Следващата стъпка на тигъра
В края на 2016 г. технологичният гигант IBM се готви да ребрандира своята платформа за облачни услуги Bluemix, като в същото време се опитва да я пригоди за нуждите на видеонаблюдението. Задачата не е лесна: видеонаблюдението изисква съхранение на много данни и светкавично бърза връзка между локалните машини и сървърите, на които се съхраняват записите.
В доклад, публикуван през февруари 2017 г., IBM обявява, че е открила техническо решение: софтуерен продукт, който позволява бързо и евтино съхранение на данни в облака. Решението се казва Tiger Bridge и е разработено в България.
Откритието на IBM се оказва крайъгълен камък за Tiger Technology – компанията, която разработва Tiger Bridge. Дотогава българското дружество предоставя технологии основно за медийни компании, чиито стрийминг платформи имат нужда от светкавично бърз пренос на данни.
IBM отваря вратите на Tiger Technology към много нови индустрии, където могат да се намерят потенциални клиенти: например видеонаблюдение и здравеопазване. „Един ден IBM дойдоха и казаха: „Kупили сме един клауд (IBM купува SoftLayer Technologies през 2013 г., за да създаде своя бизнес с облачни услуги Bluemix, сега познат като IBM Cloud) и се опитваме да го направим да работи за видеонаблюдение – спомня си Александър Лефтеров, основател на Tiger Technology. – Ние знаeм, че вие имате една технология, не може ли да я адаптирате така, че да работи за облака?“
Днес предоставянето на технология за управление на данните в облака е един от двата основни източника на приходи за Tiger Technology (другият са продажбите на хардуер). Компанията специализира върху т.нар. хибридни облаци, при които компанията разчита само частично на данните и операциите в облака, а останалата част от операциите се извършват на компютрите в офиса.
Хибридните облаци са предпочитани от организации, работещи с много данни, за които прехвърлянето на целия процес по обработка и достъп до данните в облака би забавил дейността ѝ. Пример за такива организации са болниците, но могат да са компании, занимаващи се с видеонаблюдение, които са един от предпочитаните клиенти за Tiger Technology. „Има цели класове бизнеси, които не могат да си позволят облакът да им е водещ – казва 52-годишният Александър Лефтеров. – Могат да го използват за бекъп, за разширено съхранение, но не могат да си базират бизнеса на него. За тези бизнеси ние правим това, което правим.“
Александър Лефтеров създава Tiger Technology през 2004 г., когато светът все по-отчетливо започва да усеща проблема със съхранение на данни. „По това време мрежите за достъп до данни, които не са локално съхранени, бяха относително бавни – спомня си Лефтеров. – Хората искаха да работят и да колаборират по едни и същи проекти, което затормозяваше мрежите.“
Този период бележи възхода на мрежите за съхранение на данни (SAN или Storage Area Network) – технология, която ускорява работата с данни, намиращи се на отдалечени дискови пространства. Обикновено работният компютър в една организация достъпва отдалечените данни през сървър, което забавя преноса на информация. Архитектурата на SAN позволява на тези отдалечени дискови пространства да се държат като локално свързани, ускорявайки преноса на данни.
Tiger Technology хваща инерцията на пазара за SAN. Макар да трупа впечатляващо портфолио от клиенти, бизнесът на Tiger Technology в един момент започва да бускува на място. „Нямахме достъп до финансиране – казва Александър Лефтеров. – На мускули го докарахме до 1.5 млн. лв. продажби. Но липсваше инвестиционен климат и този първоначален устрем почна да се притъпява.“
Междувременно технологиите напредват и SAN започва да става все по-нишова технология. Все пак защо да ползваш специално технологично решение, когато скоростта на интернет връзката расте и става възможно през нея да минават огромни обеми информация за много кратко време?
Някъде в периода на финансовата и икономическата криза от 2009 г. Tiger Technology решава да се фокусира върху това, което прави най-добре. А то е да предоставя технологията си на компании от сферата на медиите. Това са основно телевизии и постпродукционни студиа, чийто глад за свързаност никога не е напълно заситен.
Години по-късно партньорството с IBM променя посоката на вятъра за Tiger Technology. Компанията започва да разработва продукти, които подобряват управлението на данни в хибридни облаци. Tiger Technology действа като партньор на доставчиците на облачни технологии: IBM, Microsoft, Amazon.
Александър Лефтеров твърди, че през последните 12 месеца продажбите на решения за видеонаблюдение буквално експлодират. „В момента нашият проблем е, че започваме да не можем да отговорим на бизнес очакванията към нас – казва той. – Това звучи като хубав проблем, но не е лесен за решаване.“