Вторичен пазар допълва възможностите на SeedBlink
Инвеститорите, които влагат средства в технологични стартъпи чрез инвестиционната платформа SeedBlink, вече ще могат да търгуват помежду си придобитите от тях активи благодарение на стартирането на вторичен пазар, съобщиха от компанията.

“Нашите инвеститори неспирно искаха от нас да осигурим по-висока ликвидност на техните инвестиции и затова бе разработено и въпросното решение,” каза за Forbes България Ангел Хаджиев, управляващ мениджър на SeedBlink за България. Той допълни, че първоначалната версия на вторичния пазар позволява на инвеститорите да купуват и продават активи чрез платформата, когато стартира нов рунд на финансиране.
Акционери с инвестиции в компании като Cyscale и KFactory, направени чрез SeedBlink вече са тествали вторичния пазара, като възвращаемостта на инвестициите при тях варира от 2.5 до 4.75 пъти. “Малко над 10 човека са решили да излязат от инвестицията си след стартирането на новата възможност, останалите над 3000 смятат, че компанията, в която са инвестирали ще поскъпне,” допълва Хаджиев.
„Инвестирането в стартъпи в световен мащаб се смята за рискова дейност и инвеститорите трябва да влагат само толкова, колкото могат да си позволят да загубят. Разбира се, ние сме доволни от първоначалните резултати, които показват представянето на компаниите от портфолиото и потвърждават строгия процес на подбор,“ казва Андрей Дудойу, управляващ партньор и президент на борда на директорите в SeedBlink.
От стартирането си в началото на 2020 г. досега SeedBlink е улеснилa близо 3000 инвестиции в над 60 европейски технологични стартъпа. Средният размер на индивидуално портфолио е 20 000 евро, а общата сума, инвестирана от един от инвеститорите достига почти половин милион евро. Около 25% от активните инвеститори имат портфолио, включващо повече от 5 компании, като най-диверсифицираните имат 30 компании.
В платформата вече има и две компании, основани от българи.От 23 юни Agriniser вече набира капитал чрез SeedBlink. През декември 2021 г. Dronamics набра над 900 000 евро. “Четири български компании вече са в процес на регистрация в платформата, има голяма вероятност до края на лятото една от тях да осъществи рунд,” допълни Ангел Хаджиев.
SeedBlink стартира и SeedBlink Circle, което представлява общност за активни членове, чрез която да се улесни взаимодействието и обмена на идеи. Това е инструмент, създаден специално за инвеститори, които могат да споделят своите знания и опит, за да повлияят на растежа на своите портфолиа и компании, и за основатели, които могат да се ангажират и да останат в тясна връзка с мощна мрежа от партньори, които вярват в тяхната идея. Този инструмент е достъпен само за компании от портфолиото и активни инвеститори.
Друга нова функционалност на платформата е интегрирането на DocuSign, софтуер чрез който инвеститорите вече могат да подписват по електронен път инвестиционни договори и допълнителни документи директно в платформата от своя лаптоп или смартфон.