В битка за психично здраве
В дните преди големия финал на предприемаческата програма ABLE Activator през декември 2020 г. четири екипа с новаторски идеи и проекти се борят за оценките на журито. Събитието се провежда онлайн заради пандемията и проблемите с техниката допълнително покачват напрежението. Виктория Викторова (33) и нейният екип представят проект за платформа, която предоставя на фирми психотерапия под формата на социална придобивка.
Нейният замисъл е да се създаде безпроблемно изживяване при достъп и ангажиране на услуги за подкрепа на психичното здраве на работното място. Когато става време за въпроси от журито, Мирослав Джоканов, който е основател на Shkolo.bg, се обръща към нея с думите: „Искам да съм първият клиент, директно ме включвайте още днес – още отсега виждам ползата от това, което правите.“ Тази бърза и силно позитивна обратна връзка ѝ действа мотивиращо.
Изведнъж целият проект придобива „ключова значимост“. Независимо какво ще се случи на финала тя знае, че ще реализира MindFit.
Платформата още не е готова, когато от Shkolo.bg започват да ползват услугата. Стартъпът, който предлага софтуерни решения за намаляване на бюрокрацията в българските училища и повишаване ангажираността на родители и ученици, се развива стремглаво. Психическото натоварване е голямо. Вземат грешни решения, а Джоканов не може да реши проблема само с допълнителни дни за почивки. Той дава на служителите си списък с подбраните от MindFit психотерапевти и поема разхода за терапиите.
Половин година по-късно, през юни 2021 г., платформата стартира официално. Джоканов и още няколко души от мениджърския състав продължават да посещават психотерапевт и до днес, а компанията наброява 60 души. Психотерапиите му помагат да асимилира емоциите и мотивите зад поведението си. „Когато си лидер, всеки непремерен жест може да има отражение. Започнах да внимавам за всяка своя дума. Анализирам всичко. Станах по-мъдър в професионален и в личен план“, казва той пред Forbes.
Само за година листът с клиентите на MindFit набъбва с фирми, които разчитат много на всеки свой специалист и са готови да плащат за психичното им здраве. Хроничният стрес и тревожността, причинени от размиването на границите между работа и личен живот, прегарянето на служителите все повече засягат корпоративната среда, а пандемията засилва негативния ефект. Сред клиентите има микро-, малки до средни по размер компании в IT сферата като Snapshot Games, разработчик на видеоигри, където отражението на стреса, депресията, бърнаута и други са много осезаеми. Също и големи компании за разработка на софтуер като MentorMate с над 600 служители.
Виктория Викторова въвежда социалната придобивка в своите три компании с общо 15 служители. Знае какво е да си в плен на депресията и каква е цената да изплуваш. В продължение на 10 години, от късния ѝ тийнейджърски период до края на нейните 20, тя се бори с високофункционална депресия в тежка форма, при която има пориви за самоубийство. Отстрани изглежда като работохолик и човек с много енергия. Никой не подозира, че е на тежки антидепресанти и ходи на психотерапия.
Сама не разбира защо ѝ се случва, при положение че има смислена работа (тогава все още е редактор първо в „Телеграф“, после и в OFFNews) и е сгодена. Сутрин трудно се измъква от вкъщи, но влезе ли в офиса, става хиперфункционална. Затрупва сe с работа. Вечер е смазана. Не спира да плаче, гледа празно в една точка и всичко ѝ се струва „безсмислено, скучно, смазващо“.
Решава да смени средата и да завърши тренировъчния лагер за програмисти на „Империя онлайн“. Има страст към видеоигрите и високите технологии. Само че и тук не постига удовлетворение, защото жадува за повече свобода, а не я получава. Иска да стартира в главата си ентусиазъм и страст, вдъхновение и позитивизъм и по този начин да се спаси от депресията, а начинът според нея е да започне нещо свое.
През 2015 г. тя създава маркетингова агенция – „Прес старт”, която работи с клиенти от гейминг индустрията и високите технологии. Най-ценният продукт, изработен от екипа, е свързан с улеснение за организаторите на събития. „Започнахме да пресъздаваме фотореалистично залите в големи хотели така, че хората да си вършат работата, без да посещават мястото многократно“, казва тя. Решението предизвиква инвеститорски интерес, но за да се случат нещата, е нужно да регистрира нова, технологична компания. С „ЛейАлт” започва да предоставя микс от виртуална и добавена реалност за визуализация на зали за събития. В пандемията обаче събитийният живот замира, а това спира развитието на проекта. Програмистите на „ЛейАлт” се пренасочват в разработката на софтуер за онлайн търговия, който да дава възможност на търговците сами да заснемат продуктите с телефона и да ги качват като 3D модели в своите магазини. С тази новост стартъпът привлича 50 хил. евро рисков капитал от Innovation Capital. После още 200 хил. евро от NV3, само че в този момент Apple излизат с новина, че са разработили подобна технология, и Виктория Викторова се чувства некомфортно да вземе парите.
Макар в бизнеса да е успешна, тя изживява множество върхове и спадове на психическа нестабилност, докато се измъкне от депресията. Разделя се с клиенти и с токсичните хора в живота ѝ.
Освободена от депресията, тя започва да разказва за проблема в социалните мрежи, в медии и по време на дискусии. Стотици хора ѝ пишат, че минават през същото, но ги е страх да го споделят. Викторова си поставя цел да разбие стигмата. Тя започва да помага на всички, които ѝ пишат, като ги насочва към подходящ специалист.
През 2019 г. едно от момичетата в офиса на „Прес старт” ѝ споделя, че усеща нужда от психотерапия, но изпитва вина да харчи пари за скъпи услуги вместо за по-приоритетни неща. Викторова много мисли как да ѝ помогне. Като се замисля, че дава редица социални придобивки – за спорт, ваучери за храна и допълнително здравно осигуряване, стига до идеята да вкара и психотерапия и да го превърне в бизнес. В началото е скептична, че ще трябват неистови усилия да убеждава работодателите колко важно нещо са психическото и емоционалното здраве и стабилност на техните служители, но изведнъж идва пандемията и навсякъде започва да се говори за отражението ѝ върху хората.
Когато кандидатства с идеята за MindFit в ABLE Activator, около нея се събира екип „по-голям, отколкото е нужен“. На финала MindFit е обявен за победител, а изпълнителният директор на „Дриймикс“ Тодор Гигилев, споделя, че бърнаутът на ключов служител му е струвал около 50 хил. лева. Викторова подкрепя проекта с данни от Българската стопанска камара, че „на национално ниво загубите на бизнеса вследствие на стрес възлизат на над 80 млн. лева годишно“.
По време на програмата тя води разговори с потенциални клиенти, които поддържат проформа подобна услуга, но служителите им не знаят или не искат да се възползват заради страх от липса на конфиденциалност. „Така разбрахме колко важен въпрос е поверителността за успеха на платформата“, казва Викторова. С изненада установява също, че цената за терапията не е водеща при повечето работодатели: „Мислехме, че ще ги интересува колко пари ще им струва, а се оказа, че слагат на първо място качеството на специалистите.“
Подборът на специалисти е ключов фактор за успеха на Mindfit. В България няма закон за психотерапия. Всеки може да се нарече психотерапевт. Викторова привлича за консултанти хора с опит в страни с регулация, които създават стандарти на базата на европейската харта за специалистите по психично здраве. Те преглеждат над 100 кандидатури, от които подбират над 30 психолози и психотерапевти от цялата страна. За избраните MindFit се явява допълнителен канал за клиенти и удобна система за заявяване на срещи. Повечето работят онлайн. Работодателят плаща терапията, а MindFit печели от комисиона. Класическият модел на абонамент отпада. „Не е етично да се правят пари от това, че част от хората в една компания няма да използват психотерапия“, смята Викторова.
Тя е на кръстопът да отвори услугата за физически лица. Въпреки че има техническата възможност да го направи, се притеснява да не се загуби фокусът. Проблемът е в различния начин на комуникация с частните клиенти. Количеството въпроси, които ще идват, и методите за разплащане са различни. Ще има нужда от повече човешки ресурс и от инвестиция.
Официално MindFit е на печалба от шестия месец и има заявен интерес от инвеститори, но Викторова е доста чувствителна на тема дялове в компанията. За инвестиции може да мисли, когато дойде време за експанзия на чуждите пазари. Смята, че ще ѝ се получи. Сферата на дигиталното здравеопазване е стремглаво растящ сектор, който става все по-интересен за инвеститорите. Първата швейцарска дигитална здравна компания Kyan Health, създадена през март 2021 г., която предоставя цялостни, персонализирани решения за психично благополучие и здраве за служителите, наскоро си осигури 1.5 милиона швейцарски франка свеж капитал. В България има платформи като Superdoc и Healee, които също предлагат психотерапевти. Нуждата от психотерапия няма да отшуми с пандемията, защото вече е отворена нова страница, смята Викторова, а това може само да затвърди позицията на MindFit като доставчик на корпоративни услуги за психично здраве.