Tixi развива градовете на утрешния ден
Николай Недялков, основател и изпълнителен директор на Tixi, разказва как изглеждат градовете на утрешния ден и каква е ролята на технологиите в тях
Николай Недялков има повече от 20 години опит в ИТ сферата. Завършва специалност „Информатика и електронен бизнес“ във Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където по-късно се завръща и като преподавател. Изпълнявал е функциите на главен изпълнителен директор на една от най-големите български компании в областта на информационните и комуникационни технологии. Бил е главен технически директор на един от най-големите доставчици на електронни платежни услуги в България (eBG.bg). Отличен е от президента Георги Първанов с грамота „Джон Атанасов“ за цялостен принос за развитие на IT обществото в България. Той е сред основателите на „Асоциацията за информационна сигурност“ (ISECA), както и неин председател. Създател и изпълнителен директор на единствената у нас компания, изцяло фокусирана върху предоставянето на цялостни и иновативни решения в сферата на мобилността и развитието на „умни градове“ – Tixi. Един от най-разпознаваемите продукти, част от портфолиото на компанията, е безплатно мобилно приложение за дигитални превозни документи MPASS.
Как изглеждат градовете на утрешния ден и каква е ролята на технологиите в тях?
Преди години говорехме как градовете на бъдещето са „умните“ и високотехнологичните градове, днес вече говорим за така нареченото smart-living, или как да живеем „умно“ в тях. Технологиите ни дават възможности, каквито не сме имали до този момент, но „умното“ развитие на един град се базира на удовлетворяването на нуждите на гражданите, които са го избрали за свой дом.
Tixi има успешно внедрени и реализирани над 40 лиценза за софтуерни решения в София, Варна, Велико Търново, Дупница, Перник, Русе, дори и в Чикаго, като всеки от тези градове има своята индивидуалност, проблеми и преимущества. Съвременни технологии като IoT, Big Data и AI ни дават необходимите инструменти, с които да отговорим на урбанистичните предизвикателства, пред които са изправени непрекъснато разрастващите се градове.
Разполагайки с достатъчно данни, ние можем да направим анализ как хората стигат до работното си място, по кое време, как децата им стигат до училище, къде са местата, от които си пазаруват, къде се забавляват и социализират. Цялата тази информация ни показва пулса на града и ни позволява да ориентираме услугите си към нуждите на хората, каквато е нашата философия и бизнес модел от самото създаване на Tixi.
Наричат обществения транспорт „кръвоносната система“ на един град, така ли е?
Определено. Не можем да говорим за умна мобилност, без да имаме добре развита транспортна градска мрежа. През годините сме разработвали платформи и приложения за генериране на маршрути, автоматизирани системи за електронно таксуване и видеонаблюдение, системи за „умно паркиране“, за контрол на обществения транспорт, за предоставяне на транспортна информация за гражданите, платформи за SMS паркиране и редица други. Мобилността на един град се състои от много компоненти и подходът при внедряването или надграждането им трябва да се случва с ясна и цялостна визия.
Как се решава по „умен“ начин проблемът с трафика в големите градове?
Когато управата на един град направи обществения транспорт удобен, лесно достъпен и ориентиран към персоналните нужди на пътника. Когато анализира по правилен начин данните, за които споменахме по-рано. Ако довеждащият транспорт е организиран по правилен начин, ако общините стимулират услуги като park-and-ride, ако инвестират в иновативни решения при тарифирането и заплащането на услуги в градската мобилност, то трафикът може да бъде оптимизиран. Хората имат нужда от промяна в начина, по който пътуват в града и дигитализацията е неизменна част от този процес. В София вече 70% от превозните документи са дигитални.
Един от най-разпознаваемите продукти в портфолиото на Tixi e безплатната мобилна апликация за превозни документи MPASS. Приложението е налично от началото на годината и регистрираните потребители са вече над 120 хил., a извършените мобилни плащания са на стойност над 3 100 000 лв. Това ни дава ясен знак, че хората имат нужда от промяна в начина, по който пътуват в града.
Какви технологични предизвикателства стоят зад лесните и бързи решения за мобилност в градска среда?
Предизвикателствата са много. В технологичната екосистема на всяка градска мобилност нивото на сигурност на електронните канали заема централно място. Като пример мога да дам, че системите на Tixi обработват с най-високо ниво на защита над 550 хил. транзакции на крайни потребители месечно, а на годишна база компанията администрира плащания на стойност над 155 млн. евро.
MPASS съхранява детайлна информация за всяко зареждане, издаване, валидиране, контрол и използване на всеки превозен документ, прилагайки и защитни механизми на самата медия – физическа или електронна. По този начин апликацията не позволява дублиране/клониране на превозния документ и оставя сигурна дигитално „подписана“ следа. Така разполагаме с пълна прозрачност и отчетност, както и с информация за всяка транзакция в реално време. Всичко това е изключително важно за нас, защото потребителите трябва да получават лесна, удобна, user-friendly, но и сигурна услуга.