Ексклузивно: Бил Гейтс разкрива как заедно с бившата си съпруга са стигнали до идеята за дарение на 20 млрд. долара
От Рандал Лейн, Forbes
В обширно интервю филантропът разказва какво е партньорството с бившата му съпруга и как това ще допринесе за увеличаване на годишните разходи на фондацията им с 50% до 9 млрд. долара на година
Положението с пандемията според Бил Гейтс е „по-лошо, отколкото хората си мислят“. Същото важи и за войната в Украйна, да не говорим за икономическия спад и „политическия контекст, в който желанието да се мисли глобално и да се правят сложни неща, отслабва“. Гейтс дава интервю, ден преди да обяви едно от най-големите дарения в историята на филантропията – този месец той ще прехвърли 20 млрд. долара на едноименната фондация, която засега управлява съвместно с бившата си съпруга Мелинда Френч Гейтс.
С новото дарение общата стойност на даренията на бившите съпрузи Гейтс достига 55 млрд. долара, което ги прави най-големите филантропи на всички времена. Те изпреварват приятеля си Уорън Бъфет, дарил досега 48 млрд. долара, по-голяма част от които на фондацията на Гейтс.
Значението на новото дарение е огромно. То ще позволи на най-голямата фондация в света – Bill & Melinda Gates Foundation, да увеличи разходите си с 50% до 9 млрд. долара годишно през 2026 г. Според изчисленията на Гейтс тази сума надвишава помощта на всички държави, с изключение на близо пет. „Това ще даде допълнителна енергия, ще ускори, на практика ще даде свръхускорение на всичко, което вършим“, споделя съоснователят на Microsoft по време на ексклузивното си интервю.
Дарението има допълнително значение, отвъд допълнителните 3 млрд. долара, които ще бъдат насочени за постигане на равенство между половете, изкореняване на болестите и детската смъртност заедно с другите каузи, подкрепяни от фондацията на Гейтс. Става дума за подплатен с единадесетцифрена сума призив към най-богатите хора да даряват по-агресивно, вместо да трупат милиарди, за да могат поколения администратори да ги разпределят от тяхно име в продължение на няколко века. „Сякаш се опитват да увеличат максимално времето на съществуване на техните фондации, вместо да се опитат да направят нещо, което би оказало голямо въздействие в момента“, казва Бил Гейтс.
Увеличаването на разходите придава още по-голямо значение на принципа „дарявай, докато си жив“, олицетворен от 91-годишния основател на Duty Free Чък Фини, който дарявайки над 8 млрд. долара изпадна от класацията Forbes 400 и почти беше разорен. Вместо да чака смъртта си, Гейтс съзнателно предпочита да напусне класацията на милиардерите на Forbes, още докато е жив. (Благодарение на обявеното ново дарение той отстъпва една позиция до пето място с нетно богатство извън фондацията в размер на около 102 млрд. долара). „С още две дарения от този размер, аз ще изляза от най-видимата част на класацията. Ще сляза от челните ѝ позиции – казва Гейтс. – Ще ми е необходимо повече време, за да напусна изобщо класацията, но посоката е ясна.“
Прехвърлянето на 20 млрд. долара е може би най-красноречивият израз за състоянието на взаимоотношенията между Гейтс и бившата му съпруга. Залогът е много по-голям, отколкото беше раздялата между Джеф Безос и Макензи Скот – едно чисто финансово разделяне, което позволи на Скот да се превърне вероятно в най-влиятелния филантроп на десетилетието. Тъй като бившите съпрузи Гейтс управляват най-голямата фондация в света, която е движеща сила за Глобалния фонд, Gavi, Алианса за ваксини и стремежа да се сложи край на полиомиелита, маларията и други болести, раздялата им е въпрос от международно значение, особено след като двойката се намира в средата на двегодишен период за вземане на решение за съвместното си бъдеще. Ако някой от двамата откаже да поддържа статуквото, Бил Гейтс ще трябва да финансира самостоятелните благотворителни дейности на бившата си съпруга.
Според Бил Гейтс засега всичко е наред. „Всички доказателства, говорят, че ще можем да управляваме фондацията заедно завинаги.“ Той споделя, че за първи път се е консултирал с Мелинда и с главния изпълнителен директор на фондацията Марк Сузман за прехвърлянето на 20-те милиарда долара преди три месеца, като е запознал с решението си и Уорън Бъфет и управителния съвет на фондацията. Икономическите сътресения оттогава не са го разубедили от решението му, за което е допринесло и насърчението от Мелинда Френч Гейтс.

„Добрата новина е, че дори в трудните времена на развода, които за щастие са вече повече от година зад гърба ни, успяхме да работим конструктивно във фондацията. Винаги ме е изненадвало какво голямо съгласие постигаме с Мелинда по въпросите на фондацията. По някои въпроси тя знае дори повече от мен и се подкрепяме взаимно.“
„[Мелинда] би могла да разкаже от свое име, но това, което виждам говори красноречиво: „Ние управляваме фондацията в голямо партньорство, както винаги сме правили“. Гейтс разказва за неотдавнашно пътуване, което бившата му съпруга е предприела в Африка. „Тя отиде в Руанда, където се събраха държавните глави на страните от Общността на нациите. После замина за Сенегал и всеки ден пишеше. Видях го, мисля за това.“
И все пак, като се има предвид изобилието от проблеми за решаване, защо фондацията на Гейтс трябва да се спре на дарения в размер на 9 млрд. долара годишно? Гейтс признава, че 10 млрд. долара са кръгло число, но ще изчака до 2026 г., когато ще стане ясно как фондацията се е справила с по-големите си разходи. „Не определям 9-те милиарда долара като таван. До тогава ще имам по-голяма представа за активите и резултатите от тяхното разпределяне.“
Бил Гейтс разполага на своя страна и с Уорън Бъфет. Оракула от Омаха се е разпоредил парите, които дарява на фондацията на Гейтс – досега в размер на 56 млрд. долара – да бъдат използвани изцяло в рамките на десет години след смъртта му. („Нека богатите хора на бъдещето да решават проблемите на бъдещето“, неведнъж ми е казвал Бъфет.”) Това е финансов ресурс, надвиснал над фондацията – едно алтруистично предизвикателство, което служителите, занимаващи се с планирането, наричат „Проекта Линкълн“.
Една забележка. Неотдавна Wall Street Journal съобщи, че Бъфет може да насочи последния транш, чиято стойност се очаква да достигне няколко десетки милиарда, към фондацията на покойната си съпруга Susan Thompson Buffett Foundation с акцент върху правото на аборт. Гейтс, който отбелязва, че „не искам да се държа така, сякаш приемам щедростта на Уорън за даденост“, вярва, че неговата фондация все пак ще получи основната част от парите на Бъфет. „Нямам причина да мисля, че това ще се промени. Преди няколко дни го уведомих за решението си и е много въодушевен от него.“
Независимо от твърденията, Бъфет има определено влияние. „До такава степен съм повлиян от Уорън, че едва ли мисля по-различно по отношение на инвестициите и общия подход към благотворителността.“ Макар че Гейтс не дава сигнал, че възнамерява фондацията му да бъде закрита със същата бързина, с която ще бъдат разпределени парите на Бъфет, той смята, че фондацията му би могла да съществува в продължение на четвърт век, за да се даде време и възможност за изпълнение на най-дългосрочните проекти.
Най-големите облаци според Бил Гейтс са отровната политика както в чужбина, в някои държави, където демокрация е застрашена, като Ливан и Шри Ланка, така и в САЩ. Той разказва как на обяд неотдавна с Бил и Хилъри Клинтън едно от децата попитало: Как така Арканзас от син щат стана червен?
„Те му обясниха по блестящ начин какво се е случило, но когато казахме: „Добре де, а как въобще са станали син щат?, отговорът беше: „Радвам се, че тук има един млад човек, който може да има търпение или да погледне на американската политика по нов начин.“
В интервюто и в блога си „Записки на Гейтс“, Гейтс се опитва да демонстрира позитивизъм в момент, когато светът го желае. Той оценява положително дигиталните пробиви в образованието – една от областите, в която фондацията упорито работи през годините. „Повече от всякога съм изпълнен с надежда. С някои от новите курсове по математика виждаме какво въздействие бихме могли да окажем.“ Също и по отношение на тоалетните, навлизането на дигиталните финанси и други области. „Оптимист съм“, казва Гейтс. Така е. Предстои да видим дали ускореното изразходване на средства може значително да измести баланса.