10 причини да се страхувате от успех
Страхът от успех може да не звучи като основателна грижа за някои. Искам да кажа, няма ли всички да искаме да спечелим от лотарията и да се пенсионираме на частен остров? И все пак за много хора това е много реална бариера пред постиженията, пише авторът на Forbes Каролин Кастрийон.
Но изненадващо, не богатството или постиженията са толкова страшни. Вместо това страхът се фокусира върху това, което успехът в крайна сметка може да струва. Независимо дали притеснението се върти около загуба на приятели или поверителност, ето десетте най-големи причини хората да се страхуват от успех:
СТРАХ ОТ ЗАГУБА НА СЕБЕ СИ
Много от нас се страхуват, че успехът или спечелването на много пари ще надуе егото ни и ще ни превърне в различни хора. Чувствате, че успехът може да ви промени, но не и към по-добро. Парите са просто инструмент. Без значение колко сте успешни, вие контролирате как да действате и в какво вярвате.
СТРАХ ОТ РЕАКЦИЯ
Понякога хората се страхуват от успех поради потенциалните социални реакции. Според едно проучване това явление се нарича „избягване на обратната реакция“. Например, жените могат да избягват саморекламата, защото се страхуват, че това не е в съответствие с традиционните роли на пола. Проучванията показват, че жените са склонни да свързват успеха с по-големи негативни последици. Следователно хората са склонни да се съобразяват с тези очаквани норми, защото се страхуват от социална или икономическа реакция.
СТРАХ ДА НЕ БЪДЕТЕ ДОСТАТЪЧНО ДОБРИ
Понякога хората, които постигат успех, се страхуват, че не са толкова добри, колкото другите хора в своята област. Те може да се страхуват, че няма да оправдаят очакванията или че другите ще открият, че не отговарят на предизвикателството. Този опит най-често се нарича „синдром на самозванеца“. Той включва чувство на съмнение в себе си, което продължава въпреки вашето образование, опит и постижения. Докато другите хвалят вашите таланти, вие отписвате триумфите си.
СТРАХ ОТ КРИТИКА
Много от нас имат непоносим страх, че ще бъдем отхвърлени, ако се представим по някакъв начин. За съжаление, този страх ни задържа и може да доведе до отказ от критични възможности, които иначе биха могли да доведат до щастие и удовлетворение.
СТРАХ ОТ ПРОЖЕКТОРИТЕ
Хората, които са срамежливи, може да се страхуват от успех, защото не искат да бъдат в светлината на прожекторите. Това безпокойство стана още по-широко разпространено с бума на социалните медии. Според скорошно проучване сред почти 1500 тийнейджъри и млади хора, Instagram е най-лошата социална медийна мрежа за психично здраве и благополучие. Въпреки че позволява самоизразяване, той също е свързан с високи нива на тревожност, депресия, тормоз или „страх от пропускане“. И все пак, въпреки че не всеки е предназначен за прожекторите, това не означава, че трябва да се сдържате или да се страхувате да процъфтявате.
СТРАХ ОТ ПРОМЯНА
Една от най-честите причини, поради които позволяваме на страха ни да задържа успеха, е преобладаващият страх от промяна. Като хора, ние процъфтяваме в рутината и сме склонни да се страхуваме от всичко неизвестно. Проблемът с това обаче е, че промяната е единствената константа. Ако опитате нещо и не успеете, най-вероятно ще се върнете към това, което сте знаели. Но ако опитате нещо и успеете, изведнъж се отправяте към неизследвана територия.
СТРАХ ОТ ЗАГУБА НА ПРИЯТЕЛИ
Когато успеем, растем. А в някои случаи това означава да продължите напред. Резултатът е потенциално надрастване над приятели. Едно нещо, което трябва да запомните, е, че прекратяването на приятелството може да се случи по няколко причини. И не винаги е нещо лошо. Ако това, което имате, не е истинско приятелство, отказването означава, че губите само нездравословна връзка. След като прекъснете безсмислените връзки, ще можете да се съсредоточите върху съществените неща в живота.
СТРАХ ОТ НЕПРЕКЪСНАТА РАБОТА
Ако имахте кариерата или бизнеса, които наистина искате, как би се променил начинът, по който използвате времето си? Най-вероятно ще трябва да работите повече часове, поне в началото. Означава ли това, че все още ще можете да слагате децата в леглото или да гледате любимите си предавания по телевизията? Никой не иска да работи без прекъсване. Ето защо е толкова важно да се поставят здравословни граници. Авторът и изследовател Брене Браун казва най-добре: „Смелостта да се поставят граници означава да имаме смелостта да обичаме себе си, дори когато рискуваме да разочароваме другите. Не можем да основаваме собственото си достойнство на одобрението на другите. Само когато дълбоко в себе си вярваме, че сме достатъчни, можем да кажем, достатъчно!“
СТРАХ ОТ ПОВИШЕНИ ОЧАКВАНИЯ
Друга причина хората да се страхуват от успеха е, че той създава нови стандарти и очаквания и хората се стресират как да ги управляват. Когато успеете, вдигате летвата. Други започват да очакват повече от вас и да ви държат отговорни за по-високи нива на изпълнение, отколкото сте постигали преди. Страхът от успех е страх от натиск и отказ от отговорност.
СТРАХ ОТ ЧУВСТВО НА ВЪЛНЕНИЕ
Вълнението и нервността споделят много подобни физически реакции. Така че е лесно да се тълкува погрешно чувството на вълнение като тревожност. Това може да накара хората да избягват ситуации, които предизвикват такива емоции.
Страхът от успех е много реална борба за мнозина. Но не е непреодолимо. Ключът е да разберете неговия произход и да действате чрез емоциите си. По този начин няма да ви попречи да получите това, което наистина искате.