Хибридни ИТ – жокерът на бързо променящите се пазари
Как компаниите се трансформират в управлявани от данни чрез подхода за съвместно създаване
След пандемията „дигитална трансформация“ стана новата гореща тема. Колко дълъг път изминаха компаниите от тогава?
По отношение на самата дигитална трансформация е трудно да се прецени – зависи от отделните компании и техните ресурси. С началото на пандемията много компании отговориха бързо на предизвикателството, като изградиха подходяща инфраструктура, за да могат техните служители да работят от вкъщи. Мисля, че повечето компании са напреднали дотам, че да могат да се справят с ежедневните си бизнес операции в тази среда, макар това да не важи за всички.
По отношение на използването на данните по оптимален начин, бих казал, че много компании са все още в начална фаза. За много от тях трансформацията, управлявана от данни, все още не е на дневен ред, защото се чувстват комфортно на пазарната позиция, която заемат, с продуктовото портфолио, с което разполагат. Проблемът е такъв – дисруптивните технологии не зачитат статуквото и понякога могат да бъдат въведени изключително лесно. Пазарната промяна може да се случи толкова бързо, че досегашните лидери да изостанат или да бъдат подложени на огромно напрежение в много кратки срокове. Замислете се за транспортния или финтех секторите, където дългогодишният модел, по който функционират традиционните пазарни участници, бива разбит почти мигновено.
Какви тенденции наблюдавате при прехода към управлявани от данни компании?
Виждаме доста тенденции, когато погледнем от различните възможни перспективи.
Що се касае до крайните клиенти, там всичко опира до потребителското изживяване. Когато говорим за комуникацията с потребителите, те често използват повече от един канал едновременно, било то онлайн, обаждане, имейл, на място в магазина и т.н., но очакват едно и също ниво на обслужване. Зад тези процеси трябва да се помисли за синхронизирането на потребителската информация, получена от всички тези различни канали, за да може да бъде предложено безпроблемно обслужване и съответно потребителско изживяване. Дълго време компаниите изграждаха паралелни локации за съхранение на идентични данни с цел те да бъдат налични от всяка точка, а отделните системи да са автономни, с което изживяването на клиента се превръща в един изключително сложен за управление процес.
По отношение на компаниите периферните изчисления имат водещо значение. Количеството данни, което се генерира от всички заобикалящи ни устройства (например в един магазин), е на практика неограничено, което означава, че те няма как да бъдат прехвърлени и обработени в локалните центрове за данни. Анализът трябва да се направи близо до първоизточника им, а периферните изчисления служат именно за това.
Можете ли да ни кажете повече за хибридните ИТ и стойността, която носят на компаниите?
Това, което се наблюдаваше преди, е, че компаниите гледаха на тяхната локална инфраструктура и на облачните ресурси като на две отделни неща, типичен SaaS сценарий. Но през последните няколко години забелязваме, че двете неща започват да вървят ръка за ръка. Това ви позволява да съхранявате данни локално, където можете да използвате например по-стари приложения, но в същото време да съхранявате други ресурси в облака, където можете да увеличавате натоварването безпроблемно. И това е много ценно за клиентите.
Помислете например за въвеждането на нов онлайн магазин, за който нямате представа колко клиенти ще трябва да обслужва – може да са 1000, но може и да са 1 млн. В такъв случай, каква би била подходящата инфраструктура, която ще се справи с натоварването? Това е въпрос, който няма отговор. Но сега с хибридните ИТ е възможно определено натоварване да бъде поето от съществуващата локална инфраструктура и след това нещата да се разраснат безпроблемно в облака. А когато магазинът стане наистина голям, може и изцяло да бъде преместен в облака. Чрез хибридния подход дори може да се автоматизира изборът на най-изгоден доставчик на облачни услуги спрямо натоварването или да се използват ресурсите на локалния център за данни, ако в онлайн магазина не се случва нищо. Гъвкаво, динамично, в реално време. Или с други думи – истинска хибридна инфраструктура.
Кои са основните предизвикателства при преминаването към хибридна среда?
На първо място, клиентите трябва да се уверят, че тяхната инфраструктура е способна да се възползва от облачната среда при хибридния подход. Но това е лесната част и ние във Fujitsu можем да им помогнем с това. По-голямото предизвикателство касае приложенията. За да можете наистина да се възползвате от облачните ресурси, е препоръчително да имате приложения, които работят в контейнеризирана среда. Това са така наречените cloud-ready или cloud-native приложения, които са предназначени за облака, но технологията им позволява използването им локално при хибриден режим. Много от компаниите все още използват приложения, разработени преди 10 или 20 години, които обикновено не могат да работят в облака, без да бъдат адаптирани. Затова е препоръчително те да бъдат изцяло пресъздадени в контейнеризиран вид, което създава допълнителни разходи.
Също така трябва да се помисли и за правните аспекти на операциите в облака. Използваните приложения неизменно създават данни и е изключително важно съхранението и използването им да отговаря на текущите правни разпоредби.
Друг проблем е забавянето при получаване на информация от облака. При логистичния бизнес например целта е да вземете стоката и да я доставите на клиента възможно най-бързо. Големи компании в сектора трябва да сортират и насочат стотици или хиляди пратки в секунда в техните центрове. Когато използвате ресурси в облака, може да отнеме време, докато получите обратно информацията, която търсите. Така че, ако трябва да разчитате на навременно доставяне на информацията, в 100% от случаите, за да направлявате вашата логистика, това няма да проработи. Именно затова хибридният модел предполага приложенията, които са чувствителни от гледна точка на време за получаване на информация, да бъдат съхранявани локално, а облачните ресурси да се използват за всичко останало.
Компаниите в кои бизнес сектори могат да спечелят най-много от трансформацията към стратегия, управлявана от данни?
Вече споменах логистичния сектор, където се създават много данни, но той не е единствен. Във всеки сектор, в който искате да затвърдите или подобрите пазарната си позиция, използването на данни би било от полза.
Ако вземем за пример производството – да разполагаш с данни, които ти помагат да предскажеш предстояща повреда на машина, незабавно ти носи добавена стойност. Това е решение, което Fujitsu предлага и което се радва на огромен интерес. В банковия сектор данни могат да бъдат използвани, за да се определи кога даден банкомат ще дефектира. В енергетиката правим прогнози за предстоящи неизправности на газови турбини, така че да могат да бъдат отстранени, преди да се появи по-голям проблем.
Това важи и за сектори като здравеопазването. Там например можем да помогнем с диагностиката на сериозни заболявания като рак на панкреаса, които иначе са много трудни за откриване. Когато пациент мине през скенер, периодично започваме да следим определени параметри, които ще подскажат дали има индикации за възможен проблем.
Как Fujitsu помага на своите клиенти да преминат към стратегия, управлявана от данни?
В моментна най-успешните компании в света са управлявани от данни. Само погледнете индексите Nasdaq 100, S&P 500 или EuroStoxx 50. Някои наши клиенти идват при нас с идеята да добавим портфолио елемент, който са видели при тези компании. Други обаче идват с много по-неясна идея и искат нашата помощ, за да я оформим и да я превърнем в реалност – процес, който наричаме co-creation (съвместно създаване). Имаме co-creation центрове в Мюнхен, Токио, Осака, Лондон и Ню Йорк, където правим срещи лице в лице с клиенти, за да открием най-доброто решение за тях. Разбира се, имаме и 3D онлайн среда с аватари, която използваме често, особено по време на пандемията. Разполагаме и с мобилен център, който е наличен за използване на място при клиента.
След това Fujitsu помага на клиентите да установят какъв тип данни са им необходими, за да постигнат целите си, както и кои са правилните ресурси за това. Ако данните не съществуват, намираме начини да ги създадем. Много е важно да осъзнаем, че около 80% от данните не са видими, така наречените тъмни данни. Индустриалните машини например често са стари и съответно невинаги могат да произведат данни. В този случай проблемът може да бъде решен чрез преоборудването им със сензори. Отделно, държим на това клиентите да използват данни с добро качество – затова често насърчаваме започването на проекти с по-малък мащаб, но с качествени източници, които поетапно да бъдат разширявани. Друг важен аспект е и установяването на подходяща култура на съхранение и използване на данните в компанията.
Fujitsu помага и с екип и умения. Имаме над 10 хил. разработчици и 800 учени по данни на наше разположение, които помагат на клиентите със специфичните аспекти на проекта. За тази цел сме създали екосистема от партньори, които клиентите ни могат да използват.
И финално, платформите са част от бизнеса на Fujitsu и ние можем да осигурим всичко необходимо, за да се задвижи целият проект. Инфраструктурата се избира така, че да отговаря на бизнес целите на проекта, а не обратното. Уверяваме се, че клиентите имат налична хибридна среда и могат да използват своите приложения както локално, така и в облака.
В България Fujitsu има екип от експерти и добре развита мрежа от оторизирани партньори, които могат да ви предложат и внедрят решенията на Fujitsu, както и местно обслужване и поддръжка 24/7. Ако желаете да получите консултация по проекти, свързани с дигитална трансформация и/или стратегия, управлявана от данни, не се колебайте да се свържете с Вяра Чангърова, която ръководи дейностите за Fujitsu в България, vyara.changarova.external@fujitsu.com, +359886152653.
HYBRID IT – The wild card in rapidly changing markets
Fujitsu
BRANDVOICE | Partnership programme
How companies are transforming into a data-driven enterprise with co-creation
After the pandemic “digital transformation” became the new hot topic. How far have companies come since then – have they advanced sufficiently or are they still barely scratching the surface?
In terms of the digital transformation itself it is hard to say and depends on the company and its capabilities. When the pandemic came, a lot of companies quickly responded by putting the right infrastructure in place so that their employees could work from home. I think most companies have progressed as far as being able to handle their day-to-day business operations in this environment, although it’s still not all of them.
Regarding the usage of data and making the most out of it, I would say a lot of companies are still at the beginning of this phase. For many companies, data-driven transformation is not yet on the agenda. This is also because they feel comfortable with their actual market position and product portfolio. The problem is: disruptive technologies have no regard for the status quo and can sometimes be deployed radically easily and quickly. A market change can occur so fast that previously leading companies can be left behind or put under massive pressure in a very short time. Just think of e-mobility or the FinTech sector, where the decades of experience in technologies and structures of traditional market participants are pulverized almost overnight because they no longer play a role in the new reality.
What major trends do you see regarding the overall data-driven transformation of enterprises?
There are many trends to be found from different perspectives and I can highlight a few.
Regarding end customers, it’s all about customer experience. Just one example: When it comes to communicating with customers, they tend to use more than one channel such as web, call center, email, at the store, etc. at a time but expect to get the same level of service. In the background, you have to think about synchronizing the customer information you receive from all those various channels so you can provide a seamless service, and at the end: experience to the customer. For years, however, companies have built up parallel storage locations for identical data, just think of customer data in web shops, in the CRM, in the retail system, in the call center, application, SAP, etc. This was done for availability reasons and system autarky, which is exactly what makes the experience so complex to manage.
In terms of companies, edge computing is a big trend. Currently, the amounts of data that are being created at the edge, for example in a store which is by definition an edge, seems endless. This means that you can’t transfer such a huge load to a central location and do the number crunching there. The computation should be handled close to the source of the data and edge computing allows you just that.
Can you tell us more about hybrid IT and the value it brings to enterprises?
What we’ve been seeing in the past is that companies were looking at their on-prem infrastructure and cloud capabilities as separate things, a typical software-as-a-service scenario. But in the last few years we have noticed that those two things are becoming adjoined. This allows you to store your data locally, where you can run a specific asset or legacy applications, and at the same time you can enhance your business by storing other resources in the cloud, where you can scale your workload easily. And this is really valuable to the customer.
Think for example about launching a new web store – you have no idea how many customers it will have to serve, it could be 1,000 but it also could be 1 million. So, what would be the right infrastructure in your data center to serve this demand? This is a question that you can’t answer. But now with hybrid IT you can make sure that you serve a specific amount of workload at your data center with existing infrastructure and then really scale very seamlessly into the cloud. And when the shop gets really big, you can also move it completely to the cloud. Hybrid can even go so far as to automate the use of the cheapest cloud provider in relation to the workload or even only in the data center when there is nothing going on in the web shop. Flexible, dynamic, in real time. In other words, true hybrid infrastructure.
What are the major challenges in the transition to a hybrid cloud environment?
First of all, customers have to make sure that their infrastructure is capable of making use of the cloud environment using the hybrid approach. But this is the easy part and we at Fujitsu can help customers identify and solve this. The bigger hurdle is the application side. To really make use of cloud resources it makes a lot of sense to have an application which is running in a containerized environment. This is often also called a “cloud-ready” or “cloud-native” application, where the latter is designed for the cloud but can also run on-prem in a hybrid environment due to the technology. And when we think about legacy applications which have been developed 10 or 20 years ago, it’s often not possible to run in the cloud without any further action. It is advisable to recreate those applications from scratch in a containerized fashion. This means costs and you have to explain to the CFO with a very solid business case why a system that works has to be redeveloped.
You also have to think about the legal aspects of operating in the cloud. When you run applications data is inevitably created, and you have to make sure that its security is in line with the current legal requirements and compliance.
Another issue is latency. When we think about the parcel business for example, you want to grab a product and bring it to the customer as quickly as possible. Large companies in this sector have to transport, distribute and allocate hundreds or thousands of parcels per second in their parcel centers. When you are using resources from the cloud there is latency – when you are looking for information, it may take time to receive it. So, if you have to rely 100% on timely provision of this information to manage your logistics, it won’t work. This is not only because of the cloud with its shared workloads per se, but also because of the data lines with all their latencies that simply add up. So, in order for the hybrid model to be most effective, you have to determine which applications are latency-sensitive and run them on-prem, while you utilize cloud resources for others.
In which business sectors do companies stand to gain the most from in a transformation to a data-driven strategy?
I already mentioned logistics, where a lot of data is created, but that’s not the only one. In any sector where you want to secure or improve your market position, the use of data makes a lot of sense.
Manufacturing for example. Having data in place to give a prediction for an upcoming failure of a machine immediately brings value. This is a solution Fujitsu offers and it attracts great interest. In the banking sector, data can be used to determine when ATMs will have a problem. In energy, we are doing predictions for upcoming problems with gas turbines so that they can be resolved before a larger problem occurs.
Another prominent example is healthcare. We can help diagnose serious illnesses like pancreatic cancer, which is otherwise very difficult to detect, by doing scans on patients and monitoring for certain patterns which hint of a possible issue. One of our customers said at the beginning of this year: “Since the digital transformation of our hospital, we have produced more data in one year than in the last eight years combined”. I think that shows very impressively what we are talking about here. So, we are talking about data, integration of systems, OT/IT coupling, hybrid infrastructures that can also handle this, evaluation of data with analytics and artificial intelligence. That’s not trivial, but it can be done. One thing is crucial here: having a partner who knows how to do it.
How does Fujitsu handle the data-driven transformation journey of its clients?
Currently, the most successful companies in the world are data-driven. Just look at the Nasdaq 100 or S&P 500 index, or the EuroStoxx 50. Some of our clients come to us with the idea of adding a portfolio element which they have seen in those companies. Others however come to us with a less clear idea and want our help to refine it and make it a reality – we call this process co-creation. We have co-creation centers in Munich, Tokyo, Osaka, London and New York where we can have face-to-face meetings with customers in order to find the best solution for them. Of course, we also have a 3D online environment with avatars that we use a lot, especially during the pandemic. A mobile center is also available for direct use at the client’s premises.
Fujitsu will help clients to identify what kind of data is needed to achieve their goal and to find the right sources. If the data doesn’t exist, we determine ways to create it. It is important to realize that about 80% of the data is not visible, so-called dark data. And machines in industry, for example, are not always able to provide data, because some of it is very old and not digitized. Retrofitting can help in such scenarios, so the retrofitting of sensors. We also help the client ensure the use of good quality data – that’s why we often advise that we start small, with good quality sources, and expand from there. Another important aspect we help with is the establishment of the right data culture in the company.
Fujitsu also helps with staff and skills. We have over 10,000 developers and 800 data scientists at our disposal, which help customers with the specifics of the project. For this very purpose, we have also created an ecosystem of partners that clients and companies can access. We call this the DDTS partner Ecosystem; DDTS stands for Fujitsu’s Data-Driven Transformation Strategy.
And, in the end, Fujitsu has a platform business, which is what you need to get everything up and running. Infrastructures that are aligned with the target scenario, i.e., the business objective of the project. And not vice versa. We ensure that clients have a hybrid environment in place and are capable of running their applications both on-prem and in the cloud.
In Bulgaria Fujitsu has a local team of experts and a well-developed network of authorized partners who can offer you, and moreover – implement Fujitsu solutions with the provision of local service and support 24×7. If you want to receive additional information or need a consultation on projects related to digital transformation and/or data-driven strategy, do not hesitate to contact Vyara Changarova at vyara.changarova.external@fujitsu.com or +359886152653.