На върха на четката
Георги Сандев (39) ме посреща виртуално в нюйоркския си апартамент, делят ни хиляди километри и седем часа разлика. Той е приятен събеседник – открит, забавен и често се смее, докато превърта назад историята си на момче от провинцията, проправило само пътя си в Ню Йорк – в индустрия, мнителна и труднодостъпна като модата.
Като при много други успешни артисти, работещи зад кадър, славата на Сандев също остава малко встрани от медийното око. Но звездите, които позират пред камерите, отлично знаят кой е той. Четката му е докоснала лицата на почти всяка съвременна модна икона: Кейт Мос, Синди Крауфърд, Наоми Кембъл, Кристи Търлингтън, Жизел Бюндхен, Бела Хадид, Ирина Шейк са само върхът на айсберга. Работи в рекламни кампании за Versace, Chanel, Moschino, Ermanno Scervino, Monot, Tod’s, Givenchy, Alberta Ferretti и много други. Снима корици за Vogue Brasil, Russia, Hong Kong, Harper’s Bazaar, Elle и т.н. в екип с емблематични фотографи като Марио Тестино, Тери Ричардсън, Мерт и Маркус, Луиджи и Ианго, Патрик Демаршалие. Казва, че в кариерата си е имал късмет, но подчертава: „Човек трябва да работи за късмета си, да е отворен към възможностите, към света, да е активен и да търси това, което иска да прави.“
Историята му като мейкъп артист започва на шега в родната Стара Загора, където Георги Сандев живее до 18-годишен. Негово хоби са състезателните танци, в които е обичайна практика по време на състезания партньорите да си помагат с грима и прическите. Скоро Сандев започва да отговаря за макиажа на целия клуб. Като студент по Стопанско управление в Софийския университет редовно прекарва летата си в САЩ по Work&Travel програми. През 2005 г. изпраща имейл със снимки на работата си на известен гримьор и изненадващо получава отговор на следващия ден: „Имаш талант и ако го чувстваш в сърцето си, трябва да направиш нещо с него.“ Българинът е толкова мотивиран, че започва всяка седмица да изпраща молби за интервю в близкия магазин на MAC Cosmetics, водеща компания в козметичния бранш, и получава своя шанс – нает е да работи почасово като гримьор за бранда.
Обратно в България, той е твърдо решен да се развива професионално като мейкъп артист. Уменията му и западният стил на работа са оценени от водещата по онова време продуцентска компания „Сиа ентъртейнмънт“ и Сандев става единият от двамата главни гримьори в екипа ѝ. Успоредно с ангажиментите към телевизионни предавания, риалити формати, музикални клипове и български знаменитости, Георги Сандев прави корици и едиториъли за български модни списания. Но колкото и комфортно да се чувства на мястото си, България му се струва малка. Мечтае да се пробва на международната сцена: „Исках да видя дали мога да бъда част от хората, които създават тенденциите и са вдъхновението, а не да съм от тези, които се вдъхновяват.“
Пристига в Ню Йорк през 2007 г. – с два куфара и 2500 долара лични спестявания, които бързо се изпаряват. Често сменя квартирите си, но не му тежи: „Фиксидеята ми беше да се издържам като гримьор и не се отклонявах от целта.“ Започва в салон за красота в Бруклин, където клиентите му са най-вече рускини и италианки, които разкрасява за сватби, балове, бармицви и други поводи. Изкарва толкова, колкото да покрива адвокатския хонорар за зелена карта, наема и основните си разходи. В свободното си време обикаля агенциите за таланти и показва семпла черна папка с принтирани снимки на свои визии, но без никакъв успех. Само една агентка му обръща внимание: „Не знам откъде идваш, но тук нещата стоят по-различно. Ще ти покажа как изглежда портфолиото на един артист.“ И слага пред него „красива книга с кожени корици“.
Това обаче не е достатъчно, за да пробие в модната джунгла на Ню Йорк. Година и половина след пристигането си в САЩ Сандев обмисля завръщане у дома: „Нямаше развитие – не работех с хората, с които исках, нямах финанси, не живеех, а преживявах.“ Междувременно присъства на мастърклас на Франсис Хатауей, гримьор – легенда в модната индустрия. В края на събитието българинът отива да ѝ благодари за вдъхновението и ѝ подава своя визитка: „Ако имате нужда от някаква помощ, ще съм щастлив да ви асистирам.“ След два дни получава предложение да стане неин асистент. По стечение на обстоятелствата в този момент позицията е вакантна. „Беше късмет, но нямаше да се случи, ако не бях поел инициативата да говоря с нея“, казва гримьорът.
Задълженията му включват грижата за арсенала от гримове на Хатауей, организирането на програмата ѝ, дори носенето на кафе. Като нейна дясна ръка българинът събира опит и изучава в детайли занаята. „Повечето хора в индустрията очакват да те използват като роб, докато Франсис искаше аз да се уча и да се развивам“, споделя артистът.
Израстването в индустрията има своите правила. „В момента, в който станеш първи асистент на някое известно име, реномето ти автоматично се вдига, защото си получил неговото одобрение“, посочва Сандев. Междувременно се създават приятелства с другите първи асистенти – на фотографите, стилистите, арт директорите, хора, които един ден ще бъдат следващата „голяма работа“ в бизнеса. В наши дни ситуацията е различна, отбелязва гримьорът. Изграждането на кариера крачка по крачка е заменено от по-къс маршрут.
„ЧОВЕК ТРЯБВА ДА РАБОТИ ЗА КЪСМЕТА СИ, ДА Е ОТВОРЕН КЪМ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ, ДА Е АКТИВЕН, ПО ОТВОРЕН КЪМ СВЕТА И ДА ТЪРСИ ТОВА, КОЕТО ИСКА ДА ПРАВИ.“
Бюти инфлуенсърите с милиони последователи в Tik Tok, YouTube и Instagram, част от тях на възраст, на която нямат право легално да си поръчат коктейл в САЩ, завладяват сектора. Те продават постовете си за петцифрени суми, правят колаборации с козметични гиганти и печелят милиони долари за кратко време. „Това са хора, безспорно много успешни финансово, защото създадоха работещ бизнес в онлайн и социалното пространство. В никакъв случай не се чувствам „застрашен“ от тях, въпреки че всички се занимаваме с грим, ние сме в доста различни ниши“, коментира Георги Сандев.
Съгласен е, че последователите са важни – първото нещо, което правят клиентите, е да проверят профила му в Instagram.
Неговите днес са 41.5 хиляди. Сандев обаче не отделя достатъчно време на социалната мрежа. В сравнение с Марио Дадиванович, мейкъп звезда и личен гримьор на Ким Кардашиян, е направо мързелив. „Той става всяка сутрин в 6, за да подготви постове си, и в 8 е на работа чак до вечерта.“ Георги Сандев също е свикнал да става рано. Времето между 2009 и 2014 г. прекарва зад кулисите на модните седмици в Ню Йорк, Милано, Париж и Лондон и често трябва да е на работа в 3 или 4 сутринта заради репетициите на дефилетата за различните брандове. „Правил съм по 45 шоута на сезон, голям адреналин“, припомня си гримьорът и дава пример как на ревюто на Miu Miu в Париж се налага за нула време да постави изкуствени мигли, лежейки на земята, докато фризьорът се занимава с косата на модела.
Попаднал на правилното място с правилните хора, в среда, която го харесва, нещата се развиват лавинообразно за Сандев. Влиза в основните екипи на някои от най-влиятелните хора в модната индустрия като Даян Кендал, Питър Филипс, тогава креативен директор на Chanel Beauty, Стефан Маре, гримьорът на супермоделите, мейкъп звездата Пат Макграт и др., главен асистент е на Лучия Пиeрони. С тях създава солидна биография – снима рекламни мегапродукции, модни сесии, корици, минава на ти със супер фотографи и модели. Георги Сандев става познато име в индустрията, както и стилът му, в който „фокусът е върху цялостната визия на човека, а не върху грима“. В кариерата си обаче той не е развивал себе си целенасочено като бранд.
Ръководи се от това кой в индустрията му допада като естетика и се стреми да работи с тези таланти. „Ако човек е верен на това, което харесва, и има постоянство, неговият т. нар. бранд ще се самоизгради“, казва Сандев.
През 2014 г. подписва договор с агенция за таланти, от няколко години е с Forward Artists, в чийто списък са част от най-търсените професионалисти в бекстейджа на модата. „Добрият агент има визия какво е добре за теб като артист и какво не е, защото не всичко е подходящо за кариерата ти“, посочва Сандев. Фокусът на неговата все още е обърнат към модата. Когато прави едиториъли, получава по-голяма креативна свобода. В портфолиото му влизат и консултантски услуги, реклами и събития на червения килим като оскари, златни глобуси, кинофестивали и други – все високобюджетни и престижни ангажименти. Напоследък обаче Георги Сандев работи все повече и с известни личности, между които световни звезди като Мадона, Кейт Мос, Алесандра Амброзио, Дуа Липа и много, много други. Преориентира се в тази посока преди три-четири години, осъзнал факта, че селебрити културата се превръща в движеща сила. „Знаменитостите си дадоха сметка за влиянието, което имат, и което брандовете и списанията искат да използват. И сега те диктуват кой ще е на снимките, докато преди тази сила беше във фотографите, арт директорите, стилистите“, обяснява мейкъп артистът. В отношенията с популярните Сандев отбелязва интересен психологически момент. Те винаги питат агента му „А той може ли да работи с истински хора“, искайки да се уверят, че може да гримира освен модели и не толкова перфектни човешки същества.
За успеха в този бизнес е ключово да си психолог, посочва Георги Сандев: „Талантът е нещо, което ще те отличи от останалите, но голяма част от работата ни е да решаваме проблеми – постоянно нещо се случва и трябва да прецениш ситуацията и да я навигираш, трябва да си човек, на когото може да се разчита, да си приятен. Звездите например искат около тях да е някой, с когото да си поговорят и да прекарат добре, освен да бъдат гримирани.“ Свикнал е да работи на бързи обороти и графикът му да се променя в последния момент, особено покрай ковид кризата. „Игра на нерви е“, изрича той и разказва как, когато избухва пандемията, остава три месеца у дома. Клиентите намаляват, бюджетите също, но от миналата година програмата му отново е препълнена.
Дали в нея има място за създаването на бранд гримове с неговото име? Това е ход, който правят все повече професионалисти със звездно портфолио, включително и неговият приятел Марио Дадиванович. Освен това мейкъп пазарът е във възход. Тази година прогнозата на Statista е обемът му да достигне 80,5 млрд. долара, а за 2025 г. – 89 млрд. За Сандев подобна крачка още не е на дневен ред, въпреки че има интерес от инвеститори. Смята, че сега нишата е пренаситена и предпочита да изчака своя момент. На този етап той няма грандиозни планове, иска само едно – да работи с хора, с които му е приятно да прекарва времето си, и да създава красиви и вдъхновяващи визии.