Решения за по-ниски енергийни разходи
Димитър Димитров, изпълнителен директор на Алтерко, смята, че разбирането за собствената ни консумация на енергия е ключово при днешната енергийна криза
В условията на световна инфлация и покачващи се цени на тока и отоплението, енергийната ефективност се наложи като водеща тема в публичното пространство и в ежедневните ни разговори. А оптимизацията на енергийните разходи чрез автоматизация на дома от екзотика преди днес лека-полека се превръща в необходимост.
За постигане на енергийна ефективност обаче не е достатъчно просто да спирате осветлението или климатика, когато не сте в стаята – за осезаеми резултати се изисква цялостна система за измерване, контрол и устойчива автоматизация с цел намаляването на ненужните разходи. Звучи сложно, но всъщност не е.
Интелигентните устройства за измерване на консумацията на електроенергия днес вече са достъпни благодарение на иновативни компании като българския IoT лидер Алтерко и са незаменими в постигането на енергийно ефективен дом или офис. Това е така, защото те осигуряват мониторинг на потреблението в реално време.
Информацията за това се съхранява в потребителски профил и е напълно достъпна за по-нататъшен анализ. Но най-вече е изключително полезна при изготвянето на персонализиран план за автоматизация в зависимост от откритите по време на този анализ данни, който да доведе до максимално оптимизиране на разходите, обяснява Димитър Димитров, CEO на Алтерко и ръководител на R&D дивизията ѝ.
Българският технологичен иноватор Алтерко всъщност днес е сред водещите компании в Европа, които предлагат ефективни решения за автоматизация на дома и офиса с цел оптимизация на енергийните разходи.
С повече от 20 години опит, българската компания е представена на над 100 пазара и следва амбициозната цел да води революция в сектора с енергоспестяващите си разработки. Shelly – иновативната продуктова линия за автоматизация, е решението, което Алтерко непрекъснато развива и може да намали осезаемо енергийните разходи за бизнеса и домакинствата.
Защо трябва да разбираме енергийната консумация на своя дом или офис? Как можем да постигнем това разбиране?
Малко известен факт е, че много уреди и системи в домовете и офисите ни изпoлзват повече енергия, отколкото им е необходима. Предпоставките за това могат да бъдат много. Най-често в бизнес сградите причина за преразхода на електричество са забравени лампи в складови помещения, забравен включен климатик, объркани графици на отоплителната система и др.
Много често, ако един уред е повреден, той харчи повече енергия от обичайното, тъй като повишава оборотите си в опити да навакса работата си. Човек няма как да усети разликата и отнема месеци да се идентифицира къде точно е проблемът. Това води до неефективност и загуба на енергия.
Най-просто казано – енергийна ефективност е елиминирането на тези загуби чрез използване на по-малко енергия за извършване на същата работа. Това е възможно чрез автоматизация на процесите в дома или сградата.
Но не автоматизацията стои в основата на енергийната ефективност, а анализът на консумацията на електричество. Само по този начин могат да бъдат хванати проблемите по веригата и да бъде изготвен план за промени, който да задоволява нуждите на потребителя.
Колко енергия може да се спести при добре имплементирани процеси за мониторинг на разхода на енергия?
Оптимизацията на енергийните разходи, разбира се, зависи от много фактори и е различна за частен дом и офис сграда. Най-общо това, което знаем от резултатите на продуктовата линия Shelly, автоматизацията на процесите може да намали месечните разходи за електричество и отопление с до 30%.
„АЛТЕРКО НЕПРЕКЪСНАТО СЕ РАЗВИВА И МОЖЕ ДА НАМАЛИ ОСЕЗАЕМО ЕНЕРГИЙНИТЕ РАЗХОДИ ЗА БИЗНЕСА И ДОМАКИНСТВАТА.“
Истината е, че доскоро пестенето на електроенергия не беше толкова голяма тема в България. Но цените на тока и отоплението все повече се доближават до тези в Западна Европа. Там оптимизирането на разходите чрез автоматизация вече е популярна практика, тъй като индустрията не субсидира цените на електроенергията и топлоенергията за бита. Именно затова и устройствата на Алтерко от бранда Shelly, при които основен фокус е енергийната ефективност, са толкова популярни в страни като Германия, Италия, Португалия, Австрия и т.н.
Кои са основните пера в сметките?
Един от най-големите митове днес е, че през лятото енергийната ефективност не е важна тема, защото разходите за енергия тогава и бездруго са минимални. Това не е съвсем вярно, защото обикновено най-голям дял от сметките заема поддържането на комфортна температура в дома. Консумацията на енергия варира в зависимост от особеностите на домакинството, но отоплението през зимата и охлаждането през лятото са позти сигурна константа като най-голям разход на енергия. Това се усеща особено силно в домакинствата с деца.
Именно затова в края на миналата година лансирахме Shelly TRV. Това е интелигентен термостатен радиаторен вентил за управление и оптимизация на нивата на използвано отопление чрез умни графици и таймери.
Разходите за топла вода и осветление, разбира се, идват веднага след това, следвани от електроуредите. Следенето на консумацията на електроуредите е важна, защото така могат отрано да бъдат хванати евентуални повреди в процеса им на работа. Затова и разработихме устройство, което да осигурява навременен мониторинг на консумацията. Потребителите могат да задават лимит за потребление и да получават известие, ако нивото на потребление е над прага. По този начин една евентуална повреда може да бъде отстранена навреме, което е двойно спестен разход.
Какъв ресурс изисква имплементацията на решения за автоматизация в дома или офиса?
Това много зависи от избраната система за автоматизация. Това, което ние се стремим да осигуряваме на потребителите, е автоматизация от най-високо ниво, но на разумни цени. С устройствата Shelly човек може да започне първи стъпки в автоматизация на дома си за по-малко от 12 евро. Устройствата ни не изискват използването на хъб, за разлика от повечето Home automation брандове, което ги прави изключително достъпни, а мобилното приложение, през което потребителите могат да управляват автоматизираното си осветление или уреди, е напълно безплатно.
Възможно ли е надграждането на вече съществуващи автоматизации и smart home решения с помощта на продуктите на Shelly, за да бъде постигната по-висока енергийна ефективност?
Не просто е възможно, а това е едно от предимствата на Shelly на пазара. Устройствата имат отворен API, което означава, че могат да бъдат интегрирани в различни Home automation платформи. Тоест, ако някой потребител използва Amazon Alexa или Google Home, може спокойно да управлява своите Shelly автоматизации с техния гласов контрол. Другият сценарий също е възможен – много потребители не желаят да се обвързват с цялостна хъб базирана система за автоматизация, защото това им се струва сериозна инвестиция. Устройствата на Shelly са изцяло Wi-Fi базирани и нямат хъб – могат да бъдат управлявани директно през мобилното приложение, което е напълно безплатно.
Досега продуктите Shelly бяха фокусирани основно върху DIY потребителите, но вече имате решения и за професионални потребители. По какво се отличават те?
Shelly Pro серията ни е безспорен фокус през тази година и е предпочитано решение за нови или новостроящи се сгради, тъй като се монтира в електрическото табло, което е сериозно улеснение за електротехниците. Наред с това устройствата разполагат с LAN връзка за още по-стабилна и бърза работа.