Лайфстайл технологична компания
Как CleverPine използва лайфстайл бизнес модел, за да създава много повече добавена стойност от конкурентите си
Докато офисите на ИТ компаниите в съседните сгради са почти обезлюдени, обширният офис на софтуерната компания CleverPine е учудващо пълен. Дори в дните, в които могат да работят от вкъщи, повечето служители предпочитат да идват на работните си места.
Това всъщност е една от основните цели на създателите на CleverPine – да създадат компания, в която служителите идват с удоволствие на работа. Иначе казано – лайфстайл компания.
„Това беше следващата логична стъпка: създаването на изцяло наш бранд с ценностната система на нашия колектив – казва Христо Тодоров, съосновател на CleverPine. Да правим това, което ние искаме, по начина, по който го искаме, с хората които искаме. Бизнес модел, който ще ни позволи всяка сутрин, като се събудиш, да тръгнеш към офиса с кеф и нетърпение.“
Тодоров създава CleverPine заедно с Георги Литвиненко и Деян Горинов. Тримата съоснователи работят като екип от 10 години и през 2021 г. решават, че е време да създадат собствен бизнес. Но те не искат да са просто поредната компания, която пише софтуер по поръчка и се опитва да расте безконтролно с цел да генерира повече приходи. Макар да изглежда логично от бизнес гледна точка, последното поставя предизвикателства вътре в самата компания: служителите се чувстват демотивирани, а изпълнението на клиентските проекти често не е достатъчно качествено.
Вместо да залагат на безкраен растеж по хоризонталата, тримата основатели на CleverPine са си поставили за цел да растат ограничено. Вълшебното число за тях е 150 – такъв е броят на служителите, до който Тодоров, Литвиненко и Горинов искат да разширят своята компания (в момента за CleverPine работят около 70 души). „Вярваме, че когато стигнем 150 служители, ще можем да създаваме още повече добавена стойност, за да продължим да растем по вертикала“, казва Георги Литвиненко.
В социалната психология 150 е известно като „числото на Дънбар“: по името на британския антрополог Робин Дънбар, който твърди, че хората могат да създават стабилни отношения с до 150 други човешки същества. От личния си опит Тодоров, Литвиненко и Горинов осъзнават, че това число наистина работи, доколкото кара хората в екипа им да се чувстват комфортно и да работят мотивирано.
Тук идва и другата голяма разлика между CleverPine и много ИТ компании в България. Служителите на CleverPine се занимават основно с продуктов мениджмънт; в доста случаи изграждат даден продукт буквално от нулата, в други поемат продукт от предишен доставчик или вътрешен екип на клиента. Това контрастира със ситуацията в други технологични фирми, където служителите буквално се отдават под наем на клиентите. „Ние не продаваме хора, СВ-та и човекодни – казва Литвиненко. – Ние сме единствен или много важен технологичен доставчик, на който клиентите имат доверие да управляват целия процес по изграждане система, продукт и фичър (част от продукт), а не от който просто ще наемат 5 или 10 души и не търсят допълнителна стойност.“
Тази стратегия е заложена от създаването на CleverPine. Съоснователите сядат на една маса и решават, че компанията им ще решава бизнес проблеми и ще допринася стойност на клиентите си чрез консултиране и изпълнение, а не чрез доставяне на хора. За да постигнат тази цел, избират лайфстайл бизнес модела, тъй като удовлетворените служители работят по-добре, и поставят фокуса върху качеството и добавена стойност на услугите. „По дефиниция лайфстайл компанията се създава с идеята, че никога няма да я продадеш, да направиш IPO или да вкараш външни инвеститори. Тогава естествено започваш да мислиш за това какво ще те отличава, какво ще те кара да се чувстваш добре в това, което правиш, и много други въпроси, които ги няма, ако знаеш, че планът ти е след 3–4–5 години да продадеш бизнеса и да си аут. CleverPine е различна именно заради това – казва Горинов. – Нямаме намерение да ставаме компания от 500–600–1000 души, защото тогава културата в компанията е куха. Няма да има никакво значение кои са хората в нея, стига бройката им да се увеличава и месомелачката да се върти.“
CleverPine обръща толкова много внимание на развитието на служителите си, че новите попълнения в компанията изкарват първите три месеца в режим на настройване към този модел на работа, преди да започнат да работят по реални проекти. Така те имат време да се приспособят към средата, да получат нови умения, често ако преди това са работили в аутсорсинг компания, им трябва и време да излязат от типичното за бранша мислене в човекочасове, а не в резултати и добавена стойност за клиента. „Искаме да чувстват, че това е тяхното място и тук сме техните хора“ – казва Тодоров.
Тази практика е част от желанието на CleverPine за устойчиво развитие, което отново е свързано с идеята за създаване на добавена стойност. Идеята за устойчиво развитие е до такава степен кодирана в ДНК на CleverPine, че се вижда във всеки детайл от обстановката в офиса – всички около нас е от масивно дърво, метал и стъкло, нулево използване на пластмаса, използване на малки количества рециклирана хартия, кърпите за ръце са памучни, снабдяване от местни доставчици и дребни производители, захранване с електроенергия, произведена от възобновяеми източници, и т.н.
Христо Тодоров, Георги Литвиненко и Деян Горинов вярват, че това е успешната формула за създаването на компания, която се отличава ясно от конкурентите си на пазара. Днес CleverPine работи с компании от всякакъв калибър и индустрии. Фирмата беше създадена насред ковид пандемията и постигна забележителен растеж за съвсем кратко време.
Все пак съоснователите на CleverPine споделят, че пандемията е създала и най-голямото предизвикателство в кратката история на компанията, а именно намирането на висококвалифицирани кадри. Тримата посочват, че заради преминаването към дистанционен режим на работа много от специалистите в бранша са загубили желание да излизат от зоната си на комфорт и дългото откъсване от реалната работна среда се отразява на работата им и на крайния продукт. Ето защо в CleverPine се насърчава работата в офиса, макар служителите да имат дни, в които могат да работят от домовете си. Тази практика създава сплотени екипи и увеличава откритата и ясна комуникация, увеличава гъвкавостта и възможността за бърза реакция и в крайна сметка добавя повече стойност за клиентите. Част от служителите в CleverPine са в компанията именно защото предпочитат офисната среда пред разсейващата и често самотна работа от вкъщи.
След като получава летящ старт на пазара, CleverPine вече гледа към бъдещето в средносрочен план. Основните цели на създателите ѝ са да я утвърдят на пазара чрез конкурентните ѝ предимства: висококвалифициран екип за създаване и управление на продукти, който служи като дългосрочен партньор, а не като агенция за набиране на персонал. Първите им стъпки са в правилната посока и резултатите на компанията го показват. „Искаме да сме разпознати от обществото и клиентите като нещо повече от всички останали компании за софтуерни услуги – казва Христо Тодоров. – Искаме да сме играч, който ще ти помогне в трудните моменти, а не просто ще ти доставя хора.“