝ, Pioneer Natural Resources (управлявана от бащата на Шефийлд), в сделка на стойност 4.5 млрд. долара в акции. Ро­бъртс от своя страна е четвърто по­коление предприемач в областта на ки­носалоните. Дядо му по майчина линия, Лий Рой Мичъл, основава Cinemark и на 85 години все още е неин председател с 9% дял (в наши дни стойността на дела му е 150 млн. долара) във верига, която включва 524 кина и 5897 екрана за кинопрожекции.

Като дете Робъртс мете пуканките от пода и презарежда бурканите с ки­сели краставички в киносалон, собственост на неговите родители. Това пре­живяване го кара да намрази киселите краставички и да мечтае за свой бизнес. На 13 години, когато дядо му Лий Рой му подарява за Коледа скъпата видео­игра Big Buck Hunter Pro, той я поставя (със съгласието на дядо си) в киното на родителите си и дели наполовина при­ходите с тях, като използва своя дял, за да купи още игри, които да му носят още пари.

На 17 години Робъртс вече има план как да развие по-нататък развлекател­ните комплекси като Dave & Buster’s. По време на едно пътуване той моли дядо си за финансова подкрепа. Лий Рой му отказва, но се съгласява да помогне да доразвие бизнес плана си от 50 стра­ници. Връзките и съветите на дядото отварят врати пред Робъртс. Въпреки това осем банки и семейни офиси му отказват, преди Capital One да се съгла­си да отпусне на тийнейджъра заем 15 млн. долара, за да купи 4 ха земя в Кайл, щата Тексас, на 35 км южно от Остин, и да построи там първия си развлекате­лен комплекс.

След като е осигурено финансиране, през 2014 г. Робъртс прекъсва следване­то си в Texas Statе, за да построи обект с площ 6500 кв.м с 11 екрана, 14 пъте­ки за боулинг, зала за видеоигри и кухня за приготвяне на бургери, пици и други. Бързо похарчва „до стотинка“ получени­те 15 млн. долара, като сменя и седал­ките в киносалоните с кресла на стой­ност по 600 долара.

Този лукс е основателен. Точно както традиционните киносалони успяват да покрият разходите си с приходите от билети и печелят най-вече от продаж­ба на пуканки и газирани напитки, Evo използва филмите като примамка, за да продава по-рентабилни стоки. Робъртс връща на киностудиите над 55% от приходите от билети, но запазва почти всички приходи от боулинг, видеоигри, пуканки, бира и коктейли „Маргарита“. Брутната му норма на печалба достига 90%. За да балансира собствената си не­опитност, Робъртс попълва ръководния екип на Evo с ветерани от киното и ресторантьорския бизнес, следвайки съ­вета на дядо си: „Ако ти си най-умният човек в стаята, значи си в грешната стая.“ (През 2020 г. привлича и дългого­дишния главен оперативен директор на Alamo Drafthouse.)

Робъртс уцелва точния момент. Хи­тове като „Джурасик свят“, „Междузвездни войни – Последните джедаи“ и „Черната пантера“ носят на американските киносалони приходи над 11 млрд. долара на година в периода от 2015 до 2019 г. Робъртс разширява дейността си и заема още 25 млн. долара от Capital One, за да построи обект с 10 екрана в Шерц, на 35 км от Сан Антонио. Съо­ръжението отваря врати през 2019 г. През същата година филмът „Отмъс­тителите: финалът“ става вторият най-касов филм на всички времена и осигурява на Evo най-високите прихо­ди за уикенд в историята на киното. Като цяло през 2019 г. Evo получава 50 млн. долара от 2.5 млн. посетители, или средно по 20 долара на човек. Най-добри­те обекти генерират над 25 долара на човек с норма на печалба 20%, което е над средната за сектора.

Тогава идва COVID-19. През 2020 г. приходите от продажба на билети на вътрешния пазар се сриват до 2.1 млрд. долара, а през 2021 г. се възстановяват до 4.5 милиарда долара. През декември миналата година бизнес подходът на Ро­бъртс отново дава резултат и Evo про­дава 62 хил. билета за премиерния уикенд на „Спайдърмен: Няма път към дома“, като надминава дори продажбите на би­лети за „Отмъстителите“ през 2019 г. Тъй като става дума за Тексас, въпреки бушуващия вариант Omicron към посе­тителите в киносалоните няма изиск­вания за ваксини, проверки на темпера­турата или ограничения на капацитета.

В навечерието на Коледа партньорството между Робъртс и Шефийлд реа­лизира първата си голяма сделка – Шефийлд дава приблизително 70 млн. долара за веригата Showbiz, която разполага с девет обекта в крайните квартали. Веригата е изградена от чичото на Робъртс по майчина линия през 2015 г. „Харесват ни процъфтяващите предгра­дия… Обичам да виждам как се издига нова гимназия“, казва Робъртс. Двама­та партньори търсят обекти за при­добиване из цялата страна, макар да са започнали от щатите с по-меки мерки спрямо ковид като Тексас, Флорида и Колорадо. „Никой не купува киносалони и концертни зали. Но те няма да из­чезнат – убеден е Шефийлд. – Когато ограниченията отпаднат, потисканото търсене рязко ще се увеличи.“

С 16 обекта, 148 екрана и 108 пътеки за боулинг Робъртс очаква продажбите тази година да надвишат 125 млн. дола­ра. Продължава да извършва подобрения в своя бизнес. „Сега експериментираме с капсули“, споделя той. Това е мека мебел за двама, която осигурява социална дис­танция, било то за защита от ковид или с някаква друга полза.

Автор: Крис Хелман

Tixi развива градовете на утрешния ден Scalefocus: Програмирана за иновации

Свързани статии

300 години по-късно: Sothebyʼs променя бизнес модела си

Бизнес

300 години по-късно: Sothebyʼs променя бизнес модела си

Видео вуду

Бизнес

Видео вуду

Включващ, въвеждаш, изключваш

Бизнес

Включващ, въвеждаш, изключваш

Споделени технологии

Бизнес

Споделени технологии

Големи зелени машини

Бизнес

Големи зелени машини

InspectHOA: Ловци на документи

Бизнес, Водещи новини

InspectHOA: Ловци на документи

Реклама

Избрано

отпреди 7 минути

Най-добрите градове за живеене в света

отпреди 19 часа

Убийството на хартиения дневник

отпреди 24 часа

Как армия от 700 доброволци изгради безвъзмездно дарителската платформа „Подкрепи.БГ“

отпреди 2 дни

Как машиностроителният завод РАИС си проправя път през кризата

отпреди 3 дни

Какъв е изходът от “исках, но нямах желание”?

5 август 2022, 17:51

Империя в спорта

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Innovation Forum & Awards 2022
  • Награди
  • Участници
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
  • Специални награди
  • Условия
  • Категории
  • Жури
  • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени