Отвореното банкиране не е само приоритет на банките
Отвореното банкиране е тенденция и реалност в Европа, а българският пазар все още набира сили за значителните промени в начина на банкиране, които предстоят.

„В Европейския съюз въвеждането на отвореното банкиране стана чрез регулация, основаваща се на Ревизираната директива за платежни услуги, затова и бизнес активностите, базирани на отворено банкиране, възникнаха в резултат на тази регулация“, казва Галя Димитрова, съосновател и управляващ съдружник в стартъпа Iris Solutions.
Според нея без задълженията, произхождащи от директивата, банките трудно биха предоставили безплатен достъп на трети страни до най-ценния си актив – данните за своите клиенти. Затова първите няколко години изискват глобална промяна в банковата култура.
Трябва да се осъществят премоделиране на платежната система, оценка на добавената стойност и риск, които носят достъпа до клиентските банкови данни, и инициирането на платежни операции извън каналите на финансовите институции.
Основен изпълнител при отвореното банкиране са финансовите институции, управляващи платежни сметки. Те подхождат изключително предпазливо към въвеждане на отворена система за обмен на данни, виждайки в доставчиците към трети страни пряк бизнес конкурент.
Реалността обаче е, че доставчиците за трети страни предоставят на всички заинтересовани страни иновативни идеи, технологии и основа за създаване на нови бизнес процеси и продукти.
Въвеждането на отвореното банкиране доведе до отпор и оттам до забавяне на процеса. И то не защото няма желание от страна на пазарните участници, а поради липсата на осъзнатост и недовиждане в началото на ползите от въвеждането на регулацията“, допълва Галя Димитрова.
Големите банкови групи на паневропейско ниво започнаха да използват новата вълна от доставчици на платформи и интегратори за имплементиране на нови предложения за своята клиентска база.
„Отвореното банкиране не е само приоритет на банките. Интерфейсната връзка, предоставена от доставчиците за трети страни, може да доведе до значителни промени в бизнеси, които дълги години са сочени като консервативни към дигитализацията“, смята Димитрова. Това са счетоводството и управлението на ресурсите на дружествата, програми за лоялност, застраховане, бързи кредити, комунални услуги, туризъм, свободно време и други.
Усилията за промяна на финансовата екосистема вече дават резултат, след като БНБ поема инициативата за изглаждането на всички технологични процеси. Създадени са работни групи от представители на всички банки, за да изчистят пречките за използване на интерфейсите им и за точно прилагане на препоръките на Европейския банков орган и Европейската централна банка.
Отвореното банкиране е първата трудна крачка в посока към отворените финанси и данни на паневропейско ниво. Целта е да се създаде единен пазар за иновативни дигитални финансови услуги, базирани на данни.
Текстът е част от рубриката на Forbes и Фондация за свободата „Фридрих Науман“ – Бизнес среда в България: Мечти и реалност. В нея бизнесът в България разказва къде е разликата между мечти и реалност в предприемачеството, кои са основните регулаторни, данъчни и административни проблеми и какви са потенциалните решения.