Включващ, въвеждаш, изключваш
Надалеч от шумните партита в Саут бийч и анклавите на богаташите в залива Бискейн, Райън Бреслоу – един от най-богатите жители на Маями и един от най-младите милиардери в света, на едва 27 години – е седнал с кръстосани крака върху синя възглавница в своята скромна вила с три спални.
Бреслоу прекарва повечето дни сам вкъщи. Той танцува на диско хаус музика на изкуствената трева в задния си двор. Медитира сред извисяващи се палми, бели статуи на Буда и под звуците на бръмчащ климатик. От бюрото до пътеката за бягане в слънчевата си стая, в близост до церемониалните барабани, той управлява Bolt – своя финтех стартъп с активи 11 млрд. долара (по оценка), в който работят 700 служители и който си е поставил за цел да осигури на милиони онлайн магазини безпроблемен чекаут в стила на Amazon само с един клик.
„Живея като монах. Удивително е какво можете да свършите, ако премахнете разсейващите фактори“, разказва Бреслоу. Той е облечен като цветно оръдие за конфети – тениска с лилав комиксов супергерой Болт, къси панталони за бягане с пръски в цвета на дъгата, маратонки Nike с блестящи подметки.
Между срещите в Zoom и виртуалните сесии по йога Бреслоу, чийто дял в Bolt му осигурява богатство 2 млрд. долара, обядва в усамотение и тишина. Той е вегетарианец, а храните са доставени от местни производители. Бреслоу рядко се храни в компанията на други хора. Въздържа се от месо и глутен, кофеин и алкохол. Не употребява хранителни добавки и забранени вещества. Стриктната рутина е част от неговата философия да „работи като лъв“. Тя се състои от моменти на свръхфокусиране и интензивна работа, също както ловува голяма котка. „В работата хората играят прекалено много театър и изпълняват определени движения, за да изглеждат заети“, казва Бреслоу. Неотдавна той е въвел четиридневната работна седмица в компанията. „Предпочитам в свободното си време да обръщате внимание на здравето, благосъстоянието и семейството си, но когато сте тук, на работа, да давате всичко от себе си.“
След залез слънце младият милиардер избягва електрическите светлини и екраните, защото те нарушават съня му. Вместо това пали свещи и свири на барабан от биволска кожа (изработил го е сам с помощта на местно племе), за да се успокои преди лягане.
„Повечето забогатели хора държат да бъдат част от елитен кръг. Аз не искам да имам нищо общо с това – вероятно съм един от малкото милиардери с подобно мислене – казва Бреслоу с усмивка. – Не искам да съм в техните клубове, в техните групи и на техните партита.“
За един затворен домошар, който твърди, че презира сцената в Силициевата долина, присъствието му се усеща навсякъде в технологичния свят. Той набра 1 млрд. долара от инвеститори на рисков капитал, от които 873 млн. долара само от 2020 г. насам, и от големи компании като General Atlantic, BlackRock, WestCap и H.I.G. Growth. Благодарение на полученото финансиране повиши оценката на Bolt до 11 млрд. долара – число, което кара мнозина в света на инвестициите да се почешат по главата, като се има предвид, че фирмата му през 2021 г. отчита едва 40 млн. долара оборот. Броят на купувачите обаче, които използват софтуера на Bolt, рязко нараства – от 800 хил. в началото на 2020 г. до над 12 млн. в наши дни. Бреслоу има договори с Adobe, Forever 21 и Fanatics. Запознати твърдят, че скоро Bolt ще обяви споразумение с една социална мрежа и един от най-големите универсални магазини в САЩ. Извън бизнеса на компанията си Бреслоу е издал самостоятелно две книги (Fundraising и Recruiting) и е създал две организации с нестопанска цел – Conscious.org, за да разпространява неговото верую „работи като лъв“, и Movement, която предлага безплатни уроци по танци в Маями, Лос Анджелис и Ню Йорк.
В същото време Бреслоу всява объркване и смут в целия сектор. През януари той се оттегли от поста главен изпълнителен директор на Bolt и стана изпълнителен председател (executive chairman) – изключително изненадващ ход от млад предприемач, който току-що е набрал 355 млн. долара финансиране. Той публично разказва за плана си да отпуска на служителите си заеми, за да си купят дялове от компанията. Нарича този план радикален, но ветераните от първото поколение на технологичния сектор го смятат просто за безразсъден. Наскоро той се включи в Twitter, за да нанася удари със словесни оръжия от по 280 символа на някои от най-големите играчи в Силициевата долина.
През януари Бреслоу публикува в Twitter дълга тирада, в която твърди, че любимата компания за дигитални плащания Stripe, с капитализация 95 млрд. долара, и Y Combinator – елитният акселератор за стартиращи компании, са „шефове на мафията“, които са се наговорили да смажат конкуренцията в областта на финансовите технологии. За него това е въпрос както на бизнес, така и личен. Stripe е негов конкурент, а Y Combinator навремето му е отказал подкрепа. През февруари Бреслоу написа, че Shopify, компанията за електронна търговия на стойност 90 млрд. долара, която предлага високотехнологични инструменти на малкия бизнес, изяжда собствената си екосистема, като краде най-добрите идеи на своите програмисти. Нито Stripe, нито Shopify, нито техните главни изпълнителни директори – милиардерите Патрик Колисън и Тобиас Лютке – отговориха публично на провокациите.
„Не се страхувам да притесня някои влиятелни хора. Ако аз не говоря за тъмните страни в Силициевата долина, кой ще го направи?
Вярвам, че трябва да се споделят знанията, но и да се споделят борбите, защото нещото, което най-много мразя в Силициевата долина, е, че всеки се изживява като Пепеляшка.“
Разбира се, споделянето на борбите също е добър маркетинг. Bolt – една странна стартираща компания за дигитален чекаут, която все още е слабо известна – трябва бързо да регистрира милиони потребители. Спор в Twitter с известни нейни конкуренти е евтин начин да привлече внимание и да натрупа популярност.
Бреслоу казва, че създаваните от него бури в Twitter са много различни от среднощните тиради на Тръмп. Преди да публикува, той размишлява върху тезата и търси мнението на своите мениджъри, които са опитни специалисти от Amazon, Twitter и Pinterest. Мениджърите, инвеститорите и клиентите казват, че нямат нищо против неговия открит стил.
„Това е Райън. Той е предприемач от поколението Z, който не е доволен от порядките в света и иска да ги промени – казва главният изпълнителен директор на Bolt Маджу Курувила, бивш изпълнителен директор на Amazon, който е управлявал глобалната логистика и внедряването на проекта Prime. – Повечето хора, които постигат успех, не разрушават статуквото. Райън е по-безстрашен.“
Главният изпълнителен директор на BigCommerce Брент Белм – клиент на Bolt, чийто софтуер е инсталиран в над 60 хил. негови онлайн магазина – е сред големите почитатели на Бреслоу: „Обичам, когато хората използват свободата на словото, за да кажат нещо провокативно и интересно, а не безвкусно или политически коректно. Това е фантастично.“
Обещанието на Bolt е просто – да предостави на милиони търговци и стотици милиони купувачи безпроблемен дигитален чекаут с един клик. Amazon разполага с такъв от години. Същото важи и за Shopify. Така че защо да няма чекаут в регионалния магазин за хранителни стоки, търговеца на дребно или местната верига автокъщи? Bolt се насочва към тази огромна междинна група.
„Те работят на голям пазар и имат много възможности. След пет до десет години биха могли да завладеят 20% от пазара на дребно“, казва Денис Конг, основател на CE Innovation Capital, който инвестира в кръг от серия Е за финансиране на Bolt. През 2021 г. Amazon е продала стоки на стойност около 600 млрд. долара. Мрежата от над 1 млн. търговски обекта на Shopify е регистрирала 175 млрд. долара оборот. Bolt е ориентирана към останалите търговци по света, които според статистиката през 2021 г. са продали онлайн стоки на стойност около 4.9 трлн. долара.
За купувача Bolt означава край на попълването на формуляри, търсенето на номера на кредитни карти и запомнянето на още една парола. Можете да се присъедините към мрежата за пазаруване на Bolt, като просто поставите отметка в квадратчето, когато се разплащате в партньорския магазин. След това всеки път, когато посещавате сайт от партньорите на Bolt, сте разпознавани и можете да влизате и да пазарувате с един клик и с код, изпратен чрез текстово съобщение или по имейл.
За продавачите улесненият чекаут с един клик означава повече и по-чести транзакции. В наши дни до 70% от сделките изчакват за чекаут в онлайн количките за плащане. Bolt получава заплащане само при реализиране на сделка, като прибира около 2% от стойността. Приблизително толкова начислява и Shopify на клиенти, които не използват вътрешния софтуер за плащания. Amazon обработва всичко, но начислява на продавачите, които са трети страни, големи такси, вариращи от 8% до 45% от цената на дребно. Търговците при Bolt носят отговорност за заплащането на собствените си такси за доставка и обработване на плащанията с кредитни карти.
Чекаутът изглежда скучна и лесна операция, но технологичните и регулаторните предизвикателства са големи. Сайтът на всеки търговец на дребно трябва да обработва плащанията, данъците върху продажбите, да управлява складовите запаси, разходите за доставка, адресите и кодовете, като същевременно следи за измами. „Трябваше да осъществя по 30 операции по интегриране за един чекаут. Софтуерът е много сложен. Много от екосистемите за търговия са хаквани заедно – казва Бреслоу. – Ето защо процесът по чекаут при повечето сайтове изглежда така, сякаш е създаден десет години преди останалата част от сайта. А ние трябваше да направим нещо, което е много по-трудно – да изградим обща рамка, която да може да се инсталира навсякъде.“
Питър Круковски, старши анализатор на Moody’s за сектора на финансовите технологии, казва, че конкурентите в това пренаселено пространство трябва да предложат нещо повече от бързина, за да спечелят клиенти. Amazon има мащаб, надеждност и безплатна доставка. PayPal, дядото на онлайн плащанията, който се приема от 80% от най-големите 500 сайта в САЩ, предлага защита от измами, peer-to-peer плащания и дебитни карти. Apple Pay, предварително инсталиран върху над 110 млн. устройства iPhone само в САЩ, работи еднакво добре както в App Store, така и в местното кафене. Финтех компаниите Affirm, Afterpay и Klarna предоставят на потребителите незабавни заеми. Дори обикновените уеб браузъри попълват автоматично адресите за доставка и номерата на кредитните карти, за да улеснят чекаута.
Много могъщи компании са се провалили в този процес. Visa, Chase, American Express, Google, Samsung и Walmart създадоха бутони „Купи сега“, но ги спряха. Дори Amazon – пионерът в пазаруването с един клик – забави проекта си за поставяне на жълтия бутон „Купи сега“ на външни сайтове. „Това е като голямо гробище – казва Лиза Елис, старши управляващ директор в изследователския център Moffett-Nathanson. – Десетки компании набраха скорост, достигнаха 10% проникване сред търговците и след това умряха, защото така и не получиха достатъчно клиенти.“
Бреслоу вярва, че Bolt може да измами смъртта и да оправдае оценката си от 11 млрд. долара, като разрасне бизнеса си отвъд бутона „Купи“. Оставете другите компании да се борят за това чий бутон заема най- добра площ върху сайта. Bolt иска да работи като мост, който подпомага обработването на транзакциите зад кулисите. Представете си Intel Inside, но в търговията на дребно. В първобитния свят на финтех компаниите това може да бъде истинска отличителна черта. Bolt иска да е като Швейцария. Софтуерът на компанията работи с всеки процесор, с всеки език за програмиране и метод за плащане – било то с кредитна или с дебитна карта, Apple Pay, Google Pay, PayPal, а съвсем скоро ще започне работа и с криптовалути. Тъй като не е свързан с нито една от компаниите за кредитни карти, банка, телекомуникационна фирма, гигант в областта на социалните медии или търговска марка, Bolt може да работи с всеки.
Инвеститорите не обръщат внимание на нищожните 40 млн. долара годишни продажби донякъде защото са необходими месеци, докато новите партньори в търговията на дребно, с които Бреслоу подписва споразумения на килограм, се появят в мрежата. Очакват се приходите и потребителите да нараснат през втората половина на 2022 г.
„Търсим комбинация от невероятен основател и екип, правилна тема, притегателна сила на продукта и добро ниво на приемане от клиентите. Bolt притежава всичко това – казва инвеститорът от Liontree Хауърд Хан. – Има разлика във времето от момента на подписване на сделката и привличането на потребители. Интересуваме се най-вече от пътя на продукта – кой го използва и какви клиенти привлича той.“
Потенциалните мащаби са причина привържениците да се редят на опашка при тези високи цени. „Да, през последните 12 месеца оценката на активите са основната притегателна сила – казва Нирадж Чандра, основател на Untitled Investments и бивш партньор в Tiger Global. – Но Bolt подписва сделки с търговци, които могат да осигурят брутни транзакции на стойност 100 млн. долара годишно. За нас това е най-важното.“
В движение, а не в компютърна лаборатория, Бреслоу поема по пътя, който ще му донесе милиарди. Той израства в северните части на Маями бийч в семейство на кипящи от енергия собственици на дребен бизнес. Дядовците му са управлявали магазин за дънки, малка счетоводна фирма и магазин за морски дарове. Родителите му се занимават с акваголф, където голфърите изпращат топките в езеро. (За кратко бизнесът им се превърна в туристическа атракция в края на 90-те години на миналия век, след като братя Фарели го показаха във филма „Ах, тази Мери“). Бреслоу прекарва младостта си в чистене на клубове, управляване на касата и вадене на топки от езерото с рибарска мрежа. „Бях на 13 години и ръководех целите продажби – разказва той. – От ранна възраст баща ми ме научи да ценя парите.“
Впоследствие учи в гимназията Dr. Michael Krop – държавно училище с 2500 ученици, в което повече от половината деца са под прага на бедността. Бреслоу заляга над учението. Посещава възможно най-много курсове и печели допълнителни кредити за обучение онлайн. Научава се да програмира сам с помощта на онлайн уроци и YouTube. Стартира онлайн компания за матраци, наречена Memory Foam Doctor, и създава уебсайтове за Bal Harbour, луксозен търговски център, и UNKNWN, подкрепяна от Леброн Джеймс марка за стрийт облекло. „Получавах по около 1000 долара на проект, така че не изкарвах много пари, но определено печелех повече от моите приятели.“
Добрите оценки и предприемаческият хъс му осигуряват прием в „Станфорд“ през 2012 г. Пало Алто предизвиква у него културен шок. Касиерът и шофьор на количката за голф в ранчото на родителите си вече е съученик на хора от клуба на успелите. „Никога не бях срещал деца с такова богатство. Родителите им бяха основатели на компании и изпълнителни директори на корпорации – споделя Бреслоу. – Родителите им ги караха да посещават курсове по програмиране още от 12-годишна възраст.“
Дори да е бил уплашен, той не го показва. Изучава компютърни науки, занимава се с брейк танци, възобновява дейността на станфордския клон на Alpha Epsilon Pi (еврейско братство в подкрепа на предприемачеството) и става съосновател на станфордския клуб на собствениците на биткойни. В началото на втората година в колежа заедно със свой съученик започва да проектира портфейл от дигитални активи, позволяващ да се купуват малки количества биткойни, за да се използват за ежедневна търговия. Един от ветераните в Силициевата долина обещава начален капитал и двамата състуденти започват работа.
Скоро обаче бизнес партньорът му губи интерес, а спонсорът им се отказва. По същото време умира дядото на Бреслоу, когото той смята за най-добрия си приятел, а майка му е диагностицирана с рак.
„Чувствах, че вселената има друг план за мен. Казах си „майната му“ и напуснах „Станфорд“, за да създам компанията сам.“
Бреслоу прекъсва колежа, но си прави копие на ключа от стаята и продължава да живее в общежитието си. През същия семестър приятелят му от „Станфорд“ Ерик Фелдман се присъединява към него като съосновател на компанията. След това, през февруари 2014 г., неговият съученик Армаан Али, който сега ръководи фирмата за рисков капитал Human Capital, му издава малък чек за първоначално финансиране. Технологичният предприемач и преподавател в „Станфорд“ Джей Боренщайн пише по-голям чек и Бреслоу си взима апартамент.
Двамата с Фелдман прекарват една година в изучаване на финансовите разпоредби, съответствието, правилата за пране на пари и предотвратяването на измами. Но имало и по-голям проблем – биткойнът бил неподходящ за ежедневни покупки. Сделките се обработвали бавно, таксите били високи, а никой търговец на дребно не искал да приема валута, която за една нощ може да загуби половината от стойността си. Налага се бързо да променят бизнеса си. „Един ден сякаш ме удари мълния. Amazon предлага плащане с един клик от 1999 г. насам, а останалата част от света не го прави – разказва за прозрението си Бреслоу. – Колкото повече разсъждавах, толкова повече осъзнавах колко голям потенциал има в това.“
Той все още има много да убеждава. Каналът му в Twitter е пълен с гневни писма от изнервени мениджъри на технологични компании и намръщени инвестиционни посредници, които не понасят критиките му към Силициевата долина, начина на заплащане на служителите и нарастващата оценка на активите на Bolt. На Бреслоу обаче не му пука. Той продължава да се възмущава от Stripe и Shopify и отстоява позицията си по отношение на новата програма на Bolt за опции за акции, чрез която като част от възнаграждението на служителите им се отпускат парични средства за закупуване на опции на Bolt.
Бреслоу определя тази политика като „пробив“ и „възможно най-благоприятната за служителите програма за опции“. Проблемът е, че това не е нова идея и невинаги е удачна. Практиката компаниите да отпускат заеми на служителите си за закупуване на опции за акции като начин да увеличат заплатите им се прилагаше през 90-те години на миналия век и завърши катастрофално. Когато първият балон на пазара на технологични акции се спука, опциите се оказаха безполезни, работните места на хората се изпариха… а после заемите станаха изискуеми.
Бреслоу не се страхува да преувеличава или да си играе с истината в името на добрата история. През февруари той се похвали пред Forbes, че е аутсайдер, който никога не е взел и цент рисков капитал от Sand Hill Road – съкращение на Силициевата долина. Въпреки това сред неговите инвеститори са Tribe Capital, Soma Capital, Ridge Ventures и Sand Hill Angels. Бивш служител на Bolt казва, че в началото някои от екипа по продажбите са завишавали приходите и стойността на транзакциите, за да получават по-големи комисиони. Бреслоу не отрича. „Някои продавачи и някои търговци са завишавали числата. Сложихме край на това много бързо, като прекратихме самоотчитането и създадохме одитен комитет, който да проверява данните и цифрите. Никога не сме представяли неверни данни пред акционерите или по време на набиране на средства.“
Всъщност Бреслоу следва добре отработен план в този сектор, който изобилства със скандални твърдения, отдалечени от реалността схващания, особени рутинни процедури и култ към личността. В края на краищата това е индустрията, създала биохакерството, микродозировката, полиаморфните връзки и фестивала Burning Man. В сравнение с много от колегите си Бреслоу е позитивно праволинеен.
След като новият главен изпълнителен директор пое ежедневните дейности на Bolt, Бреслоу вече може да се съсредоточи върху големите сделки. Източници твърдят, че в момента той е предприел нов кръг на набиране на финансиране и оценката на компанията му ще достигне 14 млрд. долара. Освен това той се обгражда с програмисти, които са звезди в кодирането, и така вдига още повече шум около себе си. Със сигурност няма намерение да се отказва. „Ако ви притеснява, че казвам истината, познайте какво? Да знаете, че ще продължа и вие вероятно няма да инвестирате при мен.“
Автор: Стивън Бертони, Forbes