Лицата от Украйна: Учителят остава учител навсякъде
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
През изминалите месеци ви представихме ефекта на войната през погледа на български предприемачи и анализатори. Чрез поредицата от истории „Лицата от Украйна“ ще надградим темата, като ви срещнем с хора от Украйна, които са избрали да живеят в България и да развиват бизнеса или кариерата си тук.
Денят е 18 март 2022 г. Мария Евдокименко напуска Киев, като взима със себе си една раница със зимни дрехи, лаптоп и външен диск за съхранение на данни. Устройствата са пълни с обучителни материали за деца, по които Евдокименко е преподавала в основаната от нея детска градина MASHroom. „Аз съм потомствен учител и никога не съм работила нещо различно. Знаех, че в България има деца на бежанци и исках да им помогна“, казва Евдокименко (38), която идва заедно с дъщеря си Ника (17).

Оказва се напълно права. Според информационния портал „България за Украйна“ към средата на юли 2022 г. страната ни е приютила 122 хил. украински граждани, от които 39 хил. са деца. Проблемът е, че докато не се осигури детска градина или училище за децата, родителите им не могат да започнат работа.
Евдокименко е точно човекът, който ще им помогне. Тя има 14 години опит в преподаването на деца, а от 2018 г. и в управлението на частни заведения. Тогава основава целодневната детска градина със занималня в Киев. Там групите са средно по шест деца и се използва методология, основана на игровизации и това какво е настроението на групата в конкретния ден. За да се обърне достатъчно внимание на всяко дете, преподават осем учители, всеки по различен предмет.
На 24 февруари детската градина спира работа заради безопасността на 18-те записани деца и екипа си. „Когато гледате снимки на разрушени сгради в Украйна, трябва да знаете, че да бъдеш там, е много по-различно. Ние видяхме как част от апартаментите над близкия магазин, от който сме пазарували преди няколко часа, вече ги няма“, казва Мария Евдокименко. Засега сградата на детската градина е непокътната, а заради обстоятелствата плащанията по наема са спрени.
Благодарение на роднини в София и на фондация „За Доброто“ Мария Евдокименко пристига с дъщеря си в България на 22 март, на следващия ден се регистрира, а на 24-ти започва работа като доброволец в детския център за деца от Украйна на Музейко. Там се запознава с част от екипа на Организацията на евреите в България „Шалом“. По това време се търси обучител за новия културен център за украинци на организацията. Екипът предлага позицията на Мария Евдокименто. Така от 11 април тя започва да преподава на група от 16 деца.
По време на разговора ни многократно благодари за цялата подкрепа, която е получила в България. Междувременно Евдокименко споделя пред екипа на Forbes, че търси подходящо място и финансиране, за да отвори нова детска градина в София. Първоначално тя ще бъде само за деца от Украйна, а след това се планира и програма изцяло на български език. Евдокименко има опит в развиването на подобен бизнес, а и е пренесла от Украйна всички необходими презентации, макети и игри, за да направи ученето интересно.