Трудности и стратегии в предприемачеството
Предприемачеството е като минно поле. Макар и повечето хора да са намерили своя път, други са напълно изгубени. Зад всяко блестящо заглавие и перфектна корица се крие история с много мъки. Зад всеки истински успешен създател стоят проблемите, през които е минал. Ако смятате, че все още не сте разгадали загадката на успеха, можем да ви уверим, че не сте сами. Повечето предприемачи са объркани. Ето и трите причини защо и какво можем да направим.
Следване на грешни съвети
Нежеланите бизнес съвети от ,,разбирачи” са неизбежни в ежедневието. Сякаш вече не можем да излезем от вкъщи, без да попаднем на някой ,,експерт”, който ни дава акъл. В социалните в мрежи ситуацията е сходна. Има хиляди препоръки, които ни казват от какво да се откажем или какво да опитаме.
ГОЛЕМИЯТ ВЪПРОС Е КОГО ТРЯБВА ДА СЛУШАМЕ
Предприемачите четат бизнес книги, слушат чужди истории, намират ментори и слушат подкасти. И го правят повече от когато и да било. Всяко от изброените промотира различен метод за създаване на добавена стойност за обществото, за организиране на кампании, изграждане на екип или промотиране на марка.
Големият въпрос е кое да следват и кое да игнорират от морето със съвети.
Стратегия и растеж
Не слагайте всички очаквания в една кошница и първо си преценете какво искате да постигнете. Тези въпроси ще ви помогнат:
- Да се фокусираме върху целите ни през идния месец или да гледаме в далечното бъдеще?
- Какви трябва да са отношенията ни с клиентите и доколко трябва да се съобразяваме с техните желания?
- Да заложим ли всичко, което имаме, за да постигнем един по-добър резултат?
След това наблегнете на това, което се случва в самата компания. Проблемите, които идват с растежа, влияят на ценностите и приоритетите. В зависимост от големината на компанията всеки етап от растежа изисква различни подходи.
Те са специфични и идват с придружаващи ги трудности. Неочакваните предизвикателства и откриването на ценности на екипа ни са в основата на израстването. Понякога го разбираме, когато служител не отстъпва на шефа и продължава да защитава идеята си, или когато откажем да направим някое от желанията на клиент по етични причини.
За да стигнем до този момент, трябва да познаваме нашия бизнес и бизнеса на организациите, с които работим. Ако не знаете ценностите на другия бизнес, защо бихте последвали неговия съвет за вашите процеси? Ако сте в началото на вашето приключение, как чуждите решения могат да ви помогнат? Въпреки това предприемачите постоянно променят своите действия.
ПОНЯКОГА Е ЗАРАДИ КЛИЕНТА, КОЙТО ВДИГА НАЙ-МНОГО ШУМ, ДРУГ ПЪТ Е ЗАРАДИ ПОТЕНЦИАЛЕН ТАКЪВ, КОЙТО ИСКАТ ДА ВПЕЧАТЛЯТ.
Това обаче им не е в тяхна полза дългосрочно.
Решението
Предприемачите, които са объркани, трябва да увеличат timeline-а си. Да планират за 5 години напред. Идеите ви за 2023 и 2024 г. трябва да са готови много преди да сте приключили 2022.
Когато се правят стратегии, трябва винаги да се проявява критично мислене. Ако някой ни каже какво да правим, не сме длъжни да го слушаме. Ако не знаем какво искаме, другите не могат да ни кажат какво да правим. Ако тези хора не са в същата ситуация, съветите им може да не проработят при нас.
За да има смисъл от съветите на хората около нас, първо трябва да знаем кои сме, за какво се борим и в какво стои зад фаза на бизнеса ни. Освен това е важно да знаем нашите цели, роля и посока и да вярваме в своя път.
Автор: Дара Шопова