Нигериецът Топ Авотона „изля“ спестяванията си в Calendly. Сега е един от най-богатите имигранти в Америка
Топ Авотона, 40-годишният основател и главен изпълнителен директор на Calendly, се обляга назад на стола си и изпада в шумен смях. „Вие го наричате мода, а аз го наричам истина“, казва той, удряйки ръце по масата. Истината, по думите на Авотона, се свежда до това, че всеки се нуждае от неговия софтуер за планиране – Calendly, за да бъде по-добър, по-продуктивен и по-доволен в професионалния си живот.

Преди девет години Авотона създава Calendly, като влага в приложението всичките си спестявания от 200 хил. долара, а впоследствие напуска работа като дилър на софтуер за EMC. Днес компанията му има 10 млн. потребители. Сред клиентите ѝ са Lyft, Ancestry. com, Indiana University и La-Z-Boy. Миналата година приходите ѝ надхвърлиха 100 млн. долара, което е двойно повече от предходната година. Тази година те отново могат да се удвоят.
Компанията, която е създадена в Атланта, но вече няма физически офиси, защото служителите ѝ работят дистанционно, е рентабилна от 2016 г. Миналата година тя привлече 350 млн. долара финансиране от OpenView Venture Partners и Iconiq Capital, в резултат на което бизнесът ѝ бе оценен на 3 млрд. долара. Това означава, че мажоритарният дял на Авотона струва поне 1.4 млрд. долара, след като се приспадне традиционният дискаунт от 10%, който Forbes прилага за всички частни компании. Авотона е един от двамата чернокожи милиардери в технологичния бизнес в САЩ заедно с Дейвид Стюард – 70-годишния основател на базирания в Мисури доставчик на IT услуги World Wide Technology. „Топ би могъл да бъде най-успешният афроамерикански технологичен предприемач на своето поколение“, отбелязва Дейвид Къмингс, основател на Atlanta Ventures, който преди седем години ръководи първия кръг за финансиране на Calendly, набрал 550 хил. долара.
Calendly не е единствената компания за управление на времето. Square, Microsoft и базираната в Цюрих Doodle предлагат конкурентни продукти. Но Calendly спечели популярност с елегантния си, удобен за потребителите дизайн и с модела фримиум (freemium), който му позволява без разходи за маркетинг да се привличат платежоспособни клиенти.
Сега Авотона не се занимава само с планиране на срещи, а създава инструменти, които помагат на специалистите по набиране на персонал, търговците и сътрудниците в офисите да управляват срещите преди и след тяхното провеждане. Това означава насочване на срещите към правилното лице в една голяма компания и прикачване в самата покана на съответните документи, като например дневен ред и бюджети, необходими за гладкото протичане на срещите. Осъществява се и интегриране с инструменти за повишаване на продуктивността като Salesforce, което позволява по-добри резултати. За някои планирането на срещи може да изглежда досадно занимание, но за Авотона то е ключ към правилното свързване на всички процеси в организацията. Този по-широкообхватен подход му дава основание да предположи, че глобалният пазар, на който Calendly развива дейност, потенциално възлиза на 20 млрд. долара.
„В живота съм спечелил, защото не разсъждавам като останалите – споделя Авотона. – Това е било полезно на мен лично и на бизнеса ми.“
Авотона е роден в Лагос, Нигерия, в семейство от средната класа. Баща му е бил микробиолог и предприемач, а майка му – служител в централната банка. В 15-милионния Лагос икономиката процъфтява, но градът е опасен. Когато Авотона е на 12 години, той става свидетел как баща му е застрелян и убит при кражба на автомобил. „Още от ранна възраст част от мен жадуваше за разплата“, казва той.
През 1996 г., когато е на 15 години, семейството му се премества в Атланта. Той учи компютърни науки в университета на Джорджия, а след това се прехвърля в бизнес и управление на информацията. „Харесваше ми да програмирам, но беше твърде монотонно – разказва той. – Вероятно съм прекалено екстровертен за програмист.“
Затова решава да продава софтуер за технологични компании, включително Perceptive Software, Vertafore и EMC (придобита от Dell). Междувременно основава и няколко фирми – уебсайт за запознанства, компания за продажба на проектори и друга, която продава градински инструменти. И трите фалират.
Идеята му за Calendly е различна, тъй като е предизвикана от собственото му разочарование като търговец, който организира срещи – понякога тази задача означава десетки имейли и дни наред в очакване. „За мен беше очевидно, че подходът към планиране на срещите не работеше“, казва Авотона.
През 2013 г. той създава Calendly от хъба за предприемачи Atlanta Tech Village. За да финансира начинанието си, Авотона използва пенсионната си осигуровка и всичките си кредитни карти. „Можеше да стане наистина лошо – споделя той. – При предишните си начинания се застраховах поне малко и си оставях възможност за изход. С Calendly се хвърлих презглава и вложих всеки цент, който имах. Ако искаш да направиш нещо, трябва да положиш всички възможни усилия.“
За помощ при програмирането той се обръща към украинската фирма Railsware. Преди осем години, когато протестиращите се сражаваха с правителствените сили по улиците, Авотона се намираше в Киев. Сега, в разгара на войната, Calendly помогна за изтеглянето на 10-те програмисти на Railsware в Украйна и осигури финансова подкрепа за тях и техните семейства.
В края на 2013 г. Авотона има жизнеспособен продукт, но няма пари. На помощ идват инвеститорите начело с Дейвид Къмингс, които осигуряват на стартиращата компания половин милион долара. Calendly предлага безплатно продукта си на индивидуалните потребители, но компаниите трябва да плащат по 25 долара на потребител на месец. „Служителите възхваляват нашия продукт пред висшестоящите и така популярността му расте – споделя Авотона. – Това е троянският кон, чрез който проникваме в компаниите.“
Корпоративните клиенти могат да създават персонализирани страници, да насочват срещи към определени групи хора и да свързват софтуера на Calendly с други инструменти като Salesforce, Stripe, Zoom и Hubspot. Големите клиенти (които според Calendly плащат над 100 хил. долара на година) са се увеличили десетократно през последните 12 месеца благодарение на разработения от Calendly вътрешен екип по продажбите.
Например публично търгуваният сайт за покупка на автомобили CarGurus е насрочил около 2000 срещи за продажби със своите дилъри, откакто ползва приложението на Calendly от май миналата година. Това означава икономия на 500 часа от времето на служителите, изчислява Майкъл Райли, старши дигитален стратег в CarGurus и ръководител на внедряването на Calendly.
През юни миналата година водещият доставчик на хранителни продукти US Foods, базиран край Чикаго, внедри Calendly за 100 сътрудници, които работят с независими ресторанти от семеен тип. Сделката позволи на US Foods да създаде персонализирани шаблони на английски и испански език за насрочване на срещи, както и да използва данните от новите продажби и други процеси при изграждането на своята стратегия. „Тази видимост беше аргумент с голяма тежест при подписване на споразумението с Calendly“, признава Дейвид Ешлер, вицепрезидент по ресторантьорството в US Foods. Авотона твърди, че разходите за Calendly на корпоративните клиенти напълно се компенсират от по-високата производителност.
В Calendly йерархията може да не личи ясно. Кой кани и кой приема поканата може да създаде объркване, особено в сферите, при които това е от голямо значение, като например рисковият капитал. Според Авотона обаче това не е проблем за обикновения специалист по подбор на персонал или за някой продавач. Затова той с изненада наблюдаваше как неговата фирма се озова в центъра на скандал през изминалата зима в Twitter. Сам Лесин, инвеститор на рисков капитал в Slow Ventures, изрази в съобщение на 26 януари в Twitter своята ненавист към Calendly, наричайки приложението „най-наглата демонстрация срещу динамиката на социалния капитал в бизнеса“.
„Кой те е наранил, Сам“, отвърна Дъстин Московиц, съосновател на Facebook, чийто бизнес за управление на проекти Asana е клиент на Calendly. Инвеститорът на рисков капитал Марк Андресен (нетно богатство 1.7 млрд. долара) добави туит, който впоследствие изтри: „Известие с незабавно действие: Всеки, който пренебрегне моите връзки с Calendly, ще бъде лишен от правото да набира рисков капитал в Силициевата долина.“
Авотона твърди, че в резултат на скандала броят на клиентите му е нараснал с няколко десетки хиляди. „Маркетинговият ни екип прекара много време в мислене как да накараме хората да говорят за Calendly. Не знаехме, че най-лесният начин е да пуснем няколко туита – казва той. – Не бихме могли да го планираме по-добре.“
Сега Авотона, който от лятото на миналата година въведе изцяло дистанционна работа за 424-те служители на своята компания, планира още функционалности в Calendly, които да се извършат преди срещите (например да се прикачват автобиографии на кандидатите към поканите в календара на специалистите по подбор на персонал) или след тях (например допълнителни инструменти за анализ). Освен това планира да излезе на международните пазари, защото е убеден, че трудностите при планирането на срещите не засягат конкретен регион или език
„Целта ни е да направим всяка среща ефективна и да постигнем поставената цел – казва Авотона, признавайки, че самият той прекарва 25 часа в срещи средно на седмица. – Възприемаме планирането като възможност да подготвим успеха на срещата – при насрочването ѝ, при подготовката за нея и изпълняване на договореностите впоследствие. Това е голямата ни визия.“
Автор: Ейми Фелдман, Forbes