Инспектор CoLumbo от Варна
В последните две години и половина Николай Тодоров не спира да пътува. Като съдружник, директор маркетинг и продажби на „Смарт Софт Хелткеър“ АД задачата му е да проправя път в глобалната здравна индустрия на един иновативен продукт, направен във Варна. „В момента няма подобно решение в световен мащаб, което да работи“, каза той на Forbes Health Summit 2022 през месец май.
Има предвид, че CoLumbo – софтуер за разчитане на изследвания с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на лумбалната част на гръбнака, базиран на изкуствен интелект, е първият подобен продукт, одобрен за използване в ЕС.
Той вече е закупен от няколко европейски болници, а до края на годината трябва да бъде валидиран от Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ. Когато това се случи, Тодоров очаква продажбите да достигнат милиони долари и да растат с новите версии на CoLumbo.
Този сценарий изглежда съвсем реалистичен, особено ако погледнем към световния пазар на изкуствен интелект в здравеопазването: през 2021 г. той се оценява на близо 6.9 млрд. долара според маркетинг агенцията Markets and Markets.
Прогнозата за 2027 г. е за 67.4 млрд. и среден годишен ръст 46% за периода. Като потвърждение на тенденцията за бум в сектора в началото на годината варненската компания привлече финансиране от 2.1 млн. евро от два рискови фонда – Eleven Ventures и BrightCap Ventures.
Походът на CoLumbo по линията на гръбнака обаче не започва със старта на „Смарт Софт Хелткеър“ през 2021 г. Компанията майка на проекта е „Смарт Софт“ ООД, създадена през 2004 г. от трима приятели, софтуерни инженери – Неделчо Георгиев, Радко Новаков и Ивелин Ковачев. Те разработват продукти, използвайки технология за оптично разпознаване на символи, но правят големия си международен пробив със счетоводния софтуер SmartSoft Invoices.
Крачката им от финтех към здравеопазване e неочаквана и провокирана от банално житейско събитие. През 2016 г. Георгиев се оплаква от болки в кръста и отива на ЯМР. Докато разговаря с лекарите, научава, че в радиологията навлизат софтуерни продукти за разчитане на ЯМР резултати на мозък, сърце, но такива липсват за гръбнак.
Оказва се също, че натовареността на радиолозите расте, докато радиологията изпитва все по-сериозен недостиг на специалисти. Така се появява идеята за медицински софтуер, който да покрие съществуващата пазарна ниша.
Първото предизвикателство пред екипа е да намери тренировъчни данни, за да обучи изкуствения интелект, който ще открива проблемите. Компанията започва да си партнира с български болници и университети, за да обучава софтуера си. Нарича го CoLumbo – от coworker и lumbar, или накратко асистент за кръста.
Той разпознава петте най-масови патологии и автоматично генерира 50% от доклада на радиолога. „Средно разчитането на ЯМР на лумбалната област отнема около 17 минути, CoLumbo може да спести до 4 от тях“, посочва Тодоров. Освен бързината софтуерът подобрява и точността, като намалява броя на неволните грешки, които претоварените лекари могат да допуснат.
Втората му версия ще покрие още няколко патологии и близо 75% от доклада, което ще спести половината от времето на радиолога. Но колкото и да се усъвършенства софтуерът, той никога няма да разчита 100% от изследването. Причината е, че за редките патологии няма достатъчно тренировъчни данни. Тодоров дебело подчертава, че CoLumbo е асистиращ продукт: „Идеята му не е да замени радиолога, а да му помогне – да улесни ежедневната му работа.“
Функционалността е част от успешното развитие на проекта. Ключов момент в историята му е преминаването през клиничните и регулаторните одобрения. „Няма лесен начин да се пусне такъв продукт на пазара и всеки, който иска да го разработи, трябва да извърви този път“, казва Николай Тодоров.
Следва се строго регламентиран процес – в случая на CoLumbo той включва клинични изпитания в три европейски болници с тест на 382 пациенти и резултати, показали ползата от продукта. Така през 2021 г. софтуерът получава CE маркировка, позволяваща употребата му в ЕС, и първите продажби не закъсняват. Дигиталният асистент за кръста се предлага на годишен абонамент с различни опции за брой изследвания. Приходите тази година са 100 хил. евро. „Кривата е доста стръмна, като за 2024–2025 г. планираме да бъдат 2.4 млн. евро“, споделя Тодоров.
Сериозните постъпления ще дойдат от партньори и дистрибутори в Европа и САЩ. „Не беше лесно за компания от България, от Варна, да преговаря с най-големите компании по света. Беше дълъг процес да стигнем до точните хора, но вече на почти всички ключови сегменти и пазари преговаряме с водещи компании, a с някои вече сме завършили интеграциите“, посочва Николай Тодоров.
Напредъкът на CoLumbo изисква вливането на свеж капитал и затова проектът е отделен в самостоятелна компания –„Смарт Софт Хелткеър“ АД, където Николай Тодоров е и партньор. Дотогава финансирането е осигурявано от „Смарт Софт“ – над 1 милион евро, по думите на Тодоров, и средства, спечелени от участията в различни международни състезания и европрограми – общо 245 хил. евро. Бъдещите цели са високи: „Планираме да покрием целия гръбнак – и цервикалната, и торалната част, да добавим още патологии, така че има накъде да се развиваме, а това ще увеличи потенциалния пазар няколко пъти.