Арт мисия
Да въвлечеш по-младите в света на изкуството и културата, изглежда като трудна и понякога дори непосилна задача в свят с толкова разнообразна налична информация. Именно затова Симона Кръстева, участник в клас 2021 на селекцията ни „30 под 30“, решава да вложи всичките си усилия в осъществяването на тази мисия.
Кръстева е автор и водещ на подкаста на БНТ „Арт детектив“, който година след създаването му прераства в началото на април в предаване за култура по националната телевизия.
„За мен е важно, че „Арт детектив“ за толкова кратко време постигна много сериозни успехи. Винаги съм вярвала в този проект, но не мислех, че за една година ще се реализира от подкаст в рубрика в едно от най-известните, най-добрите културни предавания – „Култура.БГ“, до индивидуално предаване“, казва Кръстева (27).
Идеята за подкаста ѝ хрумва, докато е стажант в Българската национална телевизия през март миналата година. Прекарала около 10 години във Великобритания, където завършва първо глобален мениджмънт и маркетинг, а след това медии и дигитални комуникации в Regents University London, се връща, решена да „направи нещо значимо“ и да помогне за развитието на България по някакъв начин.
Любовта ѝ към изкуството и културата пък се заражда много по-рано. Като дете свири на цигулка и се занимава с мода. По-късно изкарва специализации в големите аукционни къщи Christie’s в Лондон и Sotheby’s в Ню Йорк, а по време на стажа си в отдела за култура на BBC вижда отблизо как изкуството и медиите могат да вървят ръка за ръка.
Връщайки се в България, постъпва на стаж в БНТ. По време на обучението в главата ѝ се ражда идеята за подкаст за съвременна култура, поезия, музика, визуални изкуства, новини за изложби и други културни събития, както и срещи с известни имена в сферата.
„Тъкмо бяха стартирали „МеГра“ – подкаст за дигитално и медийно образование, и помислих, че би било чудесно да има нещо подобно, което да бъде фокусирано върху изкуство и култура“, обяснява тя. Кръстева признава, че първоначално е представила идеята си плахо, защото не е била сигурна как в телевизията майка ще приемат този по-съвременен подход. Предложението ѝ за подкаст обаче се приема положително и първото издание е факт през април 2021 – излъчва се като аудио и видео всеки петък.
Подкастът се приема много добре от аудиторията. Само след няколко месеца вече има хиляди гледания в YouTube, а Кръстева не спира да го развива с идеи. Новият сезон през септември стартира с нова образователна рубрика, която се снима съвместно с Националната художествена галерия и е насочена към по-младата аудитория. Рубриката представя накратко информация за различни български автори, поднесена по подходящ начин за младежите. Всяко видео е с дължина между 7 и 9 минути и в своята цялост проектът представлява своеобразен дигитален каталог на българските творци. „Това беше целта ни – да направим нещо, което да има образователно, информативно съдържание, но да се хареса и да бъде интересно и на младежи“, казва Кръстева.
Едновременно с това „Арт детектив“ става рубрика в популярното предаване по БНТ „Култура.БГ“, в рамките на която Симона Кръстева представя важни събития в света на изкуството. Рубриката се радва на голям интерес и няколко месеца по-късно тя решава да представи идея за ново едноименно предаване.
Предложението ѝ се харесва на ръководството на БНТ, което продължава да търси идеи за съдържание, насочено към по-млада аудитория. Така първото издание е факт на 9 април.
Предаването „Арт детектив“, което се излъчва всяка събота, запазва познатото от подкаста съдържание, към което се добавя образователната рубрика „Арт разходка“, създадена в партньорство с Националната художествена галерия, както и нова рубрика за лайфстайл, в която са включени теми от света на модата, дизайна, архитектурата. Всяка седмица в предаването има и специален гост, който е свързан с актуално събитие от културния живот в България.
Предаването в никакъв случай не слага край на подкаста. Той се излъчва в събота, няколко часа преди предаването. Темата на двете ще е една и съща, но подкастът и предаването ще поднасят уникално съдържание, например ще има ексклузивни въпроси към госта, които ще бъдат включени само в дигиталната платформа, а моменти от предаването ще се излъчват само по телевизията и няма да могат да се видят онлайн, обяснява Симона Кръстева.
Кръстева вече има много идеи и за новия сезон, като за момента разкрива само една от тях – от септември предаването „Арт детектив“ ще бъде обогатено и с рубрика за дигитално и крипто изкуство.
„Винаги мечтая с голям размах, имам много идеи за предаването, а подкастът искам да се превежда и на английски, за да може информацията, която имаме, да бъде достъпна и на световно ниво. Убедена съм, че имаме много какво да покажем“, казва Кръстева.