Представяме информация прозрачно, за да могат потребителите да вземат решения за собственото си здраве
Филип Морис Интернешънъл e в процес на безпрецедентна трансформация, в чиято основа е мисията за изграждане на бъдеще без дим. Като част от новата си бизнес посока компанията инвестира в нови научни разработки в областта на подобряването на качеството на живот и здравеопазването. Forbes България имаше възможност да разговаря с д-р Жизел Бейкър, вицепрезидент „Научни въпроси“ във Филип Морис Интернешънъл, в Куба (The Cube) – изследователския и развоен хъб на компанията, който се намира в швейцарския град Нюшател.
Д-р Бейкър, с бездимните продукти Филип Морис Интернешънъл се позиционира в лайфстайл сегмента – има ли шанс така дейностите на компанията да не бъдат възприемани като основани на науката?
Мисля, че отговорът е в баланса между тези два аспекта. Научните данни ни трябват, за да подкрепят продуктите ни, но имаме нужда и да ги свържем с начина на живот на потребителите, за да накараме пълнолетните пушачите да спрат да пушат.
Не е подходящо продуктите да приличат прекалено много на лекарство. Много пушачи не мислят, че са болни. Те нямат нужда от лекарства. Те водят начин на живот, към който са вече привикнали и ако наистина искаме да ги накараме да се откажат от цигарите, трябва да проявим разбиране. Така че наистина ключът е в баланса между научните данни, споделянето им, подсигуряването, че те са верни и комуникирането им, но и също така, представяйки продукт, който е достатъчно привлекателен, че хората да го използват.
Не е нужно да крием, че през годините сме имали продукти, които са пълна противоположност на това – и не бяха успешни. Бяха прекалено големи, прекалено обемисти, не бяха привлекателни и бяха създадени по времето, когато мобилните телефони бяха нещо ново. Въпреки факта, че научните данни показваха, че тези продукти, макар и не толкова добри, колкото днешните, са много по-добра алтернатива на пушенето, никой не ги използваше.
Намираме се в основния изследователски и развоен хъб на компанията. Бихте ли разказала на читателите ни какво се случва тук?
Тук има три триетажни сгради, затворени в стъклена обвивка. Всичко вътре е от стъкло, защото искаме да бъдем прозрачни. Осъзнаваме историята на тютюневата индустрия и ако искаме да продължим напред по този отворен и прозрачен начин, трябва да направим офиса такъв, че всеки да вижда това от секундата, в която започва да работи при нас.
Искаме да покажем, че това е подходът към науката, свързан е с точност и съгласие, но също и с това да сме откровени.
Когато говорим за продукт, който е прекалено силно базиран на науката, не е ли трудно за потребителите да го разберат?
Ние създадохме т.нар Работна група за обосновка. В нея обединихме заедно няколко различни функции – маркетинг, комуникации и научния отдел, защото нашите послания трябва да са точни, трябва да са научно обосновани, трябва да са разбираеми и не могат да бъдат подвеждащи.
Всичко, което казваме за продуктите, е проверено от научна гледна точка. Предоставяме научно обоснованата информация на потребителите, за да вземат информирани решения за собственото си здраве.
Кое е най-токсичното вещество в цигарите, което го няма в нагреваемите продукти?
Един от най-силните канцерогени е 1,3-бутадиен, който идва от процеса на горене на тютюна – когато няма горене, количеството му е намалено с над 90%. В цигарите има и акролеин и още над 100 вида химични съединения.
Колегите от Нидерландския институт за обществено здраве и околна среда (RIVM) създадоха модел, в който взеха осемте най-опасни канцерогена, съдържащи се в цигарения дим. Те ги сравниха с веществата в нашите бездимни продукти и моделът доказа, че намаляването на излагането на тези канцерогени е 10 до 20 пъти, което според тях води до по-малък потенциал на раковите заболявания, а следователно и до увеличена продължителност на живота.
Материалът е публикуван с подкрепата на Филип Морис България