Лицата от Украйна: Релокация към България 2.0
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
През изминалите месеци ви представихме ефекта на войната през погледа на български предприемачи и анализатори. Чрез поредицата от истории „Лицата от Украйна“ ще надградим темата, като ви срещнем с хора от Украйна, които са избрали да живеят в България и да развиват бизнеса или кариерата си тук.
На 20 февруари 2022 г. Олег Р., служител в пловдивската компания с украински корени Speedflow, решава да отиде да види майка си в Киев. Тогава той не подозира, че само три дни по-късно ще избухне войната с Русия. Заедно с още 38 души (около 40%) от екипа на Speedflow се оказва в непосредствена близост до обсадените територии.

„Успяхме да помогнем бързо на 23 служители да дойдат в Пловдив, като с тях бяха и близките им – поне още 130 души. В Киев останаха 15 души. 12 от тях предпочитат да работят за нас от разстояние. Останалите са в казармата, като продължаваме да им изплащаме 50% от заплатите, за да помогнем на семействата им“, казва Владимир Еллис (50), основателят и изпълнителен директор на Speedflow. Компанията изработва всички необходими софтуери за телекомуникационните компании – от сайтове до ERP системи. Тя вече има дългогодишен опит на пазара, офиси в България, Англия, Украйна и Китай, оборотът на групата е 31 млн. лв., а на българското представителство – 3.6 млн. лв.
През 2004 г. Еллис, роден в Пловдив и отраснал в Украйна, създава дружеството с английска регистрация заради локацията и тогавашното членство в Европейския съюз. Нишата се оказва перспективна и с всяка година екипът се увеличава. През 2015 г. 160 души работят за компанията. „Тогава бяхме в стадия на див растеж. Клиентите ни обаче бяха от ЕС, а за тях Украйна не беше сигурна дестинация за партньорство“, казва Еллис.
След проучване на района Еллис основава българското дружество „СФБ“ ЕООД и релокира 60% от служителите в Пловдив. „Основното предизвикателство беше при ваксинационните планове на децата, защото са различни в двете страни. А преди детето да отиде на детска градина, родителите му не могат да започнат работа.“
Компанията намира квартири и служителите започват курсове по български език в три групи според нивото им. През следващите години от време на време също идват по няколко души от Украйна. Speedflow има опит в комуникацията с публичната администрация, а Еллис дори казва: „Аз съм най-големият фен на община Пловдив.“
Благодарение на нея компанията помага за ремонтирането на изоставената белодробна болница. Целта е тя да се превърне в център за хората от Украйна с жилищна част и занималня за деца. През март съпругата на Владимир Еллис Наталия съосновава фондацията Ukraine Support and Renovation, чрез която започва ремонта.
Постройката е стара и не е експлоатирана от 2015 г. „Вчера пуснахме топлата вода в сградата, но се спука тръба от налягането“, казва Еллис. Въпреки това един от четирите етажа вече е готов. В него има 20 стаи, като във всяка могат да се настанят между двама и четирима души.
Някои от бежанците обаче не бързат да се установяват в България. Те имат близки в Украйна и искат да се върнат при тях. Докато ситуацията стане безопасна, могат да разчитат на Speedflow, която приема лично каузата да помогне на колегите си от Украйна и на всички останали в тяхното положение.