Умни градове за по-добър живот
Никола Гечев, директор „Корпоративни продажби“ във Vivacom, разказва доколко технологиите, нужни за умните градове, се покриват от концепцията на IoT и каква е ролята на един телеком в тях
Господин Гечев, какво прави един град умен?
В последните години чуваме в общественото пространство все по-често за Интернет на нещата. Именно това е в основата на умния град, в който технологиите образуват собствена екосистема, организират и отговарят за всички аспекти на обществения живот – транспорт, осветление, сметосъбиране, услуги, образование, медицина и т.н. Колкото повече устройства и системи в един град си общуват без човешка намеса помежду си и с външния свят, толкова по-умен е градът и животът на гражданите е по-удобен и безопасен.
Разбира се, наред с това има технологии и инфраструктура, без които не може да съществува такъв тип град, като високоскоростна интернет свързаност, бърза 5G мрежа, центрове за съхранение на данни, сензори, датчици и т.н. Благодарение на тях нещата от т.нар. Интернет на нещата могат да работят в синхрон чрез изкуствен интелект и да обменят данни помежду си, които всъщност са в основата на взимането на информираните решения, необходими при решаването на днешните и утрешните предизвикателства.
Имате ли примери за умни градове в България?
Днес повече от половината от световното население живее в градове, а до 2050 г. според данни на ООН процентът на урбанизация ще достигне почти 70%. Но с притока на население в градовете започват проблемите, защото те не са изначално проектирани да поемат такъв голям брой хора.
Претоварва се транспортната мрежа, увеличава се въглеродният отпечатък върху околната среда, повишава се потреблението на енергийни ресурси и търсенето на решения логично води към разработването и внедряването на технологични иновации, които са единственият възможен начин за ефективно и целесъобразно от ресурсна гледна точка решение на описаните по-горе проблеми.
България не е изолирана в този процес. Умни дигитални решения се въвеждат в различни сектори спрямо нуждите на градовете. Разбира се, най-много подобни примери имаме в големите градове, предимно областните центрове, но по-малките населени места също работят в тази посока.
Отличен пример за това беше проектът Wi Fi 4 EU за изграждане на свободни и безплатни зони за безжичен достъп до интернет, финансиран от ЕС, където страната ни е сред първенците в Европа по успешно реализирани проекти и усвоено финансиране. На практика от 240 общини, получили финансиране, 215 успешно реализираха задачата.
Доколко технологиите, нужни за умните градове, се покриват от концепцията на IoT и каква е ролята на един телеком в тях?
За да могат всички обекти и устройства да работят в контакт помежду си и да носят максимална полза, те трябва да бъдат оборудвани със сензори и да могат да обменят информация в единна екосистема с помощта на облачни услуги.
Vivacom търси решения и инвестира в технологии и инфраструктура, която да обезпечи работата на умните градове. Не спираме да разширяваме обхвата на високоскоростната ни 5G мрежа, защото добре разбираме, че свързаността променя значително начина, по който се управлява един град, и дава на практика неограничени възможности за развитие.
Паралелно с това инвестираме и в развитието на LoRa IoT радиомрежа, която е предназначена специално за реализация на IoT решения и на базата на която предоставяме на клиентите си решения в сферата на умното земеделие, наблюдението на активи, умно сметоизвозване, мониторинг на параметрите на въздуха и водата, мониторинг и управление на опорните мрежи за ВиК и енергийния сектор.
Дигиталната трансформация изисква висока изчислителна мощност и повече място за съхранение на масиви от данни. Vivacom предоставя услуги, поддържани от центъра ни за съхранение и резервиране на данни в реално време, а също така чрез центъра ни за управление на сигурността, който предлага денонощно и непрекъсваемо наблюдение на ИТ средата за злонамерени действия, мониторинг за потенциални слабости като софтуерни уязвимости и технологични пропуски и др.
Готови сме и с решението за многократното увеличение на трафика от данни с вече изградената нова, модерна инфраструктура с повишен капацитет. Така можем да осигурим оптична интернет свързаност със скорости 10 пъти по-високи от предлаганите в момента чрез 10-гигабитова оптична мрежа, базирана на свръхмодерна технология.
Първи в страната започнахме да предлагаме и опции за домашен интернет със скорост 10 Gbps, защото умният дом е ядрото на умните градове¹.
Какви са предизвикателствата пред реализацията на повече проекти за умни градове у нас?
Едно от предизвикателствата, а именно промяната в мисленето и нагласите към умните решения в публичната и частната инфраструктура, беше до голяма степен преодоляно вследствие на пандемията.
Друго предизвикателство е създаването на единна концепция и стратегия за развитието на умните градове. Защото системите и технологиите трябва да си говорят, не само да събират, но и да анализират наличните данни, давайки реални решения за подобряване на живота на хората във всички аспекти.
Допълнително може да се работи и върху повишаване на степента на информираност на публичния сектор по отношение на възможностите за финансиране чрез използването на национални и европейски фондове и програми и не на последно място – необходимо е да се разработят цялостни концепции и стратегии за дигитализация на отделните икономически и административни сектори, така че мерките, които всяка отделна организация предприема, да са съвместими с тези на останалите и да отговарят на общи правила и стандарти, така че взаимно да се допълват.
Кои са основните позитиви от иновациите, които се прилагат в технологичен аспект в съвременните градове?
Основният позитив от имплементацията на технологични иновации в градовете е повишаването на качеството на живот на всички граждани. Започвайки от дигиталното образование, телемедицината, през пестенето на енергийни ресурси с автоматизация на процесите и стигайки до опазването на околната среда чрез контрол на въздуха и нивата на замърсяване, умно сметосъбиране и сметоизвозване, контролиране на трафика, умно паркиране. Редица технологии са разработени и вече се внедряват и у нас.
Има и други важни процеси, които касаят облекчаването на бюрократичните процедури. Чрез различни приложения и разработки се подпомага общуването на гражданите и бизнеса с администрацията. А на администрацията, от друга страна, технологиите дават предимството да събират и анализират данни, за да идентифицират къде са проблемите и как могат бързо да бъдат овладени и да предложат правилните решения.
Какви са ключовите технологии, които участват в изграждането на системите за умни градове? И в каква степен Vivacom ги предлага? (Cloud, 5G, IoT, SaaS, etc.)
Не може да си представим умен град без високоскоростна връзка, която да позволява в реално време без забавяне да се предават данни и да се контролира работата на свързаните в обща екосистема технологии.
Ключът към интелигентната трансформация е именно в добрата свързаност.
Vivacom добре разбира това и инвестираме непрестанно в подобряване и разширяване на нашата 5G мрежа, която е най-голяма² в страната с покритие в над 530 населени места и курорти, в които живеят 68% от българското население³. Голямото покритие в страната дава възможност за достъп и на малките и отдалечени места до добра свързаност, за да може да се развиват в крак с новите технологии и да се възползват от предимствата на смарт решенията.
Предлагаме динамична, сигурна и лесна за управление Cloud инфраструктура с оборудване, което е физически разположено в професионалните дейта центрове на Vivacom. Те се намират в различни сеизмични зони и отговарят на всички международни изисквания за сигурност и резервираност.
IoT решенията на Vivacom за наблюдение и мониторинг помагат да се предотврати бракуване на съхранявана продукция, да се избегнат предпоставки за пожар или наводнение и да се оптимизират сметките за електричество. Предлагаме и продукт за земеделието, с който даваме възможност за сигурност на производителите чрез отдалечено наблюдение на продукцията, температурата и влажността както на почвата, така и на въздуха, а в допълнение и регулиране на осветеността.
Имаме и решение за наблюдение на мобилни активи, определяне на местоположението им и посока на движение посредством сензорно устройство, както и услуга за проследяване и управление на автопарк.
Как се осигурява висока сигурност на един умен град?
Информационната сигурност трябва да бъде централен елемент в стратегията за развитие на умния град от самото начало. Едновременно с внедряването на умни решения трябва да се мисли за надеждна идентификация, сигурност на данните, сегментация на мрежите, ефективно предотвратяване на заплахите.
Във Vivacom напълно осъзнаваме тези рискове и разширяваме портфолиото си от продукти и услуги за повишаване сигурността за нашите клиенти и партньори. Разполагаме с Център за управление на сигурността, работим в партньорство с водещи международни компании, предоставящи решения за сигурност, за да намалим риска от DDoS посредством прилагане на доказана технология за откриване на аномалии и защита от атаки както от международното, така и от българското интернет пространство.
Тук трябва да споменем и нашите решения за интелигентно видеонаблюдение, базирани на използването на изкуствен интелект и множество аналитични алгоритми, които допринасят значително за повишаване на сигурността в българските градове. Доказано е практически, че в тези части на населените места, където са изградени такива системи, престъпността намалява с повече от 60%.
1. Скорости до 10 Gbps в части от София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна. За техническа възможност и повече информация – vivacom.bg
2. Най-голяма – по публично достъпна информация към 07.01.2022 г.;
3. По данни на НСИ за брой на населението за 2019 г.